Lisa Vittozziová

Lisa Vittozziová

Datum narození: 4. 2. 1995
Místo narození: Pieve di Cadore
Země: Itálie
Lyže: Rossignol
Debut ve SP: Östersund 2014
Nejlépe celkově ve SP: 2. (2018/19)
Nejlépe ve SP: 1. (2×)
Web:
Sociální sítě: Facebook, Instagram, Twitter

Příběh

I když se Lisa Vittozziová již dokázala prosadit mezi nejlepší biatlonistky světa, tak v italské reprezentaci je týmovou dvojkou.

Narodila se v Pieve di Cadore na severu Itálie, poblíž střediska Cortina d’Ampezzo. Jedná se o místo, kam by se po 70 letech měly v roce 2026 vrátit zimní olympijské hry. Právě tam by se Lisa ráda rozloučila se svou profesionální kariérou. Bude jí 31 let a u biatlonu bude již 19. rokem.

Jako malá hrála fotbal, a to výhradně v chlapeckém kolektivu. Později si vyzkoušela běh na lyžích a ve 13 letech k němu přidala i střelbu.

Od počátku kariéry Vittozziová dokazovala svůj nesporný talent. V roce 2014 se stala dvojnásobnou dorosteneckou mistryní světa a v další sezóně se už představila mezi dospělými v Östersundu. Start se jí velmi vydařil. Ze sprintu postoupila do stíhačky, kde se prosadila mezi třicet nejlepších.

Postupně získávala zkušenosti, které zúročila ve snové sezóně 2018/19. Až do samotného konce bojovala o velký křišťálový glóbus s krajankou Wiererovou. Prohrála o pouhých 23 bodů. Útěchou jí bylo stříbro z vytrvalostního závodu na mistrovství světa v Östersundu.

V následujícím roce spadla její střelecká úspěšnost z 88 % na 80 %. Roli v tom zřejmě sehrála jak psychika, tak roztržka v italském týmu kvůli údajnému upřednostňování Wiererové. I v minulé sezóně na nejlepší výsledky nedokázala navázat, útěchou jí bylo alespoň 3. místo ze sprintu v Novém Městě.

Otázkou je, zda se Lise Vittozziové podaří vystoupit ze stínu týmové rivalky a znovu zabojuje o nejvyšší příčky.

Text: Kateřina Outlá
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021