Jaký byl biatlonový rok 2018? Především olympijský, závodně mrazivý, mlžný, deštivý i slunečný, větrný a rekordní, plný biatlonových příběhů. Byl to rok soubojů fenomenálního Martina Fourcada a Johannese Bøho i biatlonových superrychlých veteránek, Kaisy Mäkäräinenové a Anastasie Kuzminové. Rok bez Gabriely Koukalové. Rok loučení velikánů. Ale také vynuceného loučení bez ovací a konce čtvrtstoletí zaběhlých pořádků, s kriminální zápletkou, s dopingovou pachutí.
Leden: Fourcade ve žlutém, Kuzminovou střídá Finka
Do nového roku vstoupila ve žlutém Anastasia Kuzminová a poprvé v kariéře dobyla nevlídný Oberhof, což se naopak zase nepodařilo Johannesi Bøovi a tak stále stínuje úspěšnějšího Martina Fourcada. Mlha, vítr a déšť z Durynského lesa zaplní trestné kolečko mužských štafet 151x! Střelby nejlépe zvládnou muži ze Švédska a házejí rukavici ostatním – uvidíme na ZOH. Český tým se po vánoční pauze, kdy usilovně trénoval střelbu, rozjel výtečně. Veronika Vítková po 3 letech okusila pódium, muži se stěhují do desítky.
Sluníčkově rozesmátý Ruhpolding dopřeje v individuálu stříbrné pocity Ondřeji Moravcovi, páté, resp. osmé místo Michalu Krčmářovi a Michalu Šlesingrovi a Češi začínají olympijsky doufat. Vítězný Francouz v něm zajede na této trati nejrychlejší čas všech dob. Výborný běžecký výkon předvede i v hromadném startu, ale udělá o chybu víc než jeho největší soupeř J. Bø a je jím poražen. Bronz v hromadném ženském závodě putuje do rukou Vítkové a vítězná Kaisa Mäkäräinenová vysvléká ze žlutého Slovenku, které se Ruhpolding nevydařil. I další z olympijských favoritek, Němka Laura Dahlmeierová, není v domácím středisku ve formě, v individuálním závodě končí dokonce bez bodů.
Foto: Michal Krčmář a Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)
Před posledním lednovým kolem bylo jasné, že se pod pěti kruhy posedmé už nepředstaví trápící se biatlonový král Ole Einar Bjørndalen. Příliš mnoho norských mladíků tomuto 44letému borci unikalo. Během německých závodů potvrdila také Gabriela Koukalová to, co bylo od začátku roku jasné. Olympijské hry budou bez ní a český tým musí táhnout jiní. Jen teoretická už je možnost účasti Antona Šipulina a spol. v Jižní Koreji. Kvůli nedořešeným dopingovým skandálům ruského biatlonu ze Soči nedostali pozvání od MOV a doufají jen v odvolání.
Poslední odpovědi na předolympijské cestě dal italský Antholz. Na nejvyšší stupínek se vrací Laura Dahlmeierová, Vítková doběhla pro třetí pódium a poslední předolympijské vítězství brala Darja Domračevová před Kuzminovou a Mäkäräinenovou. Přetahovaná mezi dvěma prvními muži hodnocení skončila 2:1 pro Nora, poslední zlato před ZOH ale získává Martin Fourcade.
Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)
Z nejlepší pohárové pozice odjede na olympiádu Mäkäräinenová, následovaná (o 15 b) Kuzminovou, Dahlmeierovou, Wiererovou, Domračevovou a Vítkovou. Fourcade jako vedoucí muž bodování má v držení již 15 pódií v řadě, druhý J. Bø bude o olympijské medaile bojovat s jedním zlatem navíc. S odstupem za nimi je Slovinec Fak, z bojů olympijských vyřazený čtvrtý Šipulin, pátý Němec Peiffer a šestý T. Bø.
Před únorovou akcí pod pěti kruhy se ještě v italském Ridnau bojovalo o evropské medaile. Závodili biatlonisté, kteří až na naprosté výjimky v olympijské nominaci svých národů chyběli. Nejúspěšnější byli Francouzi, první „velká‘ medaile se týkala také Tomáše Krupčíka – stříbrná. Mistrovství Evropy proběhlo i pro juniorskou kategorii.
