Dosavadní průběh sezóny i výsledky z minulých vrcholných akcí nám dávají nápovědu k tomu, co lze očekávat od letošního světového šampionátu. Přinášíme přehled událostí, které by se v následujících dvou týdnech mohly v německém Oberhofu odehrát.
Hvězdou šampionátu bude Christiansen
Jasným dominátorem Světového poháru je Johannes Bø, který v tomto roce neprohrál ještě jediný závod a jeho soupeři, včetně reprezentačních kolegů, zůstávají v jeho stínu. To se nelíbí Vetlemu Christiansenovi, který se společně s Johannesem Dalem rozhodl odpojit od norské reprezentace a na MS se připravoval individuálně v nadmořské výšce. Vysokohorský trénink by mu měl přinést konkurenční výhodu a díky zrychlení by mohl Bøho potrápit. Christiansen navíc nadcházejícímu šampionátu podřídil i letní přípravu a změnil tréninky i jídelníček. Všechny tyto změny by mohly Norovi přinést kýžené ovoce a konečně by se mohl dočkat individuálního zlata. A třeba nejen jednoho. Johannes Bø v minulosti několikrát ukázal, že byť je ve Světovém poháru suverénní, na mistrovství světa nebývá jeho dominance tak jednoznačná.
Norské štafetové šňůry budou přetrženy
Štafetové závody patří v poslední době jednoznačně Norům. V minulém olympijském cyklu Norsko na vrcholných akcích ovládlo všechny čtyři smíšené štafety, Norky urvaly zlato na posledních třech světových šampionátech a norská mužská štafeta je už více než rok neporažena. Jejich štafetová nadvláda by ale v Oberhofu mohla být narušena. Klidně ve všech třech případech. Ve smíšené štafetě bude poprvé v kariéře na vrcholné akci startovat Ingrid Tandrevoldová, která ne vždy platí v týmových závodech za jistotu. Na norské zaváhání bude čekat několik týmů. V první řadě Francie, která má naopak svůj ženský tým ve skvělé formě, o síle toho mužského není třeba diskutovat. Těžkou situaci v při obhajobě zlata budou mít Norky i v ženské štafetě, kde bez Tiril Eckhoffové nejsou považovány za nejžhavější favoritky. Očekává se spíše bitva o zlato mezi Švédskem a Francií. Nejsložitější asi bude narušit neporazitelnost norské mužské štafety, ani to ale není nemožné. Po triumfu v Antholzi se zdá, že Norové oplývají velkou sebejistotou, což se jim v Oberhofu nemusí vyplatit.
Domácí spasitelka Herrmannová-Wicková
Německý tým zažije domácí mistrovství světa v možná ne úplně ideální moment. Při pohledu na německou nominaci musíme přiznat, že se jedná o jeden ze slabších týmů, které kdy tato biatlonová velmoc na světový šampionát posílala. Své medailové naděje ale Němci rozhodně mají, tou největší je opět Denise Herrmannová-Wicková, která domácí fanoušky nezklame ani tentokrát. Olympijská šampionka a mistryně světa přiznala, že právě domácí šampionát je jejím posledním velkým biatlonovým cílem a na trati nechá v příštích dvou týdnech vše. Denise Herrmannová-Wicková bude mít velkou zásluhu na tom, že zástupy domácích fanoušků nebudou z Oberhofu odjíždět zklamané.
Široké pole medailistek
Ženské pole je v tomto ročníku rozhodně vyrovnanější a napínavější než to mužské. O tom svědčí i fakt, že z vítězství se ve 14 závodech radovalo 8 různých biatlonistek z 5 různých zemí. Celkem 14 biatlonistek už se dokázalo probojovat alespoň jednou na stupně vítězek. Těsné souboje o cenné kovy nabídne i letošní šampionát. Biatlonistky budou bojovat celkem o 12 individuálních medailí, v průběhu šampionátu si placku na krk pověsí minimálně 9 různých závodnic. A co čekat od nejlepšího dua letošního ročníku? Alespoň jedna z dvojice Julia Simonová a Elvira Öbergová se konečně dočká své první individuální medaile z mistrovství světa.
