Home > Téma > Biatlonová loučení: Olga Zajcevová

Biatlonová loučení: Olga Zajcevová

Olga Zajcevová

Olga Zajcevová

Foto: Olga Zajcevová (© biathlonrus.com)

Když 24. ledna tohoto roku oznámila konec kariéry, tak Rusko ztratilo jednu z nejlepších biatlonistek své historie. Nyní 37letá Olga Zajcevová do biatlonového důchodu odešla mimo jiné jako dvojnásobná olympijská vítězka.

Sestra trenérkou

Rodačka z Moskvy jako spousta jejích kolegyň začala nejprve s během na lyžích. Vydržela u něj 6 let, v roce 1994 si však za svůj sport zvolila biatlon. A udělala dobře, za dalších 6 let už nakoukla do Světového poháru. Na tuto úroveň došla i s pomocí sestry Roxany, jež jí byla trenérkou.

V sezóně 2002/2003 se poprvé prosadila na stupně vítězů a také poprvé vyhrála. V Östersundu si vyjela první a druhé místo. Medailovým půstem pro ni byl rok další, ale o to větší úrodu sklízena v ročníku 2004/2005.

Životní sezóna

Ve své nejúspěšnější sezóně v kariéře skončila v celkovém hodnocení Světového poháru na čtvrté příčce, k čemuž jí pomohly tři výhry. Zajcevová se rovněž stala držitelkou malého křišťálového glóbu za závody s hromadným startem. Největší radost ji však způsobilo Mistrovství světa v Hochfilzenu, kde získala zlato ve štafetě, stříbro ve sprintu a bronz ve stíhačce.

Následující sezóna byla z pohledu Rusky trochu slabší, ale jeden závod ji převážil do kategorie nezapomenutelných. Na Olympiádě v Turíně přišlo zlato s ruskou štafetou. Pak přišlo přerušení kariéry.

Velkolepý návrat

Důvodem pro pauzu byly mateřské povinnosti. Zajcevová si vzala slovenského biatlonistu Milana Augustina a v roce 2007 se jim narodil syn Alexandr.

Návrat ruské závodnice byl velkolepý, zvláště pak její počínání na Mistrovství světa v Pchjongčchangu. Zajcevová se stala dvojnásobnou mistryní světa, když ovládla závod s hromadným startem a byla členkou vítězné ruské štafety. Zadařilo se jí i ve sprintu a ve stíhačce, kde získala shodně bronzové medaile.

Specialistka na Nové Město na Moravě

Ve Vancouveru 2010 získala Zajcevová své druhé olympijské zlato. Znovu se tak stalo ve štafetě, nyní se ale radovala i z individuální medaile v podobě třetího místa v závodě s hromadným startem.

Skvělé výsledky ve Světovém poháru se dostavily v sezóně 2011/2012. Zajcevová zvítězila hned ve třech závodech. Jedním z nich byl sprint v Novém Městě na Moravě. Na Vysočině jí to šlo velmi dobře, o rok později na Mistrovství světa se jí totiž podařil husarský kousek. Ve všech 6 závodech brala umístění v TOP6, leč na cenný kov nedosáhla.

Nádherné zakončení kariéry

Co víc si přát, než zakončit úspěšnou kariéru na domácí olympiádě? Získat na ní medaili. A Zajcevové se to povedlo, v ruském Soči dala ve štafetě za svou kariérou stříbrnou tečku.

Nyní se Olga Zajcevová společně se svým druhým manželem raduje z narození druhého syna Stepana. Zároveň působí jako externí konzultantka u ruského týmu, kde by měla od příštího roku zastávat i roli trenérky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *