Pět zlatých medailí Laury Dahlmeierové na Mistrovství světa, sedmý velký křišťálový glóbus Martina Fourcada, světové zlato Gabriely Koukalové či dopingové kauzy. Připomeňme si abecedu největších biatlonových událostí roku 2017.
A
Americký sen
Americký biatlon zažil historický ročník. Nejprve se Lowell Bailey ve vytrvalostním závodě v Hochfilzenu stal premiérovým americkým mistrem světa. O pár dní později na něj navázala druhým místem v hromadném startu Susan Dunkleeová, která se zase stala první ženskou medailistou z velké akce. They made America great again.
Foto: Lowell Bailey (Autor: Petr Zbranek)
B
Besseberg
Anders Besseberg stojí v čele biatlonu skoro čtvrtstoletí, ale tolik publicity si ještě neužil. Hlavně v Česku získal díky liknavému postoji k ruskému dopingu „popularitu“. Gabriela Koukalová ho označila za člověka bez sebereflexe, který nemá ve své funkci co dělat. Besseberg kontroloval „Český svaz je nešťastný, že nedostal Mistrovství světa, to vám můžu říct. Není to tajemství.“
C
Cesta do Asie
Po osmi letech zavítal Světový pohár do Asie. Dlouhá cesta do Pchjongčchangu spolu s časovým rozdílem byla velmi zrádná, což poznal i český tým. Proto Ondřej Rybář zvažuje, že se před olympiádou s týmem vydá do kazašského Almaty. Na asijské závody bychom si ale měli zvykat. Do hry o pořádání Světového poháru mohou brzy vstoupit právě Kazaši, navíc nejpozději za tři roky se bude závodit v Číně, kde se musí otestovat olympijské tratě.
D
Darjin comeback
Byla královnou světového biatlonu, ale pak se na delší dobu odmlčela kvůli nemoci a posléze kvůli těhotenství. Do závodního kolotoče naskočila až na začátku roku. Ukázala však svou třídu a na Mistrovství světa získala i přes tréninkové manko stříbro. Na startu elitní sezóny se definitivně vrátila mezi elitu, po dvou letech a devíti měsících vyhrála závod Světového poháru.
Foto: Darja Domračevová (Autor: Martin Kaděrka)
E
Eva kropí terče
Parafráze na kultovní film dokonale vystihuje to, co Eva Puskarčíková v roce 2017 předváděla na střelnici. Pokud by se udělovaly medaile za rychlost, tak by pravděpodobně dosáhla na zlato. Příklad za všechny: Závěrečnou střelbu hromadného startu v Oberhofu, kde úspěšně bojovala o bronz, zvládla za 15,9 sekundy.
Foto: Eva Puskarčíková (Autor: Jiří Zaňát)
F
Fenomén Fourcade
Ani v roce 2017 nikdo nezastavil Martina Fourcada. Pravda, k sedmému křišťálovému glóbu výrazně nakročil sedmi výhrami už v roce 2016. Stejnou porci triumfů ale přidal i ve zbytku sezóny, čímž vyrovnal rekordních 14 výher Magdaleny Forsbergové. V aktuálním ročníku zatím zvítězil jen dvakrát, ale stejně drží žlutý trikot.
Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Zbranek)
G
Gregorinová
Slovinsko přišlo ještě před začátkem olympijské sezónu o jednu ze svých největších nadějí. Již 37letá Teja Gregorinová se chystala na svůj možná poslední ročník, ale kariéra jí skončila o něco dřív. A velmi hořce. Při zpětné kontrole se v jejím vzorku z olympiády ve Vancouveru našly pozůstatky růstového hormonu.
H
Herrmannová
Až bude Denise Herrmannová svým vnoučatům vyprávět o své kariéře, tak se určitě zastaví u roku 2017. Trochu nadneseně se během něj naučila střílet. Ukazovala to už v létě na domácím šampionátu a naplno to potvrdila dvěma výhrami v Östersundu.
I
Injekce
Injekce, ampule a další lékařské pomůcky měli likvidovat pasažéři mikrobusu na čerpací stanici ve východním Tyrolsku. Našly se i biatlonové akreditace, podle kterých rakouská policie přišla na to, že se jednalo o kazašský tým cestující na Mistrovství světa. Noční razie u Kazachů ani kontrola vzorků ale užití zakázaných látek neprokázaly. Záhada zůstala neobjasněna.
