Biatlon na Zimních olympijských hrách 1994

Zimní olympijské hry v roce 1994 zavítaly do norského Lillehammeru. Biatlon našel domov tři kilometry od centra města, v nově vybudovaném areálu Birkebeineren Ski Stadium. Od 18. do 26. února soupeřilo 193 biatlonistů z 32 zemí. Jedinou novinkou v programu bylo zvýšení počtu žen ve štafetě ze tří na čtyři.

Medailové pořadí

Rusko proměnilo svou premiérovou samostatnou účast v pět medailí, z toho čtyři vybojovali muži. Ještě o jeden cenný kov více vybojovalo Německo, ale na tři ruská zlata to bylo málo. A také na dva historické triumfy Kanady.

Poprvé se pod pěti kruhy ukázaly Bělorusko a Ukrajina a hned získaly po jedné medaili. Na druhé straně zklámáním skončily hry pro domácí Norsko, které nezískalo ani jeden cenný kov.

Medailové pořadí
Pozice Země Z S B =
1. rus Rusko 3 1 1 5
2. can Kanada 2 0 0 2
3. ger Německo 1 3 2 6
4. fra Francie 0 1 2 3
5. blr Bělorusko 0 1 0 1
6. ukr Ukrajina 0 0 1 1

Závody mužů

Závody mužů v Lillehammeru se nesly ve znamení rusko-německého souboje. Úspěšnější bylo nakonec Rusko. Sergej Tarasov nejprve ovládl vytrvalostní závod a to o pouhé 3,4 sekundy před Frankem Luckem. Oba chybovali třikrát, takže se jednalo hlavně o běžecký souboj.

Ve sprintu bylo klíčové zastřílet čistě. Povedlo se to mimo jiné Sergeji Čepikovovi a Riccu Großovi. Ve prospěch Rusa nakonec hovořilo 6 sekund. Luck s Großem se dočkali satisfakce ve štafetě, kterou spolu s Markem Kirchnerem a Svenem Fischerem suverénně ovládli.

Muži
Disciplína Zlato Stříbro Bronz
Vytrvalostní závod rus Tarasov ger Luck ger Fischer
Sprint rus Čepikov ger Groß rus Tarasov
Štafeta ger Německo rus Rusko fra Francie

V první samostatné české výpravě figurovali čtyři biatlonisté. Petru Garabíkovi jen těsně unikla ve vytrvalostním závodě elitní desítka, když střílel za jedna. Stejnou bilanci měl i 17. Jiří Holubec.

Garabík pak z 21. místa kraloval Čechům i ve sprintu. Ve štafetě se mu vedlo už méně, stejně jako jeho kolegům. Byla z toho až 12. příčka.

Výsledky českých biatlonistů
SP VZ
Petr Garabík 21. 11.
Jiří Holubec 29. 17.
Ivan Masařík x 34.
Tomáš Kos 46. x

Závody žen

Norská olympiáda byla galapředstavením Kanaďanky Myriam Bédardové. Zatímco ve vytrvalostním závodě se dvěma chybami pohodlně zvítězila, tak ve sprintu porazila druhou Bělorusku Světlana Paramyginovou o 1,1 sekundy a třetí Ukrajinka Valentina Cerbeová-Nesinová byla o další desetinu zpět.

Sbírku dvou medailí, stříbrné a bronzové, si i díky úspěchům ve štafetě odvezly Uschi Dislová a Anne Briandová. Na nejcennější medaili ale dosáhlo ruské kvarteto s pozoruhodným náskokem takřka čtyř minut.

Ženy
Disciplína Zlato Stříbro Bronz
Vytrvalostní závod can Bédardová fra Briandová ger Dislová
Sprint can Bédardová blr Paramyginová ukr Cerbeová-Nesinová
Štafeta rus" Rusko ger Německo fra Francie

Do Lillehammeru cestovalo hned 6 českých biatlonistek. Čtveřici, která byla vybraná pro úvodní vytrvalostní závod, se ale vůbec nevedlo. Ve sprintu to bylo podobné, až na jednu výjimku. Eva Háková si s jednou chybou vyjela životní 9. pozici.

Individuální výkony nedávaly moc dobré vyhlídky před štafetou, ale nakonec z toho bylo solidní 7. místo. Jana Vápeníková dokonce závod rozjela jako pátá, ale pak musely Jiřina Pelcová s Ivetou Roubíčkovou na jedno, resp. dvě trestná kola. Na konci se pak znovu zaskvěla Háková.

Výsledky českých biatlonistek
SP VZ
Irena Česneková x 50.
Eva Háková 9. 35.
Gabriela Lehká 63. x
Jiřina Pelcová 49. 37.
Iveta Roubíčková 34. 34.
Jana Vápeníková x x