Podle dosavadních výsledků sprintů bychom mohli usuzovat, že specialisty na tuto disciplínu jsou Norové. Na světovém šampionátu se ale jede od nuly a nejednou nám biatlonisté přichystali nečekaná překvapení. Podívejme se tedy, kdo má největší ambice ukořistit titul mistra světa pro rok 2021.
14:30 – sprint mužů
- V letošní sezóně vládnou sprintům Norové. Vedoucí muž Světového poháru Johannes Thingnes Bø dokonce zvítězil ve třech ze šesti závodů. V těch dalších byl dvakrát třetí a jednou čtvrtý. Ovládá tak i hodnocení disciplíny.
- První místo dále obsadili Johannes Dale, Tarjei Bø a Sturla Lægreid.
- Dvakrát na stupně vítězů vystoupal Arnd Peiffer. Tento třiatřicetiletý Němec bral stříbro v Kontiolahti a bronz v Oberhofu. V této disciplíně se v roce 2018 stal olympijským vítězem a před deseti lety i mistrem světa.
- Zlato z loňském šampionátu v Antholzi bude obhajovat Alexandr Loginov. Jeho letošním maximem v této disciplíně je 12. místo.
- Zbylé stupně vítězů patřily minulý rok Francouzům. Quentin Fillon Maillet vybojoval stříbro, bronz bral Martin Fourcade.
- Třiadvacetiletý Sebastian Samuelsson už vlastní individuální medaili z olympijských her, cenný kov z mistrovství světa mu však stále uniká. Letos byl ve sprintu jednou druhý, a jistě bude chtít o stupně vítězů zabojovat i dnes v Pokljuce. Na medaili by rád dosáhl i jeho reprezentační kolega Martin Ponsiluoma.
- Michal Krčmář ve sprintu v Kontiolahti uzavřel elitní desítku. Jedná se o jeho nejlepší umístění v aktuálním ročníku Světovém poháru. Na nedávném mistrovství Evropy si však ještě o dvě příčky polepšil, když se v této disciplíně umístil na 8. příčce.
- Také Ondřej Moravec jednou obsadil 10. místo, a to v úvodním sprintu sezóny. Tato disciplína však zřejmě nepatří k jeho oblíbeným, na šampionátech a olympijských hrách v ní na stupně vítězů nikdy nevystoupal. Ve Světovém poháru si ale připsal tři stříbra a jeden bronz. Naposledy v této disciplíně obsadil druhou příčku v sezóně 2016/17.
- Domácí hvězda, třiatřicetiletý Jakov Fak, letos v úvodních dvou sprintech nechyběl na květinovém ceremoniálu (5. a 6. místo). Zvítězit v této disciplíně dokázal v sezóně 2014/15, na medaili dosáhl naposledy v Hochfilzenu v roce 2017. Tehdy bral bronz.
- V minulé sezóně zajížděl Jakub Štvrtecký ve sprintu slušné výsledky, jeho nejlepším umístěním byla 16. příčka, kterou si zasloužil bezchybnou střelbou. Letos v této disciplíně ani jednou nebodoval a jeho nejlepším umístěním bylo dvakrát 41. místo. V každém sprintu v této sezóně mířil nepřesně minimálně dvakrát.
- Pro jednadvacetiletého Mikuláše Karlíka se bude jednat o premiérový start na světovém šampionátu. V individuálním závodě mezi elitou startoval pouze jednou, ve sprintu v Oberhofu obsadil 99. místo. Na mistrovství Evropy si vedl o poznání lépe a ve výsledkové listině se nacházel na 34. příčce.
- Nejmladší biatlonista, který do dnešního závodu zasáhne, má teprve 18 let a je jím Novozélanďan Campbell Wright.
- Za posledních šest let dokázal na mistrovství světa či olympijských hrách vystoupat na nejvyšší stupínek s jednou chybou pouze jeden biatlonista, a to Johannes Thingnes Bø. Zvládnul to dokonce dvakrát. Zbylí čtyři mistři světa potřebovali k titulu bezchybnou střelbu.
Startovní listina sprintu mužů