Home > Biatlon na Zimních olympijských hrách 2014

Biatlon na Zimních olympijských hrách 2014

Zimní olympijské hry 2014 zůstanou zřejmě navždy spojené s dopingem. Domácí Rusové měli v Soči mimo jiné falšovat vzorky, konkrétně v biatlonu pak komisaři přistihli Němku Evi Sachenbacherovou-Stehleovou.

Závody v areálu Laura nedaleko Krasnaje Poljany se konaly od 8. do 22. února a přinesly řadu úspěchů českému týmu včetně stříbra v premiérové smíšené štafetě. V Rusku se představilo celkem 204 biatlonistů z 35 zemí.

Medailové pořadí

Na čele medailového pořadí stanulo stejně jako před čtyřmi lety Norsko, které vybojovalo 6 medailí, z toho polovinu zlatých. Na tři zlaté dosáhlo i Bělorusko, tedy Darja Domračevová.

Co do počtu medailí konkurovala Norsku Česká republika s pěti cennými kovy. Do těchto her přitom čeští biatlonisté na olympijskou medaili marně čekali. Medailovou premiéru si zažily i Švýcarsko a Slovinsko.

Medailové pořadí
Pozice Země Z S B =
1. nor Norsko 3 1 2 6
2. blr Bělorusko 3 0 1 4
3. fra Francie 2 1 1 4
4. rus Rusko 1 2 1 4
5. ukr Ukrajina 1 0 1 2
6. svk Slovensko 1 0 0 1
7. cze Česká republika 0 3 2 5
8. ger Německo 0 2 0 2
9. aut Rakousko 0 1 1 2
10. sui Švýcarsko 0 1 0 1
11. ita Itálie 0 0 1 1
11. slo Slovinsko 0 0 1 1

Závody mužů

O menší překvapení se v úvodním sprintu postaral Ole Einar Bjørndalen, který se v 40 letech stal nejstarším olympijským vítězem v biatlonu. Ve stíhacím závodě už na tento úspěch nenavázal, zastoupil ho Martin Fourcade.

Francouz následně ovládl i vytrvalostní závodě a v hromadném startu jen těsně nestačil na Emila Hegleho Svendsena. Ten se překvapivě s Bjørndalenem a spol. neprosadil ve štafetě, kterou ovládlo domácí Rusko v čele s finišmanem Antonem Šipulinem.

Muži
Disciplína Zlato Stříbro Bronz
Sprint nor Bjørndalen aut Landertinger cze Soukup
Stíhací závod fra M. Fourcade cze Moravec fra Béatrix
Vytrvalostní závod fra M. Fourcade ger Lesser rus Garaničev
Hromadný start nor Svendsen fra M. Fourcade cze Moravec
Štafeta rus Rusko ger Německo aut Rakousko

Hry v Soči se skvěle povedly českým biatlonistům. Ve sprintu zazářil bronzový Jaroslav Soukup, který ještě kousek před cílem dokonce vedl. Ve stíhacím závodu předvedl zase hvězdné představení Ondřej Moravec. Čtyři nuly ho katapultovaly až ke stříbru.

Moravec nechyboval ani v hromadném startu a přidal do své sbírky i bronz. Střelecký koncert předvedl také ve štafetě, kde už toho ale nemohl moc udělat. V oslabené sestavě s debutanty Krčmářem a Krupčíkem skončili Češi až 11.

Výsledky českých biatlonistů
SP SZ VZ HS
Michal Krčmář x x 60. x
Tomáš Krupčík 75. x x x
Ondřej Moravec 8. 2. 18. 3.
Jaroslav Soukup 3. 20. 17. 24
Michal Šlesingr 31. x 56. x

Závody žen

Jako obhájkyně zlata vstupovala do sprintu Anastasia Kuzminová a odešla z něj znovu jako olympijská vítězka. Další tři inviduální závody už ale patřily Darji Domračevové. Své soupeřky válcovala nejen skvělým během, ale i střelbou. Vždy udělala jen jednu chybu a v cíli neměla náskok menší než 20 sekund.

V závěrečné štafetě slavila velký triumf Ukrajina. Ze sprintu bronzová Vita Semerenková tak rozšířila svou medailovou sbírku. Dvě medaile, stříbrné, měla i Olga Viluchinová, která se prosadila ve sprintu a se štafetou. Další medaile už Rusky nezískaly.

Ženy
Disciplína Zlato Stříbro Bronz
Sprint svk Kuzminová rus Viluchinová ukr Vi. Semerenková
Stíhací závod blr Domračevová nor Bergerová slo Gregorinová
Vytrvalostní závod blr Domračevová sui S. Gasparinová blr Skardinová
Hromadný start blr Domračevová cze Koukalová nor Eckhoffová
Štafeta ukr Ukrajina rus Rusko nor Norsko

Gabriela Koukalová zažívala v Soči dobu bramborovou. Po 29. příčce ve sprintu se dokázala ve stíhačce dostat právě až na 4. místo. Stejně si vedla i ve vytrvalostním závodě, kde ji v elitní desítce doplnila 6. Veronika Vítková.

Koukalová se medailově prosadila až v hromadném startu, kde skončila druhá. Nebýt chyby na poslední střelbě, možná mohla zabojovat i o zlato. A pak se vrátila na vlnu čtvrtých míst. Povedlo se jí to s Evou Puskarčíkovou, Jitkou Landovou a Veronikou Vítkovou ve štafetě.

Výsledky českých biatlonistek
SP SZ VZ HS
Lea Johanidesová x x x x
Gabriela Koukalová 29. 4. 4. 2.
Jitka Landová 50. 52. 60. x
Eva Puskarčíková 45. 42. 22. x
Veronika Vítková 16. 21. 6. 8.

Smíšená štafeta

V Soči si odbyla premiéru smíšená štafeta, která byla tečkou za celým programem. České kvarteto Vítková, Koukalová, Soukup a Moravec potvrdilo papírové předpoklady a dojelo si pro cenný kov – stříbrný. Nad síly našich bylo jen Norsko, které za celý závod jen dvakrát dobíjelo.

Smíšené soutěže
Disciplína Zlato Stříbro Bronz
Smíšená štafeta nor Norsko cze Česká republika ita Itálie