Pak nastal úplný biatlonový klid. Klid před bouří. Týmy ladily formu po celém světě a v mrazivém korejském středisku mohlo vše vypuknout.
Únor: Zimní olympijské hry přinesly i české medaile
Středisko Alpensia Biathlon Centre se od 10. února na 14 dní stalo závodním domovem biatlonistů, kteří na motokrosové trati golfového hřiště bojovali hlavně s arktickým mrazem, v závěrečných dnech pak s prudkým a nevyzpytatelným větrem. Byla to olympiáda plná rekordů, úspěšných loučení i nových objevů. S francouzským králem a poraženými Nory, nejúspěšnějším německým týmem. Bez nepozvaných Rusů, kterým poslední naděje padla rozhodnutím arbitrážního soudu den před zahájením ZOH. Medailová pro namlsané Česko. A pro finskou vládkyni Světového poháru zůstala zakletá.
« Roli favorita splnil Martin Fourcade, odjížděl se 3 zlaty, jako nejúspěšnější Francouz historie. V cíli hromadného závodu si prožil déjà vu, po 4 letech o olympijském vítězi opět rozhodovaly milimetry, tentokrát pro něj.
« Dva nejcennější kovy, olympijské vůbec první, získala očekávaná favoritka Laura Dahlmeierová, spolu s dalším bronzem nejvíc rozšířila sbírku národních medailí. Německo se třemi zlatými a celkem sedmi cennými kovy ovládlo pořadí národů.
Foto: Laura Dahlmeierová (Autor: Petr Slavík)
« Pouze na jednu zlatou dosáhlo Norsko. Zhusta norskými médií kvůli podcenění přípravy kritizovaný mužský tým čekal na pódium až do individuálního závodu, kde se konečně dočkal své olympijské medaile zlatý Johannes Thingnes. Bø, další norský vyzyvatel Fourcada Emil Svendsen přidal ještě bronz v hromadném startu.
« Darja Domračevová, trojnásobná vítězka ze Soči, sice individuálně brala jen bronz, ale po naprosto nečekaném vítězství běloruské ženské štafety se přidala po bok svého slavného muže a je historicky nejúspěšnější biatlonistkou olympijské historie.
« Výbornou běžeckou formu přetavila ve zlato a dvě stříbra Anastasie Kuzminová, rozená Šipulinová, a mohla tak svému nepřítomnému bratrovi přivézt slíbenou medaili. Jako jediná z přítomných biatlonistů má zlato ze tří olympiád.
Foto: Anastasia Kuzminová (Autor: Petr Slavík)
« O neskutečné vyrovnanosti (především mužského) biatlonu svědčilo hned 11 vlastníků 12 individuálních medailí, 12 cenných kovů putovalo do rukou 8 žen
« Medaile si vesměs rozdělili muži i ženy z předních pozic hodnocení SP. Ale čtyři olympijské starty přinesly velká překvapení – a hned o tři se postaralo Švédsko. Nejprve ve stíhačce velmi rychlý 20letý Sebastian Samuelsson, který nestačil jen na Fourcada. V individuálním závodě pak přesná Hanna Öbergová (22), která překvapila všechny své výrazně zkušenější soupeřky, získala svou úplně první „dospělou“ medaili, a hned zlatou, olympijskou. Oba měli ve světovém poháru odjeto jen několik závodů, bez vhledu k nejlepším. Zlato mužské a stříbro ženské štafety pak zajistily Švédsku 3. místo v pořadí národů a je jasné, že pod dohledem úspěšného trenéra Wolfganga Pichlera, který nedostal na olympiádu akreditaci kvůli spojení s ruským dopingem, roste generace, se kterou je třeba počítat.
Foto: Sebastian Samuelsson (Autor: Petr Slavík)
Tím čtvrtým překvapením bylo zlato běloruské ženské štafety a až 8. místo Němek v sezóně suverénních. V závodě, kde poryvy větru obracely pořadí, posílaly favoritky na trestná kola a pomáhaly outsiderům.
« Muži jeli týmový závod v ještě proměnlivějších podmínkách a jen Švédi ho zvládli bez ztráty kytičky, dokonce jen se sedmi omyly. Na trestném kole se postupně ocitli Svendsen, Schempp, Fourcade, Doll nebo Krčmář. Tento olympijský závod zůstane v českých pamětech výrazným vedením po prvních dvou úsecích. Ale jako již poněkolikáté na vrcholných akcích, to nakonec nevyšlo.
