V německém týmu zavládla po vytrvalostním závodě velká euforie, naopak ve Švédsku dál panuje nepříliš dobrá nálada. Co všechno se řešilo po vytrvalostním závodě na Zimních olympijských hrách v Pekingu?
Němky odpověděly kritikům
Německé biatlonistky byly po celou sezónu pod palbou kritiky. Nejlepší z nich Vanessa Voigtová drží v celkovém hodnocení Světového poháru 17. místo, těsně za ní je Denise Herrmannová.
Právě tyto dvě biatlonistky ale nyní zazářily. „Letos jsem dostávala pořádně na zadek. Ale věděla jsem, čeho jsem schopná,“ řekla německé televizi ZDF nová olympijská šampionka Denise Herrmannová.
„Bylo důležité, že jsme zůstali klidní. Denise se soustředila na olympiádu a klaplo to,“ poznamenal zase sportovní ředitel Bernd Eisenbichler.
Ještě překvapivější než zlato Herrmannové bylo čtvrté místo Vanessy Voigtové, která přitom musela ve smíšené štafetě na dvě trestná kola a jak přiznala, začala o sobě pochybovat. Teď si ale spravila náladu. „Ukázaly jsme to kritikům. V téhle sezóně jsme si toho musely hodně vytrpět. Že tu teď máme olympijskou vítězku, je velkolepé,“ nechala se slyšet Voigtová.
Na co doplatily Norky?
Marte Olsbuová Røiselandová si dnes prožila podobný příběh jako Markéta Davidová. Chyba při poslední ráně ji připravila o zlato. Ale mohla se radovat aspoň z bronzu. „Tahle chyba mě bude trápit do konce života,“ řekla přesto norské televizi NRK.
Její chyby, podobně jako u nejrychlejší běžkyně Tiril Eckhoffové, prý pramenily „ze špatné koordinace očí a rukou“. Jak vysvětlil expert NRK a bývalý reprezentační trenér Ola Lunde, ve velké nadmořské výšce se zhoršují reflexy a oko dává pomaleji signál prstu.
„Před olympiádou v Salt Lake City v roce 2002 jsme se například rozhodli, že Ole Einar Bjørndalen by neměl střílet během prvních tří dnů po příletu. Báli jsme se, že si sníží sebevědomí.“
Fiasko sester Öbergových
Možná silná slova deníku Aftonbladet na to, že Elvira Öbergová skončila 13. a její sestra Hanna 16. Obě porazila Mona Brorssonová, ale 12. místo jako nejlepší švédské umístění bylo pro tuto zemi málo.
„Je to zklamání,“ hodnotila to pro SVT Sport bývalá vynikající biatlonistka Helena Ekholmová. „Elvira běžela dobře, takže nemůžeme vinit materiál. Pravděpodobně se nepovedlo vyladit formu tak, jak bylo třeba. Můžeme jen doufat, že to v průběhu her ještě přijde.“
Švédský list Aftonbladet připomněl, že všechny Švédky porazila osmá Norka Ingrid Tandrevoldová. Norský tým přitom přicestoval do dějiště her později a konkrétně Tandrevoldová musela navíc jako blízký kontakt do izolace.
Mezi norským a švédským týmem je tradičně velká rivalita, kterou Tandrevoldová ještě trochu podpořila, když řekla: „Švédové tu byli hodně dlouho před začátkem her, připravovali se a taky toho hodně namluvili.“
Co stojí za poklesem formy? Na to podle ní musí odpovědět trenér Johannes Lukas. A s ním chce mluvit i Elvira Öbergová. „Nepoznávala jsem své tělo. Možná v tom hrál roli dlouhý závod a těžké podmínky, ale myslím, že bych na tom měla být lépe, i když vím, že rychlejší než já byly jen tři biatlonistky.“
Pravdou je, že Elvira byla zvyklá během sezóny udávat v běhu tempo. Její sestra měla jako druhá nejrychlejší ze Švédek 18. běžecký čas. „Nemůžete očekávat, že budete pořád všechno vyhrávat. Není to katastrofa. Myslím, že je to oproti smíšené štafetě krok správným směrem,“ věří Hanna Öbergová.
Možná, že v následujícím sprintu dostane šanci bývalá běžkyně na lyžích Stina Nilssonová, které poslala vzkaz její souputnice a dnešní vítězka Denise Herrmannová: „Stina by měla být sama sebou, uvolnit se a bojovat. Musí si věřit. V této sezóně se jí dařilo.“
Zdroje: ZDF, NRK, Aftonbladet, SVT