Mezinárodní biatlonová unie (IBU) dnes na mimořádném kongresu v rakouském Fieberbrunnu vyzvala zástupce ruského biatlonu, aby se vzdali pořádání Mistrovství světa v Ťumeni v roce 2021. Jako lhůtu jim dala 24. únor, kdy by případně byla volba prohlášena za neplatnou. Šéf Ruské biatlonové unie Alexandr Kravcov to však odmítá a mluví o možnosti obránit se na soud.
Rusové se chtějí bránit
Stopku vystavil Rusům 10členný výkonný výbor IBU. Toto rozhodnutí pak posvětily členské země IBU na následném mimořádném kongresu. Rusům se snahy na zvrácení této situace nepovedly, podporu našli jen u 13 zemí.
Je však jasné, že Rusové žádost IBU nevyslyší. Alespoň podle Alexandra Kravcova. „Zcela jistě se pořádání Mistrovství světa dobrovolně nevzdáme. Budeme zvažovat i možnost obrátit se na soud.“ Podle Kravcova přitom nejde jen o sportovní stránku, ale také o tu finanční. Rusové totiž vynaložili nemalé prostředky na rekonstrukci stadionu a další věci spojené s pořádáním tak velké akce.
IBU svým rozhodnutím o odebrání šampionátu následovala doporučení ze strany Světové antidopingové agentury (WADA) a Mezinárodního olympijského výboru. Nový hostitel se bude volit za rok na řádném kongresu v Poreči. Zde byla měla být favoritem Pokljuka, která byla v původní volbě druhá za Ťumeněm.
O šampionát by se mohli ucházet i pořadatelé z Oberhofu či z běloruského Raubiči. Naopak kandidatura Nového Městě na Moravě je nepravděpodobná. Jiří Hamza už se dříve nechal slyšet, že nechce být podezříván z postranních úmyslů při tažení proti dopingu.
Přísnější tresty pro dopingové hříšníky
Vedle odebrání pořadatelství Ťumeni se kongres zabýval i návrhy, které přednesli sportovci v čele s Martinem Fourcadem, Lowellem Baileym a Michalem Šlesingr. Bylo schváleno zvýšení pokut za doping (až milion Euro) pro jednotlivé federace a také snížení kvót ve Světovém poháru, na mistrovství světa a na olympijských hrách pro země, ze kterých budou pocházet dopingoví hříšníci. Proti byla jen Ukrajina. Její zástupci to vysvětlovali tím, že jsou financování státem a při riziku tak vysokých pokut by mohli o podporu přijít.
IBU naopak nemohla přijmout třetí bod z oné petice biatlonistů, neboť odporuje pravidlům WADA. Vyšší, až 8leté tresty za užití dopingu však budou předmětem dalších diskuzí. Nová pravidla budou zpracována a přijata v platnost před začátkem příští sezóny.
Zdroje: IBU, iDNES.cz, TASS, tv2.no
Foto: Stadion v Ťumeni (© eurobiathlon.csp72.ru)