« Smíšená štafeta, která nadmíru vyšla suverénním Francouzům, znamenala první a zároveň poslední olympijské zlato pro loučící se Marii Dorinovou Habertovou. Přinesla také sportovní tragédii pro Slovenku Paulínu Fialkovou, která na první položce netrefila 4 z 5 terčů, odkroužila ale jen 3 trestná kola, dostala dvouminutový trest a po dalším kolečku po stojce předávala Kuzminové s propastnou ztrátou a slovenská štafeta byla ze závodů stažena. Kdoví, jestli právě tento okamžik nebyl zlomem v kariéře Fialkové a zásadním krokem k jejímu druhému místu v poháru na konci roku. Poslední šanci na medaili pro Kaisu Mäkäräinenovou bohužel nevyužila smíšená štafeta Finska, i s pouhými třemi střeleckými omyly skončila až 6.
Březen: Vítězí Fourcade a Mäkäräinenová, bojkot ruského Ťumeně
Ještě než se vrátili olympijští vítězové a poražení na pohárové štace, o světové medaile se závodilo mezi budoucími olympijskými nadějemi. Mistrovství světa juniorů v Otepää nejvíce radosti přineslo ruské mládeži. Olympijská účastnice Markéta Davidová se stala mistryní a vicemistryní světa.
První poolympijské pohárové sprinty v Kontiolahti dopadly jak je po velkých akcích obvyklé – nepřejí vítězům. Fourcade sprint vynechal kvůli žaludečním problémům, zlato bral z her vyloučený Anton Šipulin, a Johannes Thingnes Bø se čtvrtým místem přiblížil k Francouzovi na rozdíl pouhých 11 bodů. Ženám vévodila Darja Domračevová, Anastasia Kuzminová se 4 chybami skončila až 30. a na osmou Finku ztrácela. Stejně jako v hromadném startu, kde Finka skončila 4. a Kuzminová až 19. se 6 chybami. Nepřerušenou šňůru pódiových umístění ve SP jistil Fourcade v závodě s hromadným starten 2. místem a chybujícímu 19. Bø zase utekl.
Uprostřed závodů se opět na světlo dostává dopingový problém, podle místopředsedy IBU se očekávají jména dalších dopingových hříšníků. Absolutistický prezident IBU Anders Besseberg už i pod tlakem norského svazu oznamuje, že jeho čtvrtstoletí trvající vláda v září skončí. Mýlí se, skončí výrazně dřív.
Sezóna 17/18 se blížila k závěru, na některé biatlonisty čekaly v Oslu definitivně poslední starty kariér, na jiné rozloučení sezónní. A na čelo pelotonu další bitvy o body. I na Holmenkolenu je úspěšnější Fourcade (3., 1.), J. Bø ztrácí po stříbru a bronzu 49 bodů. Henrik L’Abée-Lund poprvé vyhrává závod SP. U žen dochází ke žlutému převlékání, střelecké trápení z Kontiolahti Slovenka Kuzminová přehazuje na Finku, končí první a druhá a odjíždí do rodného Ťumeně s 39bodovým náskokem.
Štafetové závody a konec, definitivní. Rozjasněný Holmenkolen se stal až dojemným – patnáct let se potkávali a tady si naposledy potřásli se soupeři rukou první český olympijský medailista Jaroslav Soukup, čerstvě olympijská vítězka Marie Dorin Habertová (a členka v Oslu vítězné štafety) nebo americký světový šampion Lowell Bailey a vicemistr světa Tim Burke. Nikdo z nich už na poslední štaci neodcestoval. Český, americký a kanadský tým se kvůli neřešenému dopingovému problému ruské strany rozhodly bojkotovat závody v Ťumeni. Do Ruska necestovali ani biatlonisté Ukrajiny a mnozí jednotlivci. O poslední body do hodnocení Světového poháru se tak utká zúžené startovní pole.
