První díl Světového poháru ukázal, že je Martin Fourcade stále tím nejsilnějším biatlonistou ve startovním poli. Ale také že to je jen člověk. Mezi ženami vyslékla Gabrielu Koukalovou ze žlutého trikotu Laura Dahlmeierová, ale spokojeny mohou být obě dvě.
Zima nezačala pro český tým nijak šťastně. Střelecká trápení Veroniky Vítkové a Evy Puskarčíkové znamenaly až 7. a 14. místo v úvodních závodech smíšených štafet a dvojic. K pohodovému vítězství dokráčely norská čtveřice a francouzský pár Martin Fourcade/Marie Dorinová Habertová.
Vytrvalostní závody přinesly pravou severskou větrnou loterii. Šťastnou ruku v ní měli Bělorusové Darja Jurkevičová a Vladimir Čepelin, kteří shodně vybojovali životní bronz. Čeští trenéři opět neměli tolik důvodů k jásotu, nejvýše byla 9. Veronika Vítková.
Víkendové boje už naštěstí byly mnohem regulérnější. Sprint mužů znovu suverénně ovládl Martin Fourcade a francouzský den podtrhla vítězně i Marie Dorinová Habertová. Češi se díky třetí Gabriele Koukalové radovali z první medaile.
Třetí individuální výhru si Martin Fourcade z Östersundu neodvezl. Ve stíhacím závodě ho předstihli Rusové Anton Babikov a Maxim Cvetkov. Stíhací závod žen jasně ovládla Gabriela Koukalová, kterou doplnila na životní 8. příčce dojíždějící Eva Puskarčíková.
Vítězové
Martin Fourcade – Známého perfekcionistu jistě dopálilo zbytečné zaváhání ve stíhacím závodě, jinak ale může být maximálně spokojen. Do Pokljuky si veze žlutý dres a náskok 64 bodů.
Anton Babikov – Trenér Ricco Groß mu hodně věřil a on se mu odvděčil hned u první příležitosti. Premiérově vyhrál závod Světového poháru a hlavně ukázal v závěru stíhacího závodu velkou sílu, když nedal Fourcadovi nejmenší šanci stáhnout něco z jeho náskoku.
Fredrik Lindström – Smíšené štafetě pomohl v domácím prostředí k 6. místu. A jako správný lídr týmu se vytáhl i mezi jednotlivci, když skončil ve sprintu druhý.
Maxim Cvetkov – Tak trochu nenápadně se tento 24letý borec prokousal až na druhou příčku celkového hodnocení. O víkendu neminul jediný terč.
Gabriela Koukalová – Obávala se své formy na úvod sezóny. Nebylo ale proč. Odstartovala stejně dobře jako před rokem – vítězně.
Laura Dahlmeierová – Když jí bude držet zdraví, bude zřejmě největší kandidátkou na zisk velkého glóbu. V Östersundu neskončila hůře než čtvrtá a zaslouženě drží žlutý trikot.
Lisa Hauserová – Mladá Rakušanka začíná dobývat biatlonový svět. V Östersundu byla sama 5., 6. a 7. Ve smíšených dvojících pak brala spolu s Ederem stříbro.
Lena Häckiová – Ve 21 letech se rodí nová hvězda. Dvakrát stříbrná z letošního Mistrovství světa juniorů zaujala čtvrtou příčkou ve stíhačce.
Poražení
Simon Schempp – Už na první štaci ztratil na svého rivala Martina Fourcada pořádnou porci bodů. Dojem z nepovedeného vystoupením příliš nevylepšil ani posunem ve stíhačce z 21. místa na 9.
Jevgenij Garaničev – V minulých sezónách patřil do světové špičky, ale do té letošní odstartoval špatně. Nejlépe 23. místo 7. závodníka posledních dvou ročníků určitě netěší.
Jaroslav Soukup – Horší vstup do sezóny si snad nemohl představit. Ve vytrvalostním závodě dokonce střílel jednou za pět a dojel až 97. Ve sprintu byl jen o čtyři pozice výše.
Marte Olsbuová – Minulou sezónu ukončila na horních příčkách, teď na to ale nenavázala. Nebyla tak rychlá, navíc chybovala. Po 16. pozici z vytrvalostního závodu skončila ve sprintu 62.
Krystyna Guziková – Ukázalo se její tréninkové manko po operaci ramene. Výrazně ztrácela v běhu a ani na střelnici to nebylo ideální. Odváží si jen čtyři body.
Miriam Gössnerová – Po velmi slušné loňské sezóně se střelecky vrátila do starých kolejí. Za tři závody nasbírala neuvěřitelných 23 chyb.
Zajímavý okamžik
V Östersundu panovaly opravdu zrádné podmínky a na trati byly místy ledové plotny. Pádu se nevyvarovala ani tak zkušená lyžařka jakou je Kaisa Mäkäräinenová.
Bojovník
Těsně před ním Arnd Peiffer a za jeho zády zase super rychlý běžec Benedikt Doll. Fredrik Lindström podstoupil v posledním kole sprintu velmi těžký boj o cenný kov. I díky čtvrtému běžeckému času si za bouřlivého jásotu fanoušků dosprintoval pro druhou příčku.
Smolař
Už si nasazoval zbraň na záda, ale v tom si všiml, že poslední terč nespadl. Místo předávky z prvního místa tak Lukas Hofer poslal italskou smíšenou štafetu na trestné kolo. Dost možná to Itálii stálo i vítězství.
Statistické okénko
Martin Fourcade oslavoval svůj triumf ve vytrvalostním závodě jako jubilejní 50. Oficiálně se ale po následné výhře ve sprintu dostal teprve na číslovku 49, neboť Olympiáda v Soči nebyla zahrnuta do Světového poháru. A tam Francouz triumfoval dvakrát.
Dva Rusové stanuli na prvních dvou místech naposledy v lednu roku 2013, když v Oberhofu Dmitrij Malyško a Jevgenij Garaničev ovládli sprint i stíhací závod.
Český tým popáté v řadě odlétá ze Švédska se ziskem alespoň jednoho cenného kovu.
Švédsko díky Fredriku Lindströmovi ukončilo 2 sezóny dlouhé čekání na zisk cenného kovu.
Po 2 letech získal pro Bělorusko medaili někdo jiný než Darja Domračevová. Předtím to dokázala v hromadném startu v Pokljuce třetí Naděžda Skardinová.
Foto: Martin Fourcade (Autor: Martin Kaděrka)