Jakov Fak

Jakov Fak

Datum narození: 1. 8. 1987
Místo narození: Rijeka
Země: Slovinsko
Lyže: Fischer
Debut ve SP: Hochfilzen 2006
Nejlépe celkově ve SP: 3. (2014/15)
Nejlépe ve SP: 1. (8×)
Web:
Sociální sítě: Facebook, Instagram, Twitter

Příběh

Jakov Fak je důkazem toho, že i v prosluněném Chorvatsku může vyrůst úspěšný biatlonista.

Pro chorvatský biatlon vybojoval historicky první medaili z mistrovství světa, když dojel v Pchjongčchangu v roce 2009 třetí ve vytrvalostním závodě. Další bronz přidal o rok později na Zimních olympijských hrách ve Vancouveru.

Od roku 2010 závodí za slovinský tým, se kterým se už dříve připravoval. Po změně barev také posbíral největší úspěchy své kariéry, dva tituly mistra světa (2012, 2015) a další dva cenné kovy ze světových šampionátů.

Na úspěšnou sezonu 2014/15, kdy se stal třetím mužem Světového poháru, ale v té další nenavázal. Kvůli zdravotním potížím ji musel předčasně ukončit a propadl se na 34. místo.

V sezoně 2016/17 problémy přetrvávaly a Fak odjel jen dva závody. Po dalším předčasném konci se rozhodl připravit na Zimní olympijské hry 2018. A to se vyplatilo, ve vytrvalostním závodě vybojoval stříbro.

V následujících dvou letech se medailově neprosadil ve Světovém poháru ani na mistrovství světa. Přestože stabilně patří k výborným střelcům, běžecké výkony ho často nechávají těsně pod stupni vítězů.

Zatímco dřív svůj život zcela podřizoval sportu, dnes dělí třiatřicetiletý sympaťák čas mezi biatlon a rodinu. Dlouholetou přítelkyni Mateu si vzal v létě 2018. V té době už byli rodiči téměř dvouleté Mily. Druhá dcera Lucija se páru narodila v roce 2019.

Fak je rovněž velmi aktivní na sociálních sítích, kde patří k nejsledovanějším biatlonistům. Známý je také svým vřelým vztahem k České republice, za což může i dlouholetá spolupráce s trenérem Tomášem Kosem.

Text: llona Hobzová
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021