Web:
Sociální sítě: Facebook, Instagram

Příběh

Marte Olsbuová Røiselandová se dokázala zapsat do biatlonové historie, i když nepatřila mezi supertalenty.

V mládežnických kategoriích nezískala sympatická Norka žádnou medaili. Dlouho objížděla nižší IBU Cup, ve Světovém poháru se objevovala jen výjimečně. Průlom přišel v březnu 2014, když si v Pokljuce dojela pro 10. příčku. V následující sezóně už jí patřilo pevné místo v elitním seriálu.

Na domácím Mistrovství světa v Oslu 2016 byla Olsbuová Røiselandová součástí bronzové smíšené štafety a velkým dílem přispěla k překvapivému zlatu ženské štafety. Od té doby se pravidelně umisťuje na stupních vítězů.

Jejím dalším velkým milníkem byla premiéra pod pěti kruhy. Na Zimní olympijských hrách v Pchjongčchangu brala stříbro ve sprintu a ve smíšené štafetě.

V sezóně 2018/19 si Olsbuová Røiselandová splnila další biatlonový sen. Poprvé se mezi jednotlivkyněmi vyšplhala na nejvyšší stupínek, když v Novém Městě na Moravě opanovala sprint. Na světový šampionát do Östersundu pak odjížděla jako jedna z favoritek. Získala tři týmová zlata, individuálně však vyšla naprázdno.

Pro ročník 2019/20 si tak stanovila jasný cíl: Úspěch na Mistrovství světa v Antholzi. I přes kritiku norských expertů vynechala Světový pohár v Le Grand-Bornand a připravovala se na vrchol sezóny. Vyplatilo se to.

V Itálii prožila nejvydařenější týden své kariéry. Ve všech sedmi závodech získala medaili, pětkrát zlatou a dvakrát bronzovou. Stala se tak první biatlonistkou v historii, která si z jednoho šampionátu odvezla sedm medailí.

V uplynulém ročníku dlouho kralovala celkovému hodnocení Světového poháru, nakonec se však musela sklonit před Tiril Eckhoffovou. Jedna z nejúspěšnějších biatlonistek současnosti tak stále nemá na kontě žádný křišťálový glóbus. Nyní se tak jistě pokusí o reparát.

Text: Tereza Papoušková
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021