V osmý den Mistrovství světa ve švédském Östersundu jsou na programu nejemotivnější klání – štafety mužů a žen. Zlaté medaile obhajují Rusové a Němky, úspěch větří i domácí štafety. Češi v této disciplíně na medaili nedosáhli více než čtvrtstoletí, ta letošní by byla příjemným překvapením. V cíli závodů také poznáme nové držitele malých křišťálových glóbů.
Dnešní menu
13:15 – Štafeta žen
- 7. Puskarčíková, Jislová, Davidová, Vítková
- TV přenosy: 13:00 ČT sport, 13:12 Eurosport 1
- Startovní listina
16:30 – Štafeta mužů
- 7. Šlesingr, Moravec, Krupčík, Krčmář
- TV přenosy: 16:10 ČT sport, 16:20 Eurosport 2
- Startovní listina
Otázky dne
- Získá týmový triple Johannes Thingnes Bø či Marte Olsbuová-Røiselandová?
- Objeví se konečně poslední chybějící zlato ve sbírce zlomeného Martina Fourcada?
- Navážou švédští muži na zlato a švédské ženy na stříbro ze ZOH v Pchjongčchangu?
- Získají české štafety první týmovou medaili v tomto tisíciletí?
Preview štafety žen
Ženská týmová špička je v této sezóně neobyčejně vyrovnaná, první a třetí tým dělí jen devět bodů. Čtyři odjeté závody měly čtyři vítěze – Itálii, Rusko, Francii a v minulých sezónách suverénní Německo. Žádný národ nedosáhl v každém závodě na pódium.
Na trať s číslem 1 vyběhnou Němky, které z posledních devíti štafet na MS šestkrát vyhrály. V sestavě budou mít mistryni světa ze sprintu Denise Herrmannovou, finišovat bude stálice Laura Dahlmeierová. A jedna zajímavost – v Östersundu se štafety na úvod sezóny Světového poháru nejezdí. V roce 2009 se ale jely a zvítězilo právě Německo, stejně jako v roce 2008 na MS.
Foto: Denise Herrmannová (Autor: Petr Slavík)
Druhé Francouzky ztrácejí na několikaleté týmové fenoménky pouhé dva body, v Östersundu se ale nezdají být úplně v pohodě. Pouze finišmanka Justine Braisazová se ve vytrvalostním závodě dostala do elitní desítky, střelba se jim nedařila ani v mix štafetách. Týmu navíc chybí zkušená pravidelná členka štafet Anaïs Bescondová, která je nemocná. Budou obhajovat bronz, bez medaile nezůstaly na osmi z devíti posledních štafet na MS.
Norky s trojkou na hrudi mají zatím se švédským větrem problémy, ale dvoupoložkový závod jim svědčí. Případné nepřesnosti kompenzují rychlým během. Na posledním úseku se představí Marte Olsbuová Røiselandová, čerstvá mistryně světa ze smíšených dvojic. Mnohé naznačí hned první úsek Synnøve Solemdalové, které se v sezóně nedaří hlavně běžecky. Jsou to právě seveřanky, které nedovolily Němkám v posledních 7 letech obhájit tituly.
Čtvrté Rusky by medailí spíše překvapily – stálici Jekatěrinu Jurlovovou-Perchtovou doplní kolegyně, které ve Světovém poháru teprve začínají, u vítězství v Oberhofu byla vedle Jurlovové-Perchtové jen Jevgenija Pavlovová. Pokud dosáhnou na zlato, bude to přesně po deseti letech.
S pětkou se vydají na trať domácí Švédky s poměrně vyrovnaným týmem, šampiónkou Hannou Öbergovou a stříbrnými zkušenostmi ze ZOH v Pchjongčchangu. Cenný kov Švédsku v této disciplíně chybí.
Foto: Marte Olsbuová Røiselandová a Hanna Öbergová (Autor: Petr Slavík)
Ani na startu šestá Itálie není bez šancí, záleží na slabších článcích týmu, především střelbě Nicole Gontierové. Italky vyhrály první štafetu v letošní sezoně v Hochfilzenu a můžou spoléhat na dvě nejlepší ženy Světového poháru – na prvním úseku poběží Lisa Vittozziová, na třetím Dorothea Wiererová.
Sedmičku ponesou na prsou Češky. Do závodu odstartují v olympijském složení a pokusí se největší favoritky překvapit. V sezóně už získaly bronz v Oberhofu. Na medaili čekají 26 let, na posledním mistrovství už k ní scházelo jen 6 vteřin. Mistrovskou premiéru si na třetím úseku odbude Markéta Davidová. Finišmanka Veronika Vítková si tu svou odbyla již před 11 lety právě ve Švédsku a v žádné další štafetě nechyběla. Trenéři vsadili na stabilní střelbu Jessicy Jislové na úkor Lucie Charvátové na druhém úseku, Eva Puskarčíková štafetu klasicky rozeběhne.
Foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)
Ostatní země by byly na medailových pozicích spíše překvapením, ale nejsou bez šancí. Polky (č. 19) skloubí dravé mládí Kamily Żukové se zkušeností Moniky Hojniszové a nejstarší startující ženy Magdaleny Gwizdońové, Slovenky (č. 15) s mistryní světa Anastasií Kuzminovou budou spoléhat na vydařený závod svého nejslabšího článku – Terézie Poliakové. Oproti předchozím závodům otočily obsazení úseků a finišovat bude Paulína Fialková.