Olsbuová Røiselandová (ne)překvapí
Marte Olsbuová Røiselandová je jednou z největších hvězd současného biatlonu, velký podíl na tom má i její počínání na vrcholných akcích. Zazářila především na olympiádě v Pekingu a během mistrovství světa v Antholzi před třemi lety, kde získala medaili v každém ze sedmi závodů. I když její příprava na tuto sezónu byla komplikovaná a do Světového poháru naskočila až po Novém roce, nemůžeme ji vyřadit z okruhu favoritek. Její výkonnost rapidně stoupá vzhůru, Olsbuová Røiselandová je navíc známá tím, že dokáže správně načasovat formu. Velkou motivací pro ni bude i „souboj“ s německým týmem, který se připravuje pod dohledem jejího manžela. Proto i letos v jejím případě počítejme minimálně s jednou individuální medailí.
Jacquelinův zlatý hattrick se konat nebude
Ve francouzském týmu se v této sezóně obrátily role a drtivou většinu všech francouzských úspěchů mají na svědomí ženy. Muži naopak stále čekají na první sezónní vítězství. A budou čekat i po mistrovství světa. Emilien Jacquelin vstupuje do šampionátu coby dvojnásobný mistr světa ze stíhačky a bude útočit na třetí zlato z této disciplíně v řadě. Při norské formě a jeho nepříliš přesvědčivých výkonech v roce 2023 se však nezdá příliš reálné, že by ke zlatému hattricku mohlo dojít. Jeho reprezentační kolega Quentin Fillon Maillet už je olympijský vítěz i celkový vítěz Světového poháru, na individuální zlato z mistrovství světa ale ještě nedosáhl. Ani on zatím nevypadal, že by v Oberhofu mohl konkurovat norské síle. Do boje o cenné kovy s oběma Francouzi počítáme, na jejich zisk zlaté medaile bychom si ale nevsadili.
Procitnutí Hanny Öbergové
Hanna Öbergová byla před startem ročníku považována za jednu z největších favoritek na zisk velkého křišťálového glóbu. Tomuto předpokladu však dostála pouze v jediném závodě, a to hned v tom prvním, když s fantastickým běžeckým časem ovládla vytrvalostní závod. Od té doby však marně čeká na další pódiové umístění. Hannu Öbergovou sráží především četné chyby na střelnici, přípravu na druhý trimestr jí překazila nemoc. S ohledem na velké úspěchy z minulých let a zatím nepříliš zdařilý průběh sezóny nemá v Oberhofu co ztratit. Očekávání od ní nebudou až tak velká, což jí může hrát do karet. V příštích dnech tak snad opět uvidíme sympatickou Švédku v jejím lepším světle odhodlanou výrazně promlouvat do boje o cenné kovy.
Historický úspěch pro Švýcarsko
Může se to zdát neuvěřitelné, ale Švýcarsko stále čeká na svou první medaili z biatlonového mistrovství světa. Letos mají Švýcaři reálnou šanci na ni konečně zaútočit. Jejich mladíci prohání favority na tratích Světového poháru, v tomto ročníku Švýcarsko získalo na nejvyšší úrovni dvě placky. U obou z nich stál Niklas Hartweg, který zažívá průlomovou sezónu a drží celkovou 12. příčku. Jen v jednom závodu chyběl v elitní dvacítce a to obsadil 21. místo. Co se nepovedlo Benjaminu Wegerovi ani Selině Gasparinové, může zlomit nadějný mladík, jehož největší šancí by měly být čtyřpoložkové závody. Právě v individuálu dosáhl na své první kariérní stupně vítězů a po bezchybné střelbě dojel druhý. Když to dokázal v Kontiolahti, proč by se mu to nemohlo podařit i v Oberhofu?