Johannes Dale

Datum narození: 23. 5. 1997
Místo narození: Lørenskog
Země: Norsko
Lyže: Fischer
Debut ve SP: Nové Město 2018
Nejlépe celkově ve SP: 5. (2020/21)
Nejlépe ve SP: 1. (Hochfilzen 2020)
Web:
Sociální sítě: Instagram

Příběh

Ještě před pár lety Johannes Dale nadšeně sháněl podpisy a fotky svého velkého vzoru, Tarjeiho Bøho. Dnes ohrožuje jeho pozici v týmu a společně s ním se raduje z týmových úspěchů.

Zdi jeho dětského pokoje zdobily plakáty slavných sportovců. Vedle staršího z bratrů Bøových to byli především fotbalové hvězdy. Jako malý přitom Dale ke sportu moc netíhnul.

To se změnilo, když v deseti letech našel ve sklepě otcovu krabici s medailemi. Mezi nimi i stříbro a bronz, které Jo Dale vybojoval na Mistrovství světa juniorů v roce 1991.

Otec Jo přivedl Johannese do tréninkové skupiny mladých biatlonistů a sám ji začal trénovat. Svého syna dovedl až do norské reprezentace.

Dale zažil vydařený nástup na mezinárodní scénu. Po třech medailích na juniorských světových šampionátech vyhrál v prosinci 2018 v italském Ridnaun hned svůj první závod IBU Cupu.

Zaslouženě dostal pozvánku na Světový pohár v Novém Městě na Moravě, kde se uvedl skvělým 15. místem a čistou střelbou Za svůj výkon si získal uznání i od bratrů Bøových.

Před sezónou 2019/20 mu už norští trenéři dali šanci v norském áčku a on ji rozhodně nepromarnil. Pravidelně se umisťoval v první desítce, nejlépe byl čtvrtý. Čtyřikrát zvítězil s norskou štafetou, na Mistrovství světa v Antholzi jí pomohl ke stříbru. Získal tak svou první velkou medaili.

Své první individuální úspěchy si Dale připsal v sezóně 2020/21, když vybojoval svou první výhru ve Světovém poháru a z Mistrovství světa v Pokljuce odjížděl se stříbrnou a bronzovou medailí. V celkovém hodnocení pak Dale skončil na pátém místě.

I přes svůj nízký věk drží Johannes Dale na lyžích krok s nejrychlejšími závodníky, k absolutní špičce se řadí také jeho ležka. Jestli má někde prostor ke zlepšení, je to především stojka.

Text: Tereza Papoušková
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021