Foto: Jaroslav Soukup (Autor: Petr Slavík)
Ruské biatlonové středisko přinese brzkou korunovaci sezónního krále. Martin Fourcade vítězí ve sprintu a má jistotu sedmého glóbu pro pohárové vítěze. Navíc až 22. Bøovi vyfoukne už takřka jistý malý glóbus za sprint. S přehledem vítězí i ve stíhačce a získává další malý globus. Posledním pohárovým startem je stíhačka pro jiného velikána – Oleho Einara Bjørndalena. Až poslední sezónní závod, hromadný start, ukončí Francouzovu dechberoucí sérii pódiových umístění v každém absolvovaném individuálním závodě SP. Končí se 4 chybami až 19., minutu za poprvé v kariéře vítězným Rusem Maximem Cvetkovem. I tak je držitelem malého glóbu za závody s hromadným startem. Johannes Bø byl pro francouzského borce velmi tvrdým oříškem, nakonec sice rozlousknutým, ale… Již prosinec ukáže. Oba přenechali zlatý stupínek jiným jen 5x, jedenkrát i Antonu Šipulinovi, který, ač to ještě v březnu neví, své pohárové účinkování završil právě v rodné Ťumeni jako třetí muž hodnocení.
Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)
To mezi ženami se bojovalo doslova do posledních sekund. Ťumeňská rodačka Kuzminová sprintovala až 12. a nabídla druhé Mäkäräinenové šanci. Ta jí vítězně využila už ve stíhačce a role se obrátily. O držitelce rozhodoval závod s hromadným startem. Kaisa Mäkäräinenová doslova Anastasii Kuzminovou uštvala a i 6. místo jí (o 3 body!) stačilo ke třetímu velkému glóbu a náplast za opět bezmedailovou olympiádu byla na světě. Vítězný hromadný start byl posledním kariérním pro Darju Domračevovou, která na Kuzminovou ztratila jen 15 bodů a ženský peloton opustila na třetím místě celkového hodnocení. Prvním pódiem odstartovala rok plný úspěchů Slovenka Paulína Fialková.
A pro úplnost – nejlepší v sezóně byla smíšená štafeta Itálie, štafetový globus putoval k norským mužům a německým ženám. Norové a Němky také vévodily hodnocení národů.
Foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)
Duben: Funkcionářský průšvih a konec legend
Konec své kariéry oznamují dva Norové. Biatlonový král Ole Einar Bjørndalen, šestinásobný držitel velkého glóbu poprvé vstoupil do SP v březnu před čtvrtstoletím, v době, kdy ještě současný muž ve žlutém J. T. Bø nebyl na světě. Věk nezastavil ani on a pro ztrátu výkonnosti se rozhodl skončit. Emila Svendsena zasetrápí opakované zdravotní výpadky a nevidí už to pověstné světlo na konci tunelu. Post šéftrenéra reprezentace opouští strůjce českého úspěchu Ondřej Rybář.
Foto: Ole Einar Bjørndalen (Autor: Petr Slavík)
Ale chystá se ještě jedno oznámení. Rakouští vyšetřovatelé potvrzují, že vyšetřují nejvyšší funkcionáře Mezinárodní biatlonové asociace. Na rok 2018 se tak bude vzpomínat nejen očima biatlonových bitev, ale také jako na rok, kdy se měnily po čtvrtstoletí zavedené pořádky. Nespokojenost národních svazů i samotných závodníků s liknavým řešením problémů ruského dopingu ze strany vedení Mezinárodní biatlonové unie (IBU) a především norského předsedy Anderse Besseberga, rezonovala už druhým rokem. Reprezentace USA, Kanady a České republiky poprvé v éře činnosti IBU bojkotovaly poslední podnik sezóny v ruském Ťumeni. A zahájení vyšetřování prezidenta a generální sekretářky IBU Nicole Reschové kvůli podezření z úplatkářství a za aktivní krytí dopingu potvrzovalo jen šeptané. Oba po zahájení vyšetřování na své funkce rezignovali.
Je úsměvně, že ve stejnou dobu končí dva Norové, kteří i stejně začali. Jen jeden opouští biatlon jako padouch a druhý jako hrdina.
Foto: Anders Besseberg (Autor Petr Slavík)
Vychází kniha Gabriely Koukalové, která hodně nabourá obraz české biatlonové megastar. Pokračování její kariéry se zdá být nemožné. Konec ale Koukalová do konce roku neoznámí.
Květen, červen, červenec: Letní dřina, trenérské rošády a konec Darji
Jak už to tak bývá, zahájení nového olympijského cyklu sebou přináší konce kariér, obměny realizačních týmů a tréninkové změny. Jeden konec byl ale opravdu nečekaný – v červnu oznámila Běloruska Darja Domračevová své sbohem dalšímu závodění kvůli roli matky. Pro ztrátu motivace ukončila kariéru také její kolegyně, olympijská medailistka Naděžda Skardinová. Michal Šlesingr se léčí z mononukleózy. Nemoci, která už potrápila mnohé biatlonisty – Vítkovou, Domračevovou či Fourcada.
Foto: Darja Domračevová (Autor: Petr Slavík)
Ondřej Rybář se stává sportovním ředitelem českého svazu biatlonu a na jeho místo jsou povoláni norská trenérská esa – ženský tým převzal Egil Gjelland, k mužskému zamířil po boku Zdeňka Vítka Anders Bratli. Trenérské rošády se týkají téměř všech národů, ke kompletní výměně přistoupili v Rusku, k minimální v Norsku. O svého dlouholetého osobního trenéra přišel Martin Fourcade, který ale u francouzského biatlonu zůstává.
Na světlo se dostávají pikantní historky z krytí ruského dopingu a Mezinárodní olympijský výbor zastavuje finanční podporu biatlonu. A MOV podruhé – další olympiáda bude bez plánovaných smíšených dvojic a 20 biatlonistů.
Srpen: Letní MS s českou dominancí
Biatlonové nadšení neopustilo české fanoušky ani v letních supervedrech. Vysočina aréna na konci srpna vítala denně téměř 10 tisíc milovníků biatlonu. Početně velmi slušně obsazené Mistrovství světa v letním biatlonu v NMNM tradičně vynechaly biatlonové velmoci a naopak ho do tréninkových příprav zařadily východní státy. Česká reprezentace ostatní týmy deklasovala – s 5 zlatými a celkem 13 medailemi. Na cenný kov dosáhly v prosinci pódiové a velmi rychlé Hojniszová s Fialkovou. V roli trenéra Belgičanů se v Novém městě představil čerstvě bývalý francouzský reprezentant Jean-Guillaume Béatrix.
Foto: Pódium sprintu mužů na MS v letním biatlonu 2018 (Autor: Petr Slavík)
Září: Kongres IBU mění staré pořádky
Hvězdy biatlonu se sešly na startu už čtvrt roku před začátkem sezóny – na exhibici v německých lázních Wiesbaden nechyběli oba držitelé pohárů, ani hvězdy německé či švédské. Vítězní ale byli v ženské i mužské kategorii Norové – J. T. Bø a Marte Olsbuová.
Hlavní pozornost se na začátku září soustředila na pravidelný kongres IBU v chorvatském Poreči, ze kterého vzešlo nové vedení. Z krize povede světový biatlon Švéd Olle Dahlin, jednoznačnou podporu do funkce prvního viceprezidenta získal český šéf svazu Jiří Hamza. Kongres rozhodl, že Rusku zatím nevrátí plné členství v organizaci a pořadatelství Mistrovství světa v roce 2021, které bylo odebráno Ťumeni, přidělil jedinému zájemci – Pokljuce. K „velké radosti“ závodníků pak vyhrál pořadatelství MS 2023 německý nevlídný Oberhof.
Na konci září zrušila Mezinárodní antidopingová agentura zákaz činnosti agentury ruské. RUSADA tak může opět testovat sportovce a tím pádem se i ucházet o pořádání vrcholných biatlonových akcí. Zatím ale neplní ani jednu s tím spojených podmínek – přístup k datům a vzorkům laboratoře a uznání závěrů McLarenovy zprávy.
Foto: Jiří Hamza (Autor: Jiří Zaňát)
Říjen: Biatlonový klid
Doping ještě jednou – IBU uděluje dvouletý zákaz činnosti pro Teju Gregorinovou ze Slovinska za užití růstového hormonu v roce 2010.
Zatímco se řada týmů chlubí novými kombinézami, Laura Dahlmeierová přerušuje tréninkovou přípravu kvůli nezdravé imunitě, Johannese Bøho trápí bolesti zad a Martin Fourcade odhaluje finanční problémy francouzského biatlonu.
