Není tolik vidět jako české biatlonové hvězdy nebo jejich trenéři. Přesto má Jiří Hamza velkou zásluhu na české biatlonové pohádce. A možná tu největší.
Z popelky zimních sportů se stala princezna
Německo, Francie, Rakousko, Itálie… Tam všude patří biatlon pod lyžařské federace. U nás je tomu jinak. Vedle sebe fungují Český svaz biatlonu a Svaz lyžařů České republiky. Chtělo by se říct bohudík.
Byly doby, kdy čeští lyžaři patřili k nejlepším na světě. Běžci Kateřina Neumannová a Lukáš Bauer, skokan na lyžích Jakub Janda nebo slalomářka Šárka Strachová. A co z toho funkcionáři dokázali vytěžit? Prakticky nic.
Běh na lyžích prochází velkou výsledkovou krizí. Skoky jsou na tom výsledkově trochu lépe, i když mají žalostnou finanční podporu. Sponzoři se k podpoře těchto sportů nehrnou. Možná nemají důvěru v ty, co s financemi nakládají.
Ještě do dnešního dne se vzpomíná na Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci v roce 2009. Ale ne proto, že by to byl tak úžasný šampionát. Jde o milionové dluhy, které za sebou organizátoři zanechali.
Fiaskem dopadly i některé závody Světového poháru ve skocích na lyžích, aktuálně byly zrušeny kvůli finančnímu riziku běžecké závody v Novém Městě. Lyžařská elita se na našem území stává raritou.
Minulý rok si Jiří Hamza v rozhovoru pro Živnostenské listy zavzpomínal. „Když jsem před deseti lety řekl, že biatlon jednou může být jedním z nejpopulárnějších zimních sportů v Česku, všichni se tomu smáli, že to je šílenství.“
Dnes už se nesměje nikdo. Zvlášť ne lidé z vedení Svazu lyžařů ČR.
Jiří Hamza jako strůjce basketbalových zázraků…
Ale pojďme k veselejšímu příběhu Jiřího Hamzy, který začíná mnohem dřív než s jeho příchodem k biatlonu. Konkrétně se vraťme do roku 1993.
Tehdy Hamza jako manažer spolu s trenérem Janem Bobrovským založil brněnský ženský basketbalový klub. Dokázal sehnat řadu sponzorů, díky nimž vybudoval giganta. Brno získalo na domácí scéně 13 titulů, vyhrálo 256krát v řadě. V roce 2006 ovládlo nejprestižnější klubovou soutěž Euroligu.
Kromě toho Hamza působil jako manažer u národního týmu. Zažil tak řadu úspěchů v podobě evropského zlata či stříbra z Mistrovství světa v roce 2010, které se hrálo v Česku. A to je další triumf Hamzy, šéfa organizačního týmu šampionátu.
…a později i biatlonových
V roce 2010 se Hamza rozloučil s basketbalem a začal se jako manažer primárně věnovat biatlonu. Spojení s tímto sportem není náhodné, vždyť se mu sám věnoval. V letní obdobě biatlonu byl dokonce mistrem Československa.
Dva roky po basketbalovém šampionátu se Hamzovi a jeho spolupracovníkům podařilo přivést do Česka i biatlonové Mistrovství světa. Konkrétně do Nového Města na Moravě, kde pro tuto potřebu vznikl nový stadion. Duchovním otcem výstavby nového areálu byl opět Jiří Hamza.
Po šampionátu se na organizátory hrnula jen chvála. A ekonomický výsledek? Mistrovství světa přineslo mírný zisk. Žádné dluhy, žádné skandály, žádná pachuť.
Pokud bychom měli někde hledat hlavní příčinu úspěchů českého biatlonu, tak by to mohl být právě zisk pořadatelství Mistrovství světa a s tím spojená výstavba areálu. Díky tomu nabral biatlon mezi českými fanoušky hodně na popularitě. A ve světě zase na respektu.
Samozřejmě funkcionářům pomohli svými výsledky sami biatlonisté v čele s Gabrielou Koukalovou. Jenže bez kvalitního zázemí a sponzorů by to měli o poznání těžší.
Navíc zde nacházíme další rovinu manažerského umu Jiřího Hamzy. Úspěchů „svých koní“ dokázal naplno marketingově využít a posunout tak rozpočet svazu do dříve nemyslitelných pater.
Bylo přirozené, že po náhlém úmrtí prezidenta Českého svazu biatlonu Václava Fiřtíka v roce 2014 to byl právě Hamza, kdo dostal příležitost pokračovat v jeho odkazu. A dělá to takovým způsobem, že mu určitě Václav Fiřtík seshora tleská.
Jiří Hamza je zkrátka člověk, který mění vše, na co sáhne, ve zlato. A nebo ve víno, jelikož je také úspěšným vinařem.
Foto: Jiří Hamza (Autor: Jiří Zaňát)