Lukas Hofer

Datum narození: 30. 9. 1989
Místo narození: Bruneck
Země: Itálie
Lyže: Fischer
Debut ve SP: Oberhof 2009
Nejlépe celkově ve SP: 5. (2017/18)
Nejlépe ve SP: 1. (2×)
Web: lukas-hofer.com
Sociální sítě: Facebook, Instagram, Twitter

Lukas Hofer, rodák z italského Brunecku, dokazuje sportovní nadání ve všech směrech. Věděli jste, že je světovým rekordmanem?

Nadějný biatlonista dlouho závodil za amatérský oddíl v Antholzi. Cesta k biatlonu vedla přes běžecké lyžování po vzoru starší sestry Katrin. Na jednom z tréninků dostal možnost vyzkoušet si střelbu a nejprve ji odmítl. Po prvním výstřelu si ale biatlon zamiloval a už ho neopustil.

Po úspěšných letech v juniorech nastoupil v roce 2009 jako devatenáctiletý do sprintu na SP v Oberhofu. V další sezoně reprezentoval Itálii na svých prvních olympijských hrách ve Vancouveru. Tehdy jako mladý závodník výraznějšího výsledku nedosáhl.

Napravil to hned na dvou následujících OH, kde byl pokaždé součástí bronzové smíšené štafety. Ani ve svěťáku nezahálí. Pětadvacetkrát vystoupal na stupně vítězů, z toho devětkrát v individuálních disciplínách. K tomu přidal čtyři medaile ze světových šampionátů.

Po nevydařené sezoně 2019/20, způsobené zraněním zad v přípravě, se v roce 2021 opět vrátil na stupně vítězů. V Novém Městě na Moravě vybojoval bronz ve sprintu a ve zbytku sezóny přidal ještě jedno třetí místo a druhé individuální vítězství v kariéře v Östersundu.

Lukas je průkopníkem speciální techniky nasazování zbraně po střelbě. Začal s ní již v juniorských letech. Oproti klasickému způsobu zbraň nasazuje pod jiným úhlem a přidržuje ji pouze za jeden nosný řemen. Údajně tak ušetří až tři sekundy na položku. Stejnou techniku po jeho vzoru začali využívat i další biatlonisté jako Susan Dunkleeová nebo Andrejs Rastorgujevs.

Ke sportu má hodně blízko, kromě biatlonu se věnuje i paraglidingu a skyrunningu. Dokonce je světovým rekordmanem ve sportu Hike&Fly, který obě disciplíny spojuje. Také má rád hudbu a filmy.

Text: Kateřina Outlá
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021