Emilien Jacquelin

Datum narození: 11. 7. 1995
Místo narození: Grenoble
Země: Francie
Lyže: Rossignol
Debut ve SP: Östersund 2017
Nejlépe celkově ve SP: 5. (2019/20)
Nejlépe ve SP: 1. (3×)
Web:
Sociální sítě: Facebook, Instagram, Twitter

Příběh

Dvojnásobný mistr světa, držitel malého křišťálového glóbu. Vyzyvatel Johannese Bø, možný nástupce Martina Fourcada. To je Emilien Jacquelin.

Pětadvacetiletý Francouz z Grenoblu nejprve neuvažoval o biatlonové cestě. Věnoval se sice běhu na lyžích, svou budoucnost ale viděl v cyklistice. Sen účastnit se Tour de France mu v sedmnácti letech překazila mononukleóza. Nakonec se rozhodl spojit běžecký talent s výzvou v podobě střelby.

Potenciál ukázal brzy. V roce 2014 debutoval třetím místem jako dorostenec na šampionátu v Presque Isle. O rok později už coby junior vybojoval bronz se štafetou.

Zlom nastal pro Jacquelina na začátku sezony 2017/18. Díky vítězství v IBU Cupu dostal příležitost ve Světovém poháru, kde své první starty proměnil v body 35. a 37. místem.

Sezonu 2018/19 zahájil už jako člen A týmu. Výraznější výsledky zaznamenal jen se štafetou, se kterou dvakrát vystoupal na stupně vítězů. Individuálních úspěchů mezi elitou se dočkal o rok později.

Nejúspěšnější zastávkou sezony 2019/20 se pro Jacquelina stal šampionát v Antholzi, kde se postaral o velké překvapení. V závěrečném kole stíhacího závodu totiž porazil Johannese Bøho a stal se mistrem světa. Další titul přidal s mužskou štafetou, třetí byl v závodě smíšených dvojic. Medaili (opět bronz) vybojoval také v závodu s hromadným startem.

Závěr životní sezony pro Jacquelina znamenal posun ze čtyřiadvacátého na páté místo celkového hodnocení a malý křišťálový glóbus za stíhací závod.

Martin Fourcade mladšímu krajanovi předpovídal velkou budoucnost: „Emilien je talent, má obrovský potenciál. Jakmile získá stabilitu, bude těžké ho porazit.“ Neklid v souvislosti s výkonnostním progresem mladého Francouze vyjádřil i Siegfried Mazet.

Obavy byly oprávněné. V roce 2021 Jacquelin na Pokljuce obhájil mistrovský titul ve stíhacím závodě a po prvním trimestru sezóny 2021/22 je dokonce v čele celkového hodnocení Světového poháru.

Text: Ilona Hobzová
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021