Johannes Kühn

Datum narození: 19. 11. 1991
Místo narození: Passau
Země: Německo
Lyže: Fischer
Debut ve SP: Pokljuka 2012
Nejlépe celkově ve SP: 13. (2019/20)
Nejlépe ve SP: 1. (Hochfilzen 2021)
Web: johanneskuehn.com
Sociální sítě: Facebook, Instagram

Příběh

Kühn znamená v němčině odvážný či smělý. A tuhle vlastnost v sobě bavorský biatlonista Johannes Kühn nezapře.

Ve 12 letech se Johannes vydal se svou rodinou do Reit im Winklu. Původně kvůli běhu na lyžích. Objevil tam však biatlon, prosadil si tenhle sport a následný přesun do Ruhpoldingu.

Od začátku bylo jasné, že se při výběru sportu trefil, byť s přesností střelby Kühn vždycky bojoval. Díky skvělému běhu ale mezi roky 2006 a 2009 třikrát ovládl Německý pohár ve své věkové kategorii.

Stejně dobře si vedl na mezinárodní scéně. Při svém debutu se v roce 2009 stal v Torsby dvojnásobným dorosteneckým mistrem světa a v následujícím roce pak dvojnásobným juniorským mistrem světa v Novém Městě.

Dva roky na to dostal první šanci ve Světovém poháru a hned v úvodním sprintu v Pokljuce bral body za 17. místo. Nadějně rozjetou kariéru bohužel zbrzdilo těžké zranění ramene po sezóně 2014/15.

Kühn musel znovu získávat své místo v týmu. Srdce bojovníka ukázal v olympijském roce 2018. Při poslední příležitosti se pátou příčkou v Antholzi kvalifikoval do Pchjongčchangu. Tak vysoko přitom nikdy v kariéře nebyl.

O pár měsíců později už v Pokljuce slavil první pódium ve Světovém poháru. Ve sprintu nestačil jen na Martina Fourcada. Dobrých výsledků začalo přibývat i díky zlepšené střelbě. Světový pohár 2019/20 zakončil na životní 13. příčce s průměrnou úspěšností střelby 79 %.

Sezónou 2020/21 se potrápil, bronz na evropském šampionátu byl jen slabou náplastí. Následující ročník začal v IBU Cupu, ale brzy se propracoval do Světového poháru a ve sprintu v Hochfilzenu si v čerstvých 30 letech připsal první vítězství. Budou následovat další?

Text: Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021