Když se před začátkem sezóny hledaly favoritky, padala nejčastěji tahle jména: Dorothea Wiererová, Hanna Öbergová, Tiril Eckhoffová, Marte Olsbuová Røiselandová a Denise Herrmannová. S výjimkou Herrmannové si zmíněné biatlonistky skutečně rozdělily nejvyšší příčky. Jejich nadvládu ale narušila jiná z Němek – Franziska Preußová. Jak vypadala její cesta za celkovou třetí příčkou?
Třetí i bez čisté střelby
Celkové třetí místo Franzisky Preußovové v sezóně 2020/21 může být na první pohled překvapivé. Faktem ovšem je, že se sedmadvacetiletá biatlonistka v posledních pěti sezónách postupně posunovala vzhůru. Z 35. příčky na 22., z 9. na 6. a nyní na 3.
Paradoxní je, že ve své životní sezóně nezastřílela ani jednou čistě. Měla úspěšnost 86,4 %, přitom už se ve své kariéře jednou dostala i nad 90 %. Vestoje střílela skoro nejhůř v kariéře (79 %). Střelecky se jí nepovedl především start a finiš na severu, kde hodně foukalo.
Od Pokljuky do Nového Města se ale 8 závodů v řadě držela na 90 %. Předtím v hromadném startu v Anterselvě trefila 19 z 20 terčů. Právě v tomto časovém úseku se výrazně přiblížila třetímu místu. Vždyť ještě po hromadném startu v Oberhofu, který ji vynesl sezónní maximum v podobě druhého místa, ztrácela na třetí příčku 111 bodů. Z Nového Města už odjížděla jen s 29bodovým mankem.

Mezi nejlepšími běžkyněmi
Zatím jsme zmiňovali jen střelbu, ale klíčový byl běžecký vzestup Preußové. Její časy byly o 2,9 % lepší než u závodnic ze středu pole (median). Meziročně se zlepšila o více než procento. Hned 15krát se zařadila mezi 10 nejrychlejších běžkyň. Pro porovnání: V předešlých 7 sezónách se jí stejný kousek podařil dohromady 23krát. A třeba v sezóně 2019/20 byla mezi 10 nejrychlejšími běžkyněmi jen jednou.
O celkovou třetí příčku se v uplynulém ročníku bojovalo až do posledního závodu. Před ním patřila Franzisce Preußové pátá příčka se ztrátou 9 bodů na Hannu Obergovou a 6 bodů na Dorotheu Wiererovou. Preußová vybojovala v hromadném startu třetí příčku, zatímco její soupeřky dojely až ve třetí desítce.
Mimo jiné se jen potvrdilo, že Němce sedí kontaktní závody. V hodnocení hromadných startů figurovala na druhé příčce, ve stíhacích závodech na třetí. Z 11 pódiových výsledků, na které během své kariéry dosáhla, jich 8 zajela v kontaktních závodech.

Proč je nenápadná?
Franziska Preußová nakonec v celkovém hodnocení porazila Hannu Öbergovou o 14 bodů, i když jako jediná biatlonistka z první osmičky ani jednou nevyhrála. Dokonce se jen čtyřikrát podívala na stupně vítězů, naproti tomu Švédka posbírala osm medailí. Preußovou zdobila větší vyrovnanost. Do elitní desítky se vešla 19krát, Öbergová 15krát.
Tím se dostáváme k tomu, proč mohla být celková třetí příčka Preußové překvapivá. Německá biatlonistka už osm sezón nenápadně sbírá kvalitní výsledky, na medailové příčky se ale dostala jen ve zmiňovaných 11 případech. A vyhrála zatím jen jednou. Pokud by měla její výsledková křivka pokračovat nahoru, tak se určitě dočkáme dalších výher.