Michal Krčmář

Datum narození: 23. 1. 1991
Místo narození: Vrchlabí
Země: Česká republika
Lyže: Rossignol
Debut ve SP: Kontiolahti 2012
Nejlépe celkově ve SP: 17. (2016/17)
Nejlépe ve SP: 3. (Ruhpolding 2017)
Web:
Sociální sítě: Facebook, Instagram, Twitter

Příběh

Na trati se rve jako lev a hrdě reprezentuje svou vlast. Proto si Michal Krčmář nechal krále zvířat vyobrazit na svou zbraň.

Sportovní talent zdědil rodák z Vrchlabí po svém otci Danielovi, který v 90. letech reprezentoval Československo a později Slovensko právě v biatlonu. Michal začínal s během na lyžích, ke kterému po dvou letech přidal malorážku. A udělal dobře.

V roce 2012 se v Kontiolahti poprvé podíval do Světového poháru. To mu bylo 21 let. O pár dní později se na stejném místě zúčastnil juniorského světového šampionátu, na kterém vybojoval stříbro se štafetou.

Postupem času se dral výsledkovou listinou nahoru, až se usadil na pozici české jedničky mezi muži. Prozatím nejúspěšnější pro něj byla sezóna 2016/17. V Ruhpoldingu vybojoval bronz ve stíhačce a v celkovém hodnocení Světového poháru skončil 17.

Krčmář se umí skvěle připravit na velké akce. Prokázal to pátým místem ve vytrvalostním závodě na Mistrovství světa v Oslu 2016 a o rok později šestým místem ve stejné disciplíně na šampionátu v Hochfilzenu.

Na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu 2018 si splnil velký sen. Už v úvodním sprintu získal nečekanou stříbrnou medaili, kterou ještě podtrhl sedmou příčkou ve vytrvalostním závodě.

„Bimbo”, jak se mu v biatlonových kruzích říká, má skvělé závěry závodů. Proto ho trenéři ve štafetách často staví na pozici finišmana. V roce 2020 tak dovezl smíšenou štafetu na Mistrovství světa v Anthozi k bronzu.

Láska ke sportu ho neopouští ani ve volném čase. Je zarytým fanouškem fotbalové Sparty, se kterou po olympijském úspěchu absolvoval jeden fotbalový trénink. Za svůj výkon si vysloužil pochvalu tehdejšího sparťanského trenéra Pavla Hapala.

Potěší v nadcházejících sezónách Michal Krčmář také svého biatlonového kouče Ondřeje Rybáře?

Text: Kateřina Outlá
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021