Poslední den. Třicet nejlepších mužů a žen. Téměř třicet tisíc diváků. Ke stylovému rozloučení s mistrovstvím světa přidali biatlonisté i biatlonistky v závodech s hromadným startem několik historických zápisů.
První individuální světové zlato
Olympijská vítězka si říkat mohla. Zlato ze světového šampionátu jí ale doposud chybělo. Ve sprintu byla letos druhá, ve stíhačce třetí. Na závěr si však Justine Braisazová-Bouchetová přichystala bezchybný výkon na střelnici a suverénně si dojela pro první individuální titul mistryně světa. Svoji stříbrnou sbírku z Nového Města na Moravě zdvojnásobila Lisa Vittozziová a bronzovou zase Lou Jeanmonnotová.
“Po posledním výstřelu jsem měla velký úsměv na tváři. Věděla jsem, jaký mám náskok.”
Justine Braisazová-Bouchetová o cestě za zlatem
Dvacetinásobný mistr světa
Co závod, to medaile. Celkem tedy sedm. Někomu by to stačilo, jenže Johannes Thingnes Bø měl jasný cíl. Vyrovnat a možná i překonat Ole Einara Bjørndalena v počtu zlatých cenných kovů ze světových šampionátů. Osmnáctý triumf přidal ve stíhačce, devatenáctý ve vytrvalostním závodě, pak ale musel čekat. Nevyšlo to v singl mixu ani ve štafetě mužů. V závodě s hromadným startem si ale po jedné nepřesnosti na úvodní ležce střelbu pohlídal, zvítězil a v tabulkách se zapsal vedle svého krajana. Druhý dojel Andrejs Rastorgujevs a třetí Quentin Fillon Maillet, který dosáhl na individuální medaili z vrcholné akce po dvou letech.
“Je to více o psychice než fyzické stránce. Do formy se dokážu dostat pár tréninky. Ale myslím na to každou minutu, celý rok.”
Johannes Thingnes Bø o tom, jaké to je atakovat historické úspěchy
Senzační lotyšský úspěch
Jeho nejlepším výsledkem ve Světovém poháru je druhá příčka. Jedna ze sezóny 2016/2017, druhá z té následující. Letos ve Vysočina Areně Andrejs Rastorgujevs skončil čtvrtý, v závodě s hromadným startem byl však jedním ze dvou bezchybných střelců, dorovnal své maximum a jako vicemistr získal první světovou medaili. Pro Lotyšsko vůbec premiérovou.
Květinový ceremoniál pro Rakousko i Slovinsko
Výraznějšího výsledku se poslední den dočkalo také Rakousko. Lisa Theresa Hauserová zamířila díky šestému místu na květinový ceremoniál a třiadvacetiletá Anna Gandlerová ve výsledkové listině hned za ní vyrovnala své nejlepší umístění v podobě sedmé příčky. V závodě mužů nejlepší šestku uzavřel šestatřicetiletý Slovinec Jakov Fak.
Trojnásobné české zastoupení
Markéta Davidová byla na prvních třech zastávkách na střelnici pokaždé jednou nepřesná, nulu připsala až na poslední stojce a skončila patnáctá. Mezi muži si stejně počínal Tomáš Mikyska, kterému to stačilo na 26. místo. Michal Krčmář byl se čtyřmi omyly 24.
Číslo závodů s hromadným startem: 30 000
Tisíce fanoušků od prvního dne pohánělo biatlonisty a biatlonistky k co nejlepším výkonům. Poslední den jich dorazilo téměř třicet tisíc a všichni do jednoho se postarali o nezapomenutelnou atmosféru.
Pro Lotyšsko to není první světová medaile. Pokud se nepletu, několik jich získal Ilmārs Bricis. Jestli větou bylo myšleno první stříbrná medaile, měla by být poupravena.