Justine Braisazová-Bouchetová

Datum narození: 4. 7. 1996
Místo narození: Albertville
Země: Francie
Lyže: Fischer
Debut ve SP: Hochfilzen 2014
Nejlépe celkově ve SP: 6. (2016/17)
Nejlépe ve SP: 1. (2×)
Web:
Sociální sítě: Facebook, Instagram

Příběh

Jen výjimečně talentovaná biatlonistka se v 18 letech zabydlí ve Světovém poháru. Justine Braisazové-Bouchetové se to povedlo.

Se sportem začínala v klubu v Les Saisies poblíž rodného Albertville. Až do patnácti let se věnovala zároveň běhu na lyžích a biatlonu. V obojím se jí náramně dařilo.

Sezóna 2011/12 jí přinesla vítězství v obou disciplínách na francouzském mládežnickém šampionátu. O rok později, už v juniorské kategorii, se rozhodla naplno věnovat biatlonu.

Netrvalo dlouho a Braisazová-Bouchetová se dočkala prvních mezinárodních úspěchů. Na úvod sezóny 2014/15 v IBU Cupu vystoupala na své první pódium mezi světovou konkurencí a řekla si o start ve Světovém poháru. Hned při svém debutu v Hochfilzenu skončila ve sprintu na 16. místě.

První individuální vítězství mezi elitou vybojovala symbolicky před domácím publikem v Le Grand-Bornand v roce 2017. Navíc v den narozenin svého otce.

Na kontě má také třetí příčku ze Mistrovství světa v Östersundu 2019 a celou řadu týmových úspěchů včetně bronzové olympijské medaile.

Jako rodačka z Alp tráví většinu volného času v horách. Její blízký vztah k přírodě potvrzuje také zájem o ochranu životního prostředí. Ani lidské osudy jí nejsou lhostejné. V roce 2016 odjela na humanitární misi do Nepálu, kde učila místní děti angličtinu a pracovala jako dobrovolnice v rehabilitačním centru.

Justine Braisazová-Bouchetová má excelentní běžecké předpoklady, ale zároveň se pohybuje pod 80% úspěšností střelby. Pokud by tuhle dovednost zlepšila, může z ní být aspirantka na zisk velkého křišťálového glóbu.

Text: Kateřina Outlá
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021