Biatlon na Zimních olympijských hrách 2010

Zimní olympijské hry 2010 se odehrávaly ve Vancouveru a ve Whistleru. Tamní Whistler Olympic Park hostil od 13. do 26. února biatlonové závody, kterých se zúčastnilo 221 sportovců z 37 zemí.

Medailové pořadí

Na hrách ve Vancouveru získalo biatlonovou medaili hned 10 zemí, z toho čtyři státy získaly čtyři a více cenných kovů. Nejcennější sbírku mělo Norsko. Vůbec poprvé na medaili dosáhly Slovensko, Chorvatsko a Kazachstán. Slováci dokonce získali kompletní medailovou sadu.

Závody mužů

Hned úvodní vytrvalostní závod mužů přinesl jeden unikát. Vůbec poprvé se o medaili dělili dva biatlonisté. Ole Einar Bjørndalen a Sergej Novikov skončili druzí za Emilem Heglem Svendsenem.

V dalších individuálních závodech se prosadili zástupci rozdílných zemí. Ve sprintu uspěl Francouz Vincent Jay, ve stíhacím závodě Švéd Björn Ferry a v hromadném startu Rus Jevgenij Usťugov. Dvě zlaté medaile získalo jen Norsko a to díky úspěchu v závěrečné štafetě.

Štafeta nor Norsko aut Rakousko rus Rusko

Lídrem českého týmu ve Vancouveru byl Michal Šlesingr. V úvodním sprintu skončil 18. a tento výsledek ještě dvakrát vylepšil. Ve vytrvalostním závodě byl 17. a v hromadném startu 16.

Dobrý výsledek si připsala štafeta. Jaroslav Soukup, Zdeněk Vítek, Roman Dostál a Michal Šlesingr si vystačili s 9 náhradními náboji a vybojovali 7. příčku.

Závody žen

Vládkyní olympiády byla Magdalena Neunerová, byť úvodní vytrvalostní závod jí nevyšel. Pak ale Němka brala stříbro ve sprintu a opanovala stíhací závod a hromadný start. V bronzové štafetě se však nepředstavila.

První zlato získala ve Whistleru Norka Tora Bergerová a to druhé ve sprintu Anastasia Kuzminová. Šlo o první medailový úspěch slovenského biatlonu na olympijských hrách. Závěrečnou štafetu ovládly Rusky, když jen pětkrát dobíjely.

Ženy
Vytrvalostní závod nor Bergerová kaz Chrustalevová blr Domračevová
Sprint svk Kuzminová ger Neunerová fra Dorinová Habertová
Stíhací závod ger Neunerová svk Kuzminová fra Brunetová
Hromadný start ger Neunerová rus Zajcevová ger Hauswaldová
Štafeta rus Rusko fra Francie ger Německo

Hry ve Vancouveru byly posledními pro dvojici Zdeňka Vejnarová a Magda Rezlerová. Druhá jmenovaná se postarala ve sprintu 19. příčkou o nejlepší český výsledek. Jen o 5 míst za ní byla Veronika Vítková, která naopak pod pěti kruhy debutovala. Obě trefily všech 10 terčů.

Olympijský debut prožila i Gabriela Koukalová. Ve vytrvalostním závodě brala 60. pozici a se štafetou 16. S pouhým jedním dobíjením si ale z celého kvarteta vedla nejlépe.