J
Johannes ve žlutém
Na sklonku roku 2017 přeci jen došlo k narušení suverenity Martina Fourcada. Francouz dokonce po dvou letech ztratil žlutý trikot, když Johannes Thingnes Bø ovládl úvodní závod sezóny 2017/2018. Pak přidal další čtyři výhry, díky nimž se po prvním trimestru drží Fourcada na dostřel 20 bodů.
Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Zbranek)
K
Koukalová zlatá
Vybojovala velký křišťálový glóbus, stala se mistryní světa se smíšenou štafetou, získala olympijskou medaili. Na jedno ale Gabriela Koukalová čekala, až do letošního roku se jí nepovedlo získat invidividuální zlato z velké akce. V Hochfilzenu se dočkala hned ve sprintu, kde díky nejrychlejšímu běhu a 100% střelbě nenašla přemožitelku. A pak stylově zkompletovala medailovou sbírku bronzem ve stíhačce a stříbrem ve vytrvalostním závodě.
Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Petr Zbranek)
L
Lauřina dominance
Rok 2017 byl rokem Laury Dahlmeierové. Vyhrála během něj velký křišťálový glóbus, dva malé glóby a také osm závodů, z toho tři na Mistrovství světa. Vedle toho byla v Hochfilzenu členkou obou štafet, a tak získala pět zlatých medailí. To se nikomu jinému na jednom šampionátu nepovedlo.
M
Medaile poštou
Nové olympijské medailisty můžete poznat i v roce, kdy se olympiáda nekoná. Mezinárodní olympijský výbor totiž diskvalifikoval z her v Soči Olgu Viluchinovou a Janu Romanovovou. Viluchinová byla původně stříbrná ve sprintu, takže její kov nově patří Vitě Semerenkové a bronz Karin Oberhoferové. Obě Rusky byly zároveň členkami druhé štafety. Jejich stříbro se přesunulo k Norkám a bronzové medaile můžou očekávat Eva Puskarčíková, Veronika Vítková, Jitka Landová a Gabriela Koukalová. Pokud tedy MOV nepošle medaile skrz Českou poštu.
Foto: Medaile Gabriely Koukalové (Autor: Petr Zbranek)
N
Nakupování biatlonistů
A bodíky sbíráte? Ano, a hodně. Ve sportovním prostředí se v poslední době rozmohlo nakupování sportovců z jiných zemí. Biatlonu v tomto jasně kraluje Jižní Korea. A letos se jí to začala pořádně vyplácet. Její Rusové Anna Frolinová, Timofej Lapšin a Jekatěrina Avvakumovová už dostali korejskou vlajku do elitní desítky, posledně jmenovaná byla dokonce pátá na Mistrovství světa. Ještě aby vyšla „domácí“ olympiáda.
O
Olé Ole
I po roce 2017 si můžeme v biatlonovém deníčku odškrtnout tradiční položku. Ole Einar Bjørndalen znovu skvěle vyladil formu na vrchol sezóny a vybojoval ve stíhacím závodě v Hochfilzenu bronz. Pošestnácté v řadě tak odjížděl z mistrovství světa alespoň s jednou medailí.
Foto: Ole Einar Bjørndalen (Autor: Petr Zbranek)
P
Podání rukou
Podání rukou, obvyklá procedura se během květinového ceremoniálu po štafetě mužů na Mistrovství světa změnila ve frašku. Vše začalo předávkou, během níž Martin Fourcade zapříčinil pád Alexandra Loginova. Podle něj neúmyslně, podle Rusů úmyslně. Loginov se Šipulinem kvůli tomu odmítli Fourcadovi podat ruku, načež jim Francouz zatleskal a z pódia odkráčel. Po chvíli se ale vrátil, protože by jinak riskoval diskvalifikaci svého týmu.
Q
Q jako kvalifikovaný
Sezóna 2016/2017 byla výjimečná tím, že se bojovalo o letenky do Pchjongčchangu. V březnu přišlo zúčtování a u české reprezentace svítilo 11 Qček z 12 možných. Ženy skončily v poháru národů čtvrté, a tak se postaraly o šest míst. Muži inkasovali za sedmé místo pět míst. Na plný počet 12 startovních pozic dosáhly jen týmy Německa a Francie.
