Home > Doporučujeme > Dlouholetý norský reprezentant Henrik L’Abée-Lund končí kariéru

Dlouholetý norský reprezentant Henrik L’Abée-Lund končí kariéru

Henrik L'Abée-Lund

Norský biatlonista Henrik L’Abée-Lund rozšířil seznam těch, kteří po sezóně 2018/19 ukončili kariéru. Stalo se tak po tom, co 33letý závodník nebyl zařazený do národního týmu.

Henrik L’Abée-Lund hájil barvy Norska 14 sezón. V roce 2005 nastoupil do juniorské reprezentace, ale na vrcholné akce se nepodíval. Dočkal se až jako dospělý. Ve Světovém poháru debutoval téměř ve 25 letech. Hned v prvním závodě, ve sprintu v Presque Isle v roce 2011, dojel 17. Následně si ve stíhačce polepšil na 10. místo.

Jeden z vrcholů jeho kariéry přišel v roce 2013. Na Mistrovství světa v Novém Městě na Moravě se stal mistrem světa ve štafetě. Tenkrát absolvoval druhý úsek bez střeleckého zaváhání. Na nejvyšším stupínku ho doplnili Ole Einar Bjørndalen, Tarjei Bø a Emil Hegle Svendsen.

Druhý vrchol přišel před rokem na Holmenkollenu, kde vyhrál svůj jediný závod Světového poháru. Ve sprintu neudělal ani jednu chybu a o šest sekund zdolal Johannese Thingnese Bøho. V hodnocení SP i díky tomu skončil na životní 17. příčce.

Henrik L'Abée-LundFoto: Henrik L’Abée-Lund (Autor: Petr Slavík)

Jen o dvě příčky níž figuroval na konci letošní sezóny. Ani to mu ovšem nezaručilo místo v norské reprezentaci, kde dostali prostor mladší sportovci. „V dubnu jsem byl připravený pokračovat, ale uvědomil jsem si, že bych čelil mimo tým několika překážkám ekonomického i sportovního charakteru. Krom toho cítím, že už nemám takovou touhu, jaká by byla potřeba,“ přiznal Henrik L´Abée-Lund.

Otec dvou dcer získal na univerzitě v Lillehammeru bakalářský titul v oboru ekonomika a magisterský titul v oboru business development. Právě v těchto oblastech chce nyní hledat své uplatnění.

Zdroj: skiskyting.no
Hlavní foto: Henrik L’Abée-Lund (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *