Hanna Öbergová

Datum narození: 2. 11. 1995
Místo narození: Kiruna
Země: Švédsko
Lyže: Fischer
Debut ve SP: Östersund 2016
Nejlépe celkově ve SP: 4. (2×)
Nejlépe ve SP: 1. (6×)
Web: hanna-oberg.se
Sociální sítě: Facebook, Instagram, Twitter

Příběh

Hanna Öbergová jde ve šlépějích švédské legendy Magdaleny Forsbergové. V jednom už ji překonala: Stala se olympijskou vítězkou.

Lyže si Öbergová poprvé nasadila už ve dvou letech ve městě Piteå, kde její otec založil biatlonový klub. Není tak divu, že se v tomto zimním sportu vzhlédla i Hannina o tři roky mladší sestra Elvira. I ona už má svůj debut ve Světovém pohár úspěšně za sebou.

V nižším IBU Cupu absolvovala Hanna pouze pět závodů a od ročníku 2016/17 je součástí švédského A týmu. V roce 2017 získala trofej pro nováčka sezóny. Tehdy byla jejím dalším cílem kvalifikace na olympijské hry.

Cíl splnila. A přidala i zlatou nástavbu.

Z Pchjongčchangu ve 22 letech odjížděla jako olympijská vítězka z vytrvalostního závodu. V Jižní Koreji vybílila všech 20 terčů a na nejvyšší stupínek mezi elitou senzačně vystoupala vůbec poprvé.

O rok později se Öbergová v téže disciplíně stala mistryní světa a na poličce už má také dva malé křišťálové glóby. Jeden za hromadné starty, druhý za vytrvalostní závody. V roce 2019 získala sportovní cenu švédské korunní princezny Victorie.

Jediné, co ve výčtu úspěchů schází, je velký křišťálový glóbus. I ten má jistě v hledáčku své malorážky. Vždyť sezónách 2019/20 a 2020/21 se v celkovém hodnocení žen umístila na čtvrté příčce.

Mimo biatlon se Hanna Öbergová věnuje studiu na Mittuniversitetet v Östersundu, kde také bydlí. Jejím přítelem je švédský biatlonista Martin Ponsiluoma.

Text: Vendula Holková
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021