S posledním listopadovým víkendem skončil biatlonový půst trvající 250 dní a opět se naplno rozjel kolotoč Světového poháru. První zastávkou byl již tradičně švédský Östersund, jež se rozprostírá na břehu jezera Storsjön. Ten hostil závody ve dnech od 28. listopadu do 8. prosince. Ve sportovcích i fanoušcích mohly s pohledem na tento biatlonový areál vzplát vzpomínky na loňské mistrovství světa, ten tam však zůstal lesk medailí pro světové šampiony. Aktuálně se ve Švédsku rozhořela nová bitva o body do celkového hodnocení a o zisk velkého křišťálového glóbu v sezóně 2019/2020. Přinášíme vám přehled toho nejlepšího, co se v srdci Švédska událo.
Smíšená štafeta dvojic
První závod sezóny nemohl dopadnou lépe pro domácí dvojici Hanna Öbergová a Sebastian Samuelsson, která si i navzdory dvěma trestným kolům dojela pro zlato. Druhé se umístilo Německo ve složení Franzisca Preußová a Erik Lesser a bronz brali Norové Marte Olsbuová Røiselandová a Vetle Christiansen. Celý závod byl provázen silným větrem, a tak o překvapení v podobě trestných kol favoritů nebylo nouze. Kdo si však počínal velmi slušně, byl tým Estonska, který si dojel pro senzační páté místo.
Smíšená štafeta
Druhý nedělní závod ovládlo kvarteto z Itálie ve složení Lisa Vittozziová, Dorothea Wiererová, Lukas Hofer a Dominik Windisch. V posledním kole se však po trati proháněl za norský tým rychlík Johannes Thingnes Bø a o zápletku bylo hned postaráno. I když si počínal bravurně, zlato Italům sebrat nedokázal, a tak se spolu s Ingrid Tandrevoldovou, Tiril Eckhoffovou a bratrem Tarjeiem spokojili s druhou příčkou. Na bronzové pozici se umístilo domácí Švédsko, které ukázalo svoji sílu, i když na startu chyběla ženská i mužská jednička. Ti startovali o pár hodin dříve ve smíšených štafetách dvojic.
Sprint mužů
Nor Johannes Thingnes Bø navázal přesně tam, kde loni skončil, a i navzdory jedné minele si s přehledem dojel pro výhru. V úvodním individuálním závodu sezóny jsme se navíc hned dočkali Bødia, když se na druhé příčce umístil starší z bratrů Tarjei Bø. O devět desetin sekundy později protnul cílovou pásku na třetím místě Rus Matvej Jelisejev. Za zmínku stojí i výkon dalšího Nora, Johannese Dale. O něm se začíná mluvit jako o nástupci současné norské hvězdy a on si o pozornost řekl hned na úvod, když skončil na sedmé příčce. Vedlo se i dvojici českých mladíků, kdy si Adam Václavík dojel po téměř po dvou letech pro body a Jakub Štvrtecký bodoval mezi elitou vůbec poprvé.
Sprint žen
Ten, kdo sledoval tento závod, určitě si připadal, jako by zažil déjà-vu. Stejně jako loni, i letos si Markéta Davidová v prvním individuálním závodu sezóny, s nulou na střelnici a čtvrtým běžeckým časem, dojela pro bronzovou medaili. Nestačila pouze na obhájkyni prvenství Dorotheu Wiererovou a rychloběžkyni Marte Olsbuovou Røiselandovou. Sama uvedla, že na trati to nebylo nejideálnější, tak se můžeme jenom těšit, co tato Češka předvede, až se bude cítit ve své kůži. Svůj debut ve Světovém poháru si odbyla Elvira Öbergová, a vůbec se neztratila. Dojela v těsném závěsu jen o čtyři desetiny sekundy za svou zkušenější sestrou, švédskou jedničkou, na 12. místě. Naopak hluboko v poli poražených zůstala favoritka Lisa Vittozziová, která zásluhou nepřesné střelby skončila až na 70. místě.
Vytrvalostní závod mužů
Ve středečním podvečeru opanoval Martin Fourcade ve vytrvalostním závodu a ukázal, že je zpět ve své plné síle. A nejenom on. Svůj biatlonový um totiž ukázali i další reprezentanti francouzského týmu, a tak se fanoušci tohoto sportu dočkali něčeho, co se stalo naposledy na mistrovství světa v Pchjongčchangu v roce 2009. Tehdy se na prvních čtyřech příčkách umístili biatlonisté z Norska. V Östersundu se o tuto senzaci postarali muži ze země galského kohouta, když se dále na druhém místě umístil Simon Desthieux, bronz bral Quentin Fillon Maillet a pomyslná brambora zbyla na Émiliena Jacquelina. Skvělou bilanci navíc doplnil ještě sedmým místem Fabien Claude. Zbytku startovního pole tak nezbylo nic jiného než se Francouzům za tento vskutku nevídaný výkon poklonit. A že tak spousta velkých jmen, včetně Johannese Thingnese Bø, který skončil až 10., na svých sociálních sítích učinila.
Vytrvalostní závod žen
Tam kde skončili muži z Francie, tam navázaly jejich reprezentační kolegyně. Vytrvalostní závod žen ovládla Justine Braisazová, druhá skončila Julia Džimová, která jediná dokázala zastřílet čistě a bronz brala opět Francouzka Julia Simonová. Ta si třetí pozicí vyjela životní umístění ve Světovém poháru. Smutnou zprávou pro české fanoušky bylo, když Veronika Vítková ve čtvrtém běžeckém kole ze závodu odstoupila, a nakonec se rozhodla, že do konce roku už do žádných závodů mezi elitou nezasáhne. Na plánu má teď odpočinek a poté trénink. Zpět na startu by měla být na lednových zastávkách Světového poháru.
Štafeta mužů
Z dalšího souboje Norsko versus Francie spokojeněji vyšlo norské kvarteto, které ve složení Johannes Dale, Erlend Bjøntegaard, Tarjei Bø a Johannes Thingnes Bø bralo zlato. Francouzská mužská štafeta se musela spokojit s druhou příčkou a na třetí pozici se umístila Itálie. Ta na třetím úseku poslala hájit barvy své země Daniele Cappellariho, pro něhož šlo o teprve třetí start mezi elitou. Se svým úkolem se však popral nadstandardně a předával na třetím místě, které už Dominik Windisch dokázal udržet.
Štafeta žen
Norské kolegy napodobily ve štafetách i ženy z této severské země, když se umístily na prvním místě. O velkou senzaci se však postaral švýcarský tým, jež si ve složení Elisa, Selina, Aita Gasparinovy a Lena Häckiová dojel pro stříbro a vůbec poprvé v historii se dokázal probojovat na stupně vítězů. Na třetí příčce se umístilo domácí Švédsko, za něž sice po poslední předávce vyjížděla Hana Öbergová na prvním místě, na položce vleže však k čistému kontu potřebovala všechny náhradní náboje a čelo závodu už poté nedohnala.
Hlavní foto: Sebastian Samuelsson (Autor: Petr Slavík)