Loni se ve svých 26 letech definitivně zařadil mezi širší světovou špičku. Michal Krčmář tak začal potvrzovat slova těch, kteří v něm viděli nástupce tria Šlesingr, Moravec a Soukup. A jak na tom ve stejném věku byli právě jeho (zatím) slavnější krajané?
Přechod mezi dospělé
Jedno všechny čtyři spojuje: Už v juniorských letech platili za velké naděje českého biatlonu. Trio Šlesingr, Moravec a Soukup svůj talent zužitkovalo v medaile z velkých akcí. Podobnému úspěchu už se blíží i Michal Krčmář.
Krčmář se mezi dospělé začal prosazovat poměrně pozvolně. Ve své premiérové sezóně se nedokázal přiblížit bodovaným příčkám. Vzpruhu do dalších let mu ale dala účast na domácím Mistrovství světa, když dovezl českou štafetu na 6. místě.
U Michala Šlesingra to byla jiná káva. Ve Světovém poháru bodoval už jako junior a v první sezóně mezi dospělými bral skvělé 9. místo z MS. Jen o trochu hůře na tom byl Ondřej Moravec, který se mezi muži uvedl mimo jiné 13. příčkou ve SP.
V tomto ohledu je Krčmářova cesta podobná té, po které kráčel Jaroslav Soukup. Ten získal své první body ve Světovém poháru až ve třetí dospělácké sezóně. Krčmář ho o rok předběhl a navrch přidal účast na Olympiádě v Soči. V následujícím ročníku si vysloužil pozornost 15. příčkou.
Výsledkový zlom
Ze Šlesingra už byl po třetím roce mezi muži dvojnásobný medailista z MS. Celkem se vedlo i Moravcovi, který pravidelně bodoval a ve Světovém poháru měl jako maximum čtvrtou pozici.
Zlomem v kariéře Michala Krčmáře byl ročník 2015/16, tedy jeho čtvrtý mezi dospělými. Zajel dvě pátá místa, z toho jedno na Mistrovství světa. Celkově skončil ve SP na 23. příčce, čímž výrazně překonal výkony Moravce a Soukupa ve stejném věku.
Mezi 30 nejlepších biatlonistů světa se vešel ve svých 25 letech. Moravcovi se to povedlo ve 27 a Soukupovi až na prahu třicítky. Kapitolou sama pro sebe je opět Michal Šlesingr, který od sezóny 2005/2006 jen jednou scházel mezi TOP30.
Premiérové pódium a co dál?
Uplynulá sezóna, pátá dospělácká, přinesla Krčmářovi jedno poprvé. Ve stíhacím závodě v Ruhpoldingu premiérově vystoupal na stupně vítězů. A možná to byl právě drtivý finiš proti Šipulinovi, který mu definitivně zaručil opravdový respekt v očích soupeřů.
Ve 26 letech má navíc pořád dost času. A možná i trochu náskok na Ondřeje Moravce či Jaroslava Soukupa, kteří se dostali na vrchol své výkonnosti později.
Krčmářův růst není tak rychlý, jako byl u Michala Šlesingra, ale stále trvá. Šlesingr dlouhodobě patří mezi širší světovou špičku, ale nikdy se mu nepodařilo propracovat k tomu, aby se dostal třeba i do hry o velký křišťálový glóbus. No dobře, tak alespoň o druhé místo za Martinem Fourcadem.
Za necelých 5 měsíců dostaneme další nápovědu k tomu, kam až poroste výkonnost Michala Krčmáře.
Foto: Michal Krčmář (Autor: Jiří Zaňát)