Týmové závody se daří i zatím nevýrazným Ukrajinkám (č. 10), sestry Semerenkovy tady dosáhly před 11 lety na mistrovské stříbro. Podcenit není radno ani tým Švýcarek (č. 9). Finišovat za ně bude ve vytrvalostním závodě osmá Selina Gasparinová, která se do vrcholových klání vrátila právě na MS po říjnovém porodu.
Preview štafety mužů
Mezi muži lze očekávat tuhou řež. Za největší favority můžeme označit silnou trojku Norsko, Francie, Německo. Ke zlatu má asi nejblíže Norsko, které tuto disciplínu vede a k dispozici má držitele velkého křišťálového glóbu Johannes Thingnes Bø, který se vrací na pozici finišmana. Mají velkou motivaci – odčinit až 8. místo na minulém šampionátu a vyhrát i poslední týmový závod na probíhajícím MS. Norsko z posledních sedmi mistrovských závodů na zlato dosáhlo pětkrát a čtyřikrát u toho byl Tarjei Bø, který obstará třetí úsek. Bratry doplní Vetle Christiansen a Lars Birkeland.
Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)
Stříbro z MS 2017 v Hochfilzenu obhajuje Francie (č. 3). Ale chtěli by zlato, jediné, které chybí Martinu Fourcadovi v jeho sbírce. Asi nejsmutnější muž mistrovství by mohl vzpomenout na rok 2009, kdy ve švédském středisku jako dvacetiletý mladíček získal zlato ze štafet v závodě Světového poháru. Francouzská štafeta má papírově nejsilnější složení – Antonin Guigonnat, Quentin Fillon Maillet, Simon Desthieux i finišman Martin Fourcade jsou v celkovém hodnocení Světového poháru usazeni od 3. do 8. místa. Na zlato čeká tato země již od roku 2001, kdy ho získala poprvé.
Foto: Quentin Fillon Maillet a Tarjei Bø (Autor: Petr Slavík)
Německý tým (č. 4), tradičně výborně na šampionát připravený, se může především spolehnout na velkou výsledkovou vyváženost svých reprezentantů. Roli finišmana převzal Benedikt Doll, nováčkem týmu bude Roman Rees.
Mistrovstvý titul budou obhajovat Rusové (č. 2), kteří ale startují s kompletně obměněným týmem. S nováčkem Nikitou Poršněvem a finišujícím Alexandrem Loginovem, bez Jevgenije Garaničeva. Jedna velká neznámá.
Naopak téměř tradiční složení budou mít rakouští obhájci bronzu (č. 5), jen veterána Daniela Mesotitsche nahradí nadějný mladík Felix Leitner. Ale Rakušané nejsou ve střelecké pohodě, nemocemi oslabený tým ztrácí i běžecky.
S číslem 6 vyrazí do závodu olympijští vítězové, domácí štafeta Švédů. I když to individuálně zatím nevychází, mohou být černým koněm závodu. Rozeběhne ho nejzkušenější, ale také zdravotně nejzkoušenější Fredrik Lindström, poslední úsek obstará Sebastian Samuelsson. Švédi čekají na svoji první medaili již půlstoletí.
Foto: Sebastian Samuelsson (Autor: Petr Slavík)
A konečně číslo 7 – štafeta českých mužů. Již potřinácté v ní nebude chybět Michal Šlesingr, který dostal přednost před Jakubem Štvrteckým především kvůli stabilnější střelbě. Ve formě se zdá být i Ondřej Moravec, který se na start postaví podeváté. Třetí úsek obstará Tomáš Krupčík. Jeho týmová premiéra na MS v Hochfilzenu mu úplně nevyšla, ve Švédsku se mu ale zatím daří z Čechů nejlépe. Do cíle doveze štafetu Michal Krčmář. Češi budou doufat v zaváhání favoritů a vlastní výborný výkon. V tom případě by mohli být historicky prvními mužskými držiteli medailí ze štafet na MS.
Foto: Tomáš Krupčík (Autor: Petr Slavík)
Medaile ostatních štafet by byly spíš překvapením. Vzpomeňme ale na šampionát v Oslu 2016, kde celý svět šokovali Kanaďané, kteří se na úkor Rakouska a Čechů postavili na bronzový stupínek. Z tehdejší sestavy ale zbyli jen bratři Gowovi.
O rychlou dvojici Lukas Hofer a Dominik Windisch se může opřít Itálie, prvně jmenovaný byl trochu nečekaně nasazen už na první úsek. Možné černé koně závodu najdeme skoro na konci startovní listiny. Bulhaři pojedou s číslem 18 a budou spoléhat nejen na stříbrného medailistu z vytrvalostního závodu Vladimira Ilieva, ale i na zkušeného Krasimira Aneva a Dimitara Gerdžikova, který si na 20 kilometrech zajel životní 21. místo.
Pozlobit můžou i Švýcaři s Benjaminem Wegerem nebo tým Ukrajiny, jehož akcie ale dramaticky snižuje neúčast Dmytra Pidručnyje.
Hlavní foto: Michal Šlesingr (Autor: Petr Slavík)