Minulý rok pomohlo Mistrovství Evropy Jaroslavu Soukupovi k získání ztracené sebedůvěry. Se stejnou motivací ho trenéři poslali i letos do polského střediska Duszniki-Zdrój. Plán ale nevyšel na 100 %, na rozdíl od Veroniky Vítkové, která se na šampionátu ukázala ve velmi dobrém světle.
Soukup nebo Krupčík?
Krčmář, Moravec, Šlesingr a Václavík. To jsou čtyři jasná jména pro Mistrovství světa v Hochfilzenu. U Jaroslava Soukupa trenéři zatím váhají. Mohou za to nepříliš přesvědčivé výkony na evropském šampionátu: 32. místo ve vytrvalostním závodě, 11. ve sprintu a až 49. ve stíhacím závodě. V těchto třech závodech nasbíral zkušený biatlonista celkem 15 chyb.
Naproti tomu se lépe vedlo Tomáši Krupčíkovi, která byl v Polsku českou jedničkou mezi muži. Zaujal hlavně 6. příčkou ve sprintu a 8. ve stíhacím závodě. Kdyby zvládl i závěrečný závod smíšených dvojic, tak by se ještě víc přiblížil účasti v Hochfilzenu.
Na posledním úseku ale nevyužil náskoku, který mu vypracovala Veronika Vítková, musel po ležce na dvě trestná kola a propadl se z vedoucí pozice až na 8. Čeští trenéři tak nyní uvažují, že boj o místo v nominaci pro Mistrovství světa bude pokračovat ještě na IBU Cupu v Osrblie. Soukup si zatím jejich jednoznačnou důvěru nevybojoval.
Znovuzrozená Vítková
Vedle Soukupa si měly na Mistrovství Evropy zvednout sebevědomí i Veronika Vítková a Lucie Charvátová. Tady ale záměr vyšel jen napůl. Nachlazená Charvátová jela jen sprint (19. místo, 2+1) a nyní má pouze pár dní na to, aby se v Jablonci dala do pořádku. Tam se bude připravovat na vrchol sezóny spolu s Vítkovou a jedním mužem.
Ale zpět k Veronice Vítkové. Tu od začátku sezóny trápila především střelba a rozhodně jí neprospěla ani nemoc, kvůli které přišla o závody v Oberhofu. Nyní ale k dobrému běhu přidala i solidní střelbu, která ji ve stíhacím závodě posunula až k bramborové medaili. V redukovaném pořadí čistých časů byla Vítková ve stíhačce dokonce druhá nejlepší.
Zřejmě největší povzbuzení přinesl závěrečný závod smíšených dvojic. Vítková v něm ze čtyř položek dobíjela jen jednou. Potěšily hlavně dvě nuly na obávané ležce. Jen škoda zaváhání Tomáše Krupčíka, které český pár možná stálo zlato.
Naši biatlonisté se tak zpět do Česka vrátili bez medaile, když v závěrečném závodě dojela smíšená štafeta pátá. Zde si ale kvarteto Johanidesová, Jislová, Soukup a Kristejn zasloužilo za své výkony pochvalu.
Šampionát pod nadvládou Ruska
Celkově se Mistrovství Evropy v Polsku povedlo. Velkou zásluhu na tom měli čeští fanoušci, kteří pomohli vytvořit výbornou kulisu. Duszniki-Zdrój tak mají za první větší zkoušku. V budoucnu by zde chtěli Poláci dostat i Mistrovství světa a Světový pohár.
Protestovat určitě nebudou Rusové, kterým tratě v Orlických horách náramně sedly. Pravda, ruské béčko sbíralo úspěchy už v předešlých závodech IBU Cupu. Hlavními postavami šampionátu se stali Alexandr Loginov a Irina Starychová, kteří si po vypršení trestu za doping pověsili na krk tři zlata. U Loginova se spekuluje i o možné nominace na Mistrovství světa. Do Hochfilzenu by se mohli podívat i další medailisté Jevgenij Garaničev a Alexej Slepov.
Z 8 závodů se Rusko radovalo z vítězství celkem 6krát. Sprinty ovládli ze Světového poháru dobře známí Bulhar Vladimir Iliev a Julija Džimová. Hezkou tečkou za šampionátem byl bronz manželského dua Guzikových. Domácí fanoušci se tak díky Krystyně a Grzegorzovi mohli radovat alespoň z jednoho cenného kovu.
Foto: Veronika Vítková (© Sean Rowe, pod licencí BY-NC-ND)