Na biatlonový trůn usedla v březnu zásluhou Tiril Eckhoffové po osmi letech Norka. I v nové sezóně budou Norky velkými kandidátkami na zisk velkého křišťálového glóbu. Nebudou však jediné. Narušit norskou dominanci bude chtít zástup biatlonistek.
Tiril Eckhoffová
O tom, že i letos bude Eckhoffová patřit mezi nejrychlejší běžkyně, asi nikdo nepochybuje. Otázkou spíše je, zda i letos dokáže obhájkyně celkového prvenství udržet nervy na uzdě na střelnici. Do loňské sezóny vstoupila nevýrazně, v prvním závodě brala 67. místo, vzápětí skončila 43. Pak ale Eckhoffová ukázala, že jakmile se jednou chytí, je k nezastavení. Ve své triumfální sezóně ukázala záda všem svým soupeřkám hned 13krát, v Pokljuce se oblékla do žlutého dresu a ten si s přehledem uhlídala až do posledního závodu. Eckhoffová má i tento rok o motivaci postaráno, může se stát nejúspěšnější norskou biatlonistkou historie. Zatím ve své kariéře ovládla 26 závodů SP. Od překonání Tory Bergerové ji tak momentálně dělí tři výhry.
Marte Olsbuová Røiselandová
Velkou část minulé sezóny odjela ve žlutém jiná Norka, Marte Olsbuová Røiselandová. Na první příčku ve Světovém poháru se usadila v Hochfilzenu a vydržela tam až do Pokljuky. Olsbuová Røiselandová podává poslední tři roky velmi vyrovnané výkony, jen výjimečně ji nenajdeme v první desítce. Oproti Eckhoffové však není tak dominantní, v uplynulém ročníku zvítězila čtyřikrát. Předsezónní závody hovoří spíše ve prospěch Røiselandové. S její rychlostí na trati a vyrovnanou střelbou musíme i letos řadit Olsbuovou Røiselandovou k největším favoritkám v boji o křišťálové glóby. Věřte tomu nebo ne, zatím nezískala ani jeden.
Hanna Öbergová
I Hanna Öbergová si loni chvíli vyzkoušela, jaké to je vést Světový pohár. Stejně jako celý švédský tým zažila raketový start do sezóny, ovládla první dva sprinty. Až do posledního trimestru sbírala pódia v každém středisku. Březnové zastávky jí však vůbec nevyšly. V posledních sedmi závodech se ani jednou neprobojovala do první desítky, výjimkou nebyly ani výsledky mimo bodované pozice. V závěru sezóny již neměla dostatek energie. Také proto se přes léto spojila s dietoložkou a upravila jídelníček. Pokud to přinese kýženou změnu, může se Öbergová rozloučit se čtvrtými místy a ke svým dvěma malým křišťálovým glóbům přidat i ten velký.
Lisa Hauserová
Lisa Hauserová prožila sezónu snů. Ještě loni touto dobou snila o prvním umístění na stupních vítězů. Teď už jich má ve sbírce hned sedm. Mezi nimi jsou navíc i dvě výhry. Jedna se zrodila na MS v Pokljuce a Hauserová se stala první rakouskou mistryní světa. V Östersundu pak zvedla nad hlavu křišťálový glóbus za vytrvalostní závody. Co Hauserovou katapultovalo na šesté místo ve Světovém poháru? Obrovský běžecký pokrok. V běžecké tabulce totiž Hauserová oproti ročníku 2019/20 poskočila o neuvěřitelných třicet příček. O něco si však pohoršila na stojce. Pokud v nadcházející sezóně naváže na loňské běžecké výkony a zároveň vylepší stojku na svou dřívější úroveň, může to být pro soupeřky vražedná kombinace.
