Julia Simonová

Datum narození: 9. 10. 1996
Místo narození: Albertville
Země: Francie
Lyže: Salomon
Debut ve SP: Ruhpolding 2017
Nejlépe celkově ve SP: 8. (2019/20)
Nejlépe ve SP: 1. (3×)
Web:
Sociální sítě: Facebook, Instagram

Příběh

Jedna z nejrychlejších střelkyň a zároveň jedna z nejrychlejších běžkyň? Touhle kombinací se může pochlubit Julia Simonová.

Pětadvacetiletá biatlonistka má ve francouzském týmu nejblíž k Justine Braisazové-Bouchetové. Obě jsou rodačky z Albertville, na svět přišly jen tři měsíce po sobě. Spojuje je také mateřský klub Les Saisies. Braisazová-Bouchetová je zavedenou členkou A týmu už několik let, Simonová na svou příležitost čekala déle.

V mládežnických kategoriích se Simonová prosadila především ve štafetách, kde se stala dorosteneckou i juniorskou šampionkou. Na Mistrovství Evropy v roce 2015 pomohla štafetě k bronzu.

Prvenství v individuální disciplíně se Francouzka dočkala v roce 2016, na otevřeném juniorském mistrovství Evropy triumfovala ve stíhacím závodě.

Díky stabilním výkonům a několika vítězstvím v IBU Cupu dostala občas příležitost i ve Světovém poháru. V sezoně 2017/18 dokonce překvapila 12. místem ve sprintu. Z evropského šampionátu přivezla stříbro a bronz.

Na olympiádu do Pchjongčchangu odjela jako náhradnice, členkou bronzové štafety se nestala. Ve francouzském ženském týmu zkrátka nebylo místo.

Od roku 2018 se Simonová ve Světovém poháru objevuje čím dál častěji. Stala se stabilní členkou štafety. Několikrát pronikla do elitní desítky, od prvního cenného kovu ji dělily dvě sekundy. Výsledkem byl skok z celkového 67. místa na 23.

V ročníku 2019/20 už byla Simonová členkou A týmu. Její progres pokračoval. Po dvou bronzových příčkách se v samotném závěru dočkala i premiérového vítězství. Sezonu zakončila jako nejlepší Francouzka na osmém místě.

Další dvě výhry přidala v sezóně 2020/21, víc jí zatím nedovolila její úspěšnost střelby, která se pohybuje pod 80 %.

I když jsou pro ni výsledky důležité a tvrdě kvůli nim trénuje, nechce se dostat pod tlak. Chce se biatlonem bavit.

Zřejmě málokdo tuší, že vášní Simonové je kromě biatlonu i práce se dřevem. Toho využila během pandemie v roce 202, kdy vyráběla nábytek i pro členy francouzského týmu.

Text: Ilona Hobzová
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021