O víkendu se naplno rozběhla biatlonová sezóna, ne všechno ale v Östersundu proběhlo tak, jak má. Své by o tom mohli vyprávět Lisa Vittozziová, Julia Simonová, Antonin Guigonnat nebo i čeští reprezentanti.
Žlutá místo červené
Lisa Vittozziová ovládla úvodní individuál o 0,1 vteřiny, což je nejtěsnější rozdíl v historii vytrvalostních závodů. Sprint tak pojede ve žlutém. Do žlutého trikotu se však ne vlastní zásluhou oblékla už před nedělním závodem. Pořadatelé totiž spletli barvu trikotů Lisy Vittozziové (obhájkyně glóbu za individuály) a Julie Simonové (obhájkyně velkého křišťálového glóbu). Na nástřelu jsme tak mohli vidět Lisu Vittozziovou ve žlutém a Julii Simonovou v červeném. Toto nedorozumění se podařilo včas vyřešit a těsně před startem obě dostaly dresy v barvě, která jim náležela.
Dobrovolník narušitel
O další přešlap se pořadatelé postarali i během mužského závodu, což rozohnilo Antonina Guigