Home > Téma > Česká vlčata

Česká vlčata

Za výsledky ve světovém poháru v Ruhpoldingu se ohlíží komentátor Eurosportu Michal Šíma.

Od obou se čekalo, že doplní zkušenější kolegy v reprezentaci, ale oba předčili očekávání. Eva Puskarčíková je osmá v celkovém hodnocení SP a skvěle zastoupila Veroniku Vítkovou, která nebyla v dosavadním průběhu sezóny úplně fit. Sama Eva také překonávala zdravotní trable, ale třetím místem v Oberhofu na ně dala zapomenout. Po prvním umístění na stupních vítězů se v Ruhpoldingu blýskla šestým místem ve stíhacím závodě, v němž si polepšila o osm míst a v závěrečném finiši dokázala předjet Wiererovou i Chevalierovou.

Vůbec nejpříjemnějším překvapením je ale její střelba. Rychlost, s jakou „kosí“ jednotlivé položky, bere dech a Češka toho využila i v neděli. Pouze Ukrajinka Varvyněcová zvládla čtyři stíhací položky rychleji (za 1:28), čas Puskarčíkové 1:32 však znamenal např. zisk 18 sekund na tradičně velmi rychlou Wiererovou z Itálie nebo 39 sekund na vítěznou Finku Mäkäräinenovou. Právě díky rychlejší střelbě se na ní dokázala jako jedna z mála ve srovnání s mezičasy před střelnicí po jednotlivých položkách dotahovat.

Český tým se před sezónou snažil zrychlit střelbu všech v týmu, ne každý to ale dokázal spojit s patřičnou úspěšností. Jediná chyba Puskarčíkové na střelnici je při započtení zmíněné rychlosti střelby vynikající. Vzpomeňme na Oleho Einara Bjoerndalena, který právě po cíleném zrychlování střelby, které je znakem současného biatlonu, začal v přesnosti oproti minulosti trochu zaostávat. Ostatní čeští reprezentanti, s výjimkou Koukalové, která programové zrychlení v rámci udržení standardu odmítla, mají zatím s přesností problémy.

Najdou se ale i světlejší chvilky, jako byl poslední závod Michala Krčmáře. Druhý z Čechů, který překvapuje umístěním v celkové klasifikaci SP, kde je nyní na výtečném jedenáctém místě. Druhý z české reprezentace, který letos v Německu slavil první umístění „na bedně“. Bimbo se na ni doslova prostřílel bezchybným výkonem na střelnici a neopakovatelnou bojovností, s níž v posledním kole předjel Němce Peiffera a následně nečekaně i Rusa Šipulina. Potvrdil tak zdravé sebevědomí a schopnost zrychlit v závěru, která bývá často vlastní právě mladším závodníkům. Brzy 26letý biatlonista z Vrchlabí před sebou viděl možnost třetího místa a dokázal zároveň, že speciální motivací proslulé závěrečné kolo závodu není mýtem, ale skutečností. Jaké tam se dějí někdy věci:

11. ledna, štafeta mužů: Nor Svendsen ztrácí na Rusa Babikova po poslední střelbě 15 sekund, kilometr před cílem ještě devět sekund, ale před cílovou rovinkou se kolem něj prohnal a dovezl Nory k výhře o pět sekund!

12. ledna, štafeta žen: Koukalová ztrácí na Italku Gontierovou před posledním kolem beznadějných 35 sekund, ještě kilometr před cílem 22 sekund, ale v cíli to byly jen nepatrné dvě desetiny sekundy!

15. ledna, stíhací závody: Michal Krčmář díky zdrcujícímu finiši předjíždí renomovaného ruského závodníka Antona Šipulina a Eva Puskarčíková si na posledním kole poradila nejen se zkušenou Wiererovou, ale i s Francouzkou Chevalierovou.

Oba posuny českých závodníků ve stíhačce byly výrazné, „Bimbo“ Krčmář zaznamenal dokonce nejvýraznější posun na stupně vítězů v celém průběhu sezóny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *