Home > Téma > MS Oslo: Sumář šestého a sedmého dne

MS Oslo: Sumář šestého a sedmého dne

Logo MS 2016

Logo MS 2016

Foto: Logo MS 2016 (© oslo2016.no)

Šestý a sedmý den Mistrovství světa v Oslu se nesl ve znamení velmi zajímavých štafet. Dokonce se přepisovaly dějiny a to i u české reprezentace.

Šestý a sedmý den v bodech

 • Norské biatlonistky ovládly štafetu na MS teprve potřetí v historii.
 • Synnøve Solemdalová je jedinou biatlonistkou, která byla u dvou ze tří štafetových triumfů.
 • Francouzky obhájily stříbrné medaile. Z posledních pěti šampionátů skončily druhé už počtvrté.
 • Marie Dorinová Habertová získala pátou medaili v pátém závodě na MS v Oslu.
 • Obhájkyně zlata z Německa skončily třetí.
 • České ženy dojely šesté, což je nejlepší výsledek od roku 1993.

 • Norové se popáté za posledních šest let staly mistry světa a zároveň podesáté v řadě vystoupali na stupně vítězů.
 • Ole Einar Bjørndalen vybojoval již svou 20. zlato z MS.
 • Druzí Němci si počtvrté za sebou vyjeli medaili.
 • Bronzová medaile je pro Kanadu premiérovým cenným kovem ve štafetě na MS.
 • Čeští biatlonisté pátou příčkou vyrovnali historicky nejlepší výsledek.

Ohlasy

„Jako první gratuloval Fanny Birkelandové ke zlatu její manžel Lars: „Nic moc neřekl. Pak začal plakat. Na naší svatbě přitom neplakal! Naposledy jsem ho viděla plakat, když mu zemřel dědeček. Lars je mou největší podporou.“ (tv2.no)

Norské šampionky samozřejmě neminula návštěva krále. Tiril Eckhoffová ji popsala takto: „Král byl hodně vzrušený, skoro dostal infarkt.“ (biathlonworld.com)

Ondřej Rybář volil po nepovedeném výkonu Lucie Charvátové neobvykle tvrdá slova: „Měla náskok, mohla být v klidu. Měla zvládnout ty rány dobít. Když si tam nechala tři, bylo zle, ale netrefit ani jednu? Ano, nervozita musela být veliká, ale tady měla být článkem, který štafetě pomůže. Ale vůbec tomu nepomohla.“ (Česká televize)

 

Ole Einar Bjørndalen hodnotil své dosavadní vystoupení na Holmenkollenu: „Tohle zlato a předešlá dvě stříbra jsou více, než jsem čekal. Před měsícem jsem nebyl ve formě, ale teď už zase jsem.“ (biathlonworld.com)

Emil Hegle Svendsen se ještě vrátil ke včerejšímu zlatu svých kolegyň: „Žárlili jsme na ně, protože na sobě mohli mít zlaté bundy. Jsem hodně emotivní člověk a sledovat je bylo úžasné.“ (biathlonworld.com)

Nathan Smith si loni z Kontiolahti odvážel stříbro, teď má spolu se štafetou bronz: „Je to překvapivější než má loňská medaile. Několik let jsme spolu dennodenně trénovali v Canmore. Jsme opravdový tým a o to je to sladší.“ (biathlonworld.com)

Michal Šlesingr si už před závodem postěžoval na ukrajinské funkcionáře. Ti si v noci na hotelu zapálili, spustili požární hlásič a vzbudili tak některé ubytované týmy včetně toho českého: „Otázka na dnešní odpoledne: Jak vysoké IQ, případně kolik promile je potřeba, aby skupina bafuňářů postavila ve 2 v noci na nohy celý hotel?“ (FB stránka Michala Šlesingra)

Hrdinka šestého a sedmého dne

Tiril Eckhoffová

Kdyby se před šampionátem někdo zeptal norských fanoušků na to, ve které disciplíně mají jejich zástupci nejmenší šanci na medaili, tak by se zřejmě většina shodla na štafetě žen. Jenže Norky slaví zlato a velkým dílem se o něj zasloužila Tiril Eckhoffová. Mistryně světa ze sprintu zařídila posun na první místo a vypracovala pro finišmanku Marte Olsbuovou příjemný náskok více než 20 sekund.

Poražená šestého a sedmého dne

Lucie Charvátová

Zatím v každé štafetě se Lucie Charvátová dopustila alespoň jednoho trestného kola. Na MS si od ní však trenéři slibovali konečně lepší výkon. Přišel pravý opak. Tři trestná kola a manko dvou minut, to byl konec šancí českého týmu na medaili.

Medailové pořadí po 9 z 11 závodů

1. Francie (5-3-1), 2. Norsko (3-2-2), 3. Německo (1-2-3), 4. Rakousko (0-2-0), 5. Itálie (0-1-0), 6. Kanada a Ukrajina (0-0-1)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *