Bude to „jiná“ sezóna. To můžeme říct už teď, více než dva měsíce před startem Světového poháru v biatlonu. Pojďme se podívat na to, jak by mohl ročník 2020/21 vypadat.
Bez diváků nebo na jednom místě?
Mezinárodní biatlonová unie (IBU) avizovala, že bude schvalovat kalendáře Světového poháru po trimestrech. Na schůzi výkonného výboru 26. a 27. září se tak bude řešit podoba prvního trimestru, který by měl odstartovat 28. listopadu ve finském Kontiolahti.
Jaké varianty by mohly být na stole?
- Kalendář Světového poháru zatím zůstává neměnný, podle něj by se v prvním trimestru jelo v Kontiolahti, Östersundu, Hochfilzenu a Le Grand-Bornand
- Samozřejmě je tu varianta, že by se závody uskutečnily bez diváky. Na zmíněné čtyři Světové poháry se aktuálně lístky neprodávají.
- IBU již nastínila, že by z bezpečnostních důvodů mohla eliminovat cestování a uspořádat více závodů na jednom místě. V zákulisí se mluvilo například o tom, že by se první trimestr odehrál v jednom středisku na severu a v rakouském Hochfilzenu.
- Zřejmě nejextrémnější možnost představuje takzvaná bublina po vzoru NHL. Celý trimestr by se odjel na jednom místě a bez diváků.
- V ruských médiích se objevily spekulace o zrušení celé sezóny, ty ale IBU důrazně vyvrátila. Prioritou je odjet Světový pohár pokud možno v plném rozsahu.
Závody bez diváků už si biatlonisté vyzkoušeli v Novém Městě na Moravě a v Kontiolahti. Pohled na prázdné ochozy Vysočina Areny byl velmi smutný, na druhou stranu závody v Kontiolahti, kde se bojovalo o křišťálové glóby a kde se loučily legendy, byly pro televizní diváky velmi atraktivní. S ohledem na držitele televizních práv a sponzory je důležité, aby se závody v nějaké formě uskutečnily.
Bublina po vzoru NHL
Inspirací pro biatlon i další sporty může být nejprestižnější hokejová liga světa NHL, která se dva měsíce hraje v kanadské bublině. Kolem hal v Edmontonu a Torontu vznikly uzavřené areály, kde jsou hotely, restaurace a další potřebné zázemí pro sportovce a realizační týmy. Boje o Stanley Cup probíhají bez problémů, zápasům neschází náboj, ale televizní sledovanost je o několik desítek procent nižší než v minulých letech.
Biatlonovou bublinu si dokáže představit Michal Krčmář, jak prozradil v rozhovoru pro Českou televizi. „V tuhle chvíli jsem nastaven tak, že když nebudou diváci a budeme muset dělat testy, tak hlavně ať závodíme. I kdybychom byli tři týdny na jednom místě, bez diváků, jen v nějaké bublině, jako to teď mají třeba hokejisté z NHL. Po sedmi měsících bych tu sezonu rád rozjel a nechtěl bych ji vynechat.“
Pravdou je, že biatlonisté jsou na bublinu do určité míry zvyklí. Tři týdny na jednom místě pobývají během soustředění běžně a nejvíce času tráví na ose hotel – stadion.
Spousta sportovců se také netajila tím, že se jim na úvod sezóny do finského Kontiolahti moc nechce. Šlo by o další cestování navíc. Kdyby se začínalo klasicky v Östersundu a zůstalo se tam déle, tak by asi nikdo neprotestoval.
Favorizovaný Östersund?
Ve švédských médiích se probíralo, že by právě Östersund mohl mít oproti jiným místům několik výhod. Areál, který byl před Mistrovstvím světa v roce 2019 zrekonstruovaný, má totiž několik výhod.
Na rozdíl od alpských středisek není město ve středu Švédska tolik turisticky vyhledávané. V hledišti najdete každý rok především švédské vlajky a na širokých ulicích města nemusíte přijít do blízkého kontaktu s lidmi. Areál je dostatečně velký a nabízí sportovcům potřebné zázemí. Navíc tu nebývají problémy se sněhem. A především – Švédsko momentálně hlásí poměrně příznivé počty nakažených.
Ani na konci září nemusí přijít konečný verdikt, jak bude vypadat začátek Světového poháru. IBU již dříve upozornila, že se kalendář může dále měnit podle aktuální epidemiologické situace.
Zatím je jasné jen to, že se v prosinci nepojedou žádné závody druholigového IBU Cupu a IBU Junior Cup byl zrušen úplně. S tím, že Mezinárodní biatlonová unie podpoří regionální závody pořádané jednotlivými svazy. Světovému poháru se snad podobný scénář vyhne.
Hlavní foto: Vysočina Arena (Autor: Petr Slavík)