Tarjei Bø patří v poslední dekádě k nejvýraznějším postavám biatlonového světa. Proto vás možná překvapí, že od sezóny 2013/14 vyhrál pouze jeden závod Světovém poháru. Zkusme najít důvody této anomálie.
Sedm let a jedna výhra
Ve svých 31 letech má Tarjei Bø na svém kontě 9 výher. To je samozřejmě skvělé číslo, ale u držitele velkého křišťálového glóbu a jednoho z největších biatlonových talentů byste čekali trochu vyšší počet.
Většinu, 5 výher, nasbíral starší z bratrského dua ve své vítězné sezóně 2010/11. Ani tak to nebyl na krále Světového poháru nijak výjimečný počet triumfů, druhý v pořadí Emil Hegle Svendsen jich posbíral o 3 víc. Nebyl ale tak konzistentní, a proto o 5 bodů prohrál bitvu o velký křišťálový glóbus.
Naposledy Bø ovládl závod SP v Östersundu v roce 2017, navíc jde o jeho jedinou výhru za posledních 7 let. Během tohoto období byl pevnou součástí nejlepšího týmu světa a čtyřikrát stanul na konci zimy v elitní desítce Světového poháru. Proč tedy nevítězil?
Dva velcí rivalové
Faktem je, že měl smůlu na soupeře. Martin Fourcade a posléze Johannes Thingnes Bø svými jedinečnými výkony nedávali zbytku světa moc šancí. Byl to Francouz, kdo po Norovi převzal v roce 2012 korunu pro biatlonového krále. V jednotlivých závodech Světového poháru skončil Tarjei za Martinem dvakrát druhý. To Johannes svého staršího bratra „připravil“ o 4 výhry. V jednom případě byl Tarjei za oběma soupeři třetí.
Zároveň Tarjei Bø nikdy nad ostatními tak nevyčníval. Běžecky se většinou řadil mezi desítku nejrychlejších, s úspěšností střelby nad 85 % byl obvykle o pár pater níž. Nejvýše se dostal na 89 %, což je rozdíl třeba proti Martinu Fourcadovi, který pravidelně atakoval úspěšnost 90 %.
V uplynulém ročníku se Bø podruhé v kariéře vyšplhal s úspěšností střelby nad 88 % a bylo z toho čtvrté místo v celkovém hodnocení Světového poháru, což je jeho druhé nejlepší umístění v kariéře. V 17 případech skončil v elitní desítce, ale opět ani jednou nevyhrál.
Zdravotní patálie
Ještě je tu jedna věc: Zdravotní problémy. Minulou sezónu nevynechal ani jeden závod, což se mu povedlo podruhé v kariéře. Naopak ve 3 ročnících vynechal 10 a více závodů a pak složitě naskakoval do rozjetého kolotoče.
Tento měsíc oslaví rodák ze Strynu 32. narozeniny. Není tak vyloučeno, že se na konci olympijského cyklu zařadí do početné skupiny biatlonistů, kteří ukončí kariéru. Pokud si Tarjei Bø udrží formu a zdraví z loňska, mohl by svou sbírku výher alespoň zaokrouhlit. Jeden velký soupeř mu ubyl, další však přicházejí…
Hlavní foto: Tarjei Bø (Autor: Jaroslav Svoboda)
Věta “Nejvýše se dostal na 89 %, což je rozdíl třeba proti Martinu Fourcadovi, který pravidelně atakoval úspěšnost 90 %” je komická. Asi jste mysleli, že je rozdíl mezi standardní kvalitou jeho střelby a standardní kvalitou střelby Martina, ne že by byl rozdíl to 1 %.
Obecně tenhle článek je poměrně o ničem, protože totéž se dá napsat o spoustě jiných skvělých biatlonistů, kteří měli/mají všichni stejný problém jako Tarjei, resp. 2 problémy: Martina a Johannese.
Jedna výhry za sedm let mi přijde opravdu abnormálně málo u závodníka tohoto formátu, když to porovnáme třeba se Schemppem (12), Šipulinem (7) nebo Peiffere (4), kteří se taktéž dlouhodobě pohybovali mezi nejužší špičkou. Třeba Fillon Maillet dokázal sebrat v posledních dvou sezónách těm dvěma 3 výhry. Na druhé straně je tu Desthieux, který je věčný čekatel na vítězství.
Co se týká %, nevidím osobně na té větě nic komického. Její podstata je v tom, že ani ve své životní střelecké formě Tarjei nedosáhl na průměrná Fourcadova čísla.
Tenhle článek je v rubrice téma, tzn. je názorový, čili rozumím tomu, že každý může mít úplně jiný pohled a asi neexistuje jediný správný.