R
Ruský doping
Tohle bylo asi největší téma roku 2017. Michal Šlesingr, Martin Fourcade a Lowell Bailey v reakci na ruský dopingový skandál organizovali petice za tvrdší tresty pro dopingové hříšníky. Ty IBU nakonec zavedla, podvádějící země tak nyní můžou ztratit i kvóty. Vedle toho došlo k pozastavení činnosti Jekatěriny Glazyrinové a k potrestání dvojice Olga Viluchinová a Jana Romanovová. Rusové ještě přileli olej do ohně tím, že vrátili do národního týmu v minulosti potrestané Alexandra Loginova a Irinu Starychovou.
S
Slovenská radost
Uvidí olympijské kruhy a její forma hned vzroste. Anastasia Kuzminová získala zlatou medaili ve Vancouveru, v Soči a její výkony na konci roku 2017 napovídají, že by se mohla dočkat i v Pchjongčchangu. Právě Ruska ve slovenských službách díky dvěma výhrám zakončí tento rok ve žlutém. Slovenskou radost umocňovala Paulína Fialková, která se během roku 2017 čtyřikrát dostala do elitní desítky.
Foto: Paulína Fialková (Autor: Jiří Zaňát)
T
Ťumeň
Rok 2017 měl přinést premiéru ruského střediska ve Světovém poháru. Ťumeň ale kvůli dopingové kauze o pořadatelství přišla, stejně jako o Mistrovství světa 2021. Zatím to však vypadá, že v nadcházejícím roce se biatlonisté do Ruska přeci jen vydají. „Rusko je velká biatlonová země s velkým televizním publikem. Mělo by hostit velké akce,“ vyjádřil se Anders Besseberg.
U
Uvolněný trůn
Psal se 19. prosinec 2015 a Marie Dorinová Habertová na jeden den oblékla žlutý trikot. Pak jí ho vzala Gabriela Koukalová a dva roky si ho předávala spolu s Laurou Dahlmeierovou. Jenže před začátkem olympijské sezóny obě dostihly zdravotní problémy. Byla tu otázka: Kdo zabere uvolněný trůn? Trochu překvapivě to byla Běloruska Naděžda Skardinová, která ani jednou nechybovala ve vytrvalostním závodě v Östersundu.
V
Velký bratr
Tarjei Bø zažil rok jako na houpačce. Ještě v lednu mluvil o nejhorším období v životě. Záhadná nemoc oslabovala jeho organismus a připravila ho skoro o celou sezónu 2016/2017. O to sladší pro něj byl vstup do olympijského ročníku, když vyhrál hned druhý závod, dva dny po triumfu svého mladšího bratra.
Foto: Tarjei Bø (Autor: Jiří Zaňát)
W
Wie ist das schön
Oh, wie ist das schön… Oh, jak je to pěkné… Oblíbený německý popěvek zazníval během roku 2017 často. Německo kralovalo poháru národů mezi muži i mezi ženami. Na Mistrovství světa získalo neuvěřitelných sedm zlatých medailí. Pod pěti byla podepsaná vítězka Světového poháru Laura Dahlmeierová.
X
Xindlovina
Moc biatlonistů a biatlonistek se nemůže pochlubit tím, že mají vlastní písničku. Gabriela Koukalová ano. „Gábino, kam jsi koukala, když sis nabrnkla Koukala,“ zpívá v povedeném klipu písničkář Xindl X.
Y
Yperitový útok
Plyn yperit byl poprvé použit k útoku v Belgii. A právě její biatlonisté letos výrazně zaútočili. Ten nejsilnější útok si nechali na prosincovou štafetu v Hochfilzenu. Belgická štafeta byla díky výborným výkonům Michaela Rösche a Florenta Claude v boji o medaile, jenže pak přišla trestná kola mladíka Toma Lahaye-Goffarta. Původem Francouz Claude si vedle toho vylepšil osobní maximum na 18. místo, body sbíral i Němec Rösch. V dalším roce nás zřejmě čeká ještě větší přísun sladkých pralinek.
Foto: Michael Rösch (Autor: Petr Zbranek)
Z
Zasloužilí mistři sportu
Takový titul v srpnu v Rusku obdrželi Alexandr Loginov a Irina Starychová. Na tom by nebylo nic zvláštního, vždyť na předešlém Mistrovství Evropy získali každý tři zlaté medaile. Jenže se jednalo o jejich první velké závody po vypršení trestu za užití hormonu EPO. Vskutku zasloužilí mistři sportu.
Hlavní foto: Laura Dahlmeierová (Autor: Petr Zbranek)