Franziska Preußová
Ve stínu jiných hvězd se v březnu na celkovou třetí příčku probojovala Franziska Preußová, když dokázala v závěru sezóny využít zaváhání svých soupeřek. Se čtyřmi umístěními na stupních vítězek prožila Němka svou zatím nejúspěšnější sezónu. Preußová platila vždy za velký příslib německého biatlonu, častá onemocnění jí však nedovolovala využívat naplno svůj potenciál. Tento problém jí pomohla vyřešit operace dutin a od té doby je všechno jinak. V minulé sezóně se Preußová dokonce zařadila mezi deset nejrychlejších běžkyň ve Světovém poháru. V Östersundu se na start olympijského ročníku postaví v roli, kterou nezná. Jako německá jednička se bude muset popasovat s očekáváními, která jsou v této biatlonové velmoci vysoká.
Elvira Öbergová
Již v minulém ročníku ukázala Elvira Öbergová, že nechce být známá jen jako mladší sestra olympijské vítězky Hanny. Teprve 22letá Švédka ukazuje obrovský běžecký potenciál, zároveň také patří k nejrychlejším střelkyním ve Světovém poháru. Zatím jsou však její výsledky velmi kolísavé. To je zapříčiněno především nestabilní střelbou. Vždyť za celou sezónu zvládla E. Öbergová odstřílet s čistým štítem jen jediný závod. Ve svém nízkém věku má však ještě mnoho prostoru ke zlepšení. Její účinkování ve Světovém poháru kopírovaly výsledky závodů v Idre. Tam byla v obou závodech suverénně nejrychlejší. Jeden den ji však srážely tři chyby, následující závod po bezchybném výkonu ovládla o parník.
Dorothea Wiererová
Letos sice sezónu nezahájí ve žlutém, i tak ale neopomíjejme tuto Italku. Dorothea Wiererová má před sebou jasný cíl v podobě první individuální olympijské medaile, to ale neznamená, že obětuje Světový pohár. Naopak. Wiererová si bude chtít před únorovými závody pozvednout sebevědomí a dostat se do pohody. Tradičně bývá silná na střelnici, otazník spíše visí nad její běžeckou formou, která nebyla loni úplně ideální. V letních závodech dominovala a vyslala biatlonovému světu jasný signál. Stále s ní musíme počítat.
Dzinara Alimbekavová
Dzinara Alimbekavová byla skokankou loňské sezóny. Ze 76. místa z ročníku 2019/20 se vyšvihla až do první desítky na konečnou sedmou příčku. Připsala si premiérovou výhru a vybojovala modrý trikot jakožto nejlepší biatlonistka do 25 let. Oproti předešlým rokům se výrazně zlepšila v běhu i na střelnici a spolu s ostatními krajankami ukázala, že Bělorusko může sbírat úspěchy i bez Darji Domračevové. Z kvalitních tréninků s rychlými kolegyněmi může těžit i letos a na úspěchy z minulé sezóny nejen navázat, ale dokonce je vylepšit.
Julia Simonová
Julia Simonová byla v předešlém ročníku jedinou Francouzkou, která dokázala zvítězit. A to hned dvakrát. I přesto však nebyla francouzskou jedničkou. Když má svůj den, střílí rychle a přesně a patří k nejrychlejším na trati, pak stojí na stupních vítězek. Když však svůj den nemá, pak končí v poli poražených a často i daleko za bodovanými příčkami. Právě výsledkové výkyvy jí zavřely dveře do první desítky. V létě se jí dařilo, i minulý víkend v Norsku ukázala, že má na to porážet norské konkurentky.
Denise Herrmannová
I v sezóně, která jí nevyšla úplně podle jejího gusta, uhájila místo v první desítce. Denise Herrmannová stále vylepšuje střelbu, loni již střílela s 80% úspěšností. Na hranici 80 % se pomalu drápe i na své neoblíbené stojce. Paradoxně to byl běh, kde si bývalá klasická lyžařka pohoršila. I tak jí ale v běžeckých tabulkách patřilo páté místo. V nové sezóně si Herrmannová bude chtít vzít zpět post týmové jedničky. Vzpomene-li na časy, kdy platila za druhou nejrychlejší biatlonistku na okruhu a bude i nadále vylepšovat svou střelbu, pak si může myslet i na post světové jedničky.