Foto: Laura Dahlmeierová (Autor: Petr Slavík)
Listopad: Poslední ladění, trable Fialkových, první sněžné tréninky
Zatímco se biatlonisté rozjíždí na prvním sněhu od Finska po Švýcarsko a vznikají nominace na první pohárové závody, přichází dobrá zpráva. MOV obnovuje finanční podporu, kterou zrušil po korupčním a dopingovém skandálu bývalého prezidenta Besseberga. Přesvědčila ho přijatá opatření nového vedení IBU. Mezinárodní biatlonová unie předkládá Rusku 12 podmínek k získání plného členství a zároveň stíhá Slepcovovou, Pečonkina, Usťugova a Černyševa kvůli porušení dopingových pravidel v letech 2012-2015. Kvůli vyšetřování údajného porušení dopingových pravidel IBU oznamuje, že do sezóny nevpustí 9 kazašských biatlonistů.
Slovenský svaz biatlonu zakazuje sestrám Fialkovým reprezentaci a tím pádem i účast na blížícím se Světovém poháru. Kdyby tak věděl… Krize je naštěstí zažehnána podpisem reprezentační smlouvy pár dní před prvním pohárovým kolem a Paulína může začít řádit… Naopak na prosincové závody nepustí zdraví a tréninkové manko Šipulina, Dahlmeierovou a Eckhoffovou.
Poklljuka se dočkala vymodlených nízkých teplot a hlásí: vše připraveno, můžeme začít.
Foto: Paulína Fialková (Autor: Petr Slavík)
Prosinec: Dominance Johannese Bø, Wiererová ve žlutém, Fourcade v útlumu
Mlžná Pokljuka, ledový Hochfilzen a nevlídné, leč rekordně navštívené Nové Město obrátí zavedené biatlonové pořádky na hlavu – vládce uplynulé sezóny Fourcade je v potížích a fenoménem se stává nechytatelný mladší z bratrů Bøových – Johannes, který vede pohár se šesti zlaty z osmi možných. Druhým v pořadí je několikrát pódiový Rus Alexandr Loginov a pátého Francouze přeskočili i ostřílený Rakušan Eder a týmový kolega Desthieux.
Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)
Obrovsky rychlá a přesná střelkyně Dorothea Wiererová, jejímž nejhorším výsledkem je 9. místo, končí rok ve žlutém, hrdinky sezóny minulé Kaisa Mäkäräinenová a Anastasia Kuzminová jsou až na 4., resp. 7. místě. Roli stíhačky nejlepší ženy i tak plní, tentokrát i rodilá, Slovenka. Paulína Fialková. Poslední pohárový závod stanou dvě Slovenky bok po boku na nejvyšších stupíncích, s nijak náruživou národní vzájemností. Počátek poháru se vydaří i na letním MS úspěšné Polce Hojniszové a Italce Vitozziové. Dahlmeierová vyzkouší, úspěšně, svou formu na dvou závodech.
Foto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)
A doping i na konci roku – rakouská policie vyslechla Šipulina, Loginova, Garaničeva, Volkova a Starychovou v souvislosti s možným porušením dopingových pravidel. Pro zdravotně se trápícího Šipulina jde o závěrečný díl do skládačky a stává se posledním biatlonistou, který v roce 2018 ukončí kariéru.
Mononukleóza dožene dalšího biatlonistu a s pohárem se předčasně loučí (alespoň na čas) švédský olympijský vítěz Fredrik Lindström. Michal Šlesingr, který má mononukleózou za sebou, si nalomí obratel a i on má nucenou přestávku.
Pohárové bitvy, které zná svět právě 40 let, končí, ale jedna biatlonová akce ještě před koncem roku oko fanouška potěší. Poslední závody roku 2018 obstará tradiční exhibice pozvaných dvojic v Schalke. Naposledy tam odstartují manželé z nejslavnějších – Darja Domračevová a Ole Einar Bjørndalen i soupeři respektovaný Rus Anton Šipulin. A poslední vítězství roku 2018 patří Italce ve žlutém a jejímu parťákovi Lukasi Hoferovi.
Běh na lyžích v kombinaci se střelbou oslavil minulý rok sedmdesátiny. Tedy co se názvu týče. Biatlon v roce 1948 začal biatlonem a rok 2018 ukázal, jak nádherný je to sport.
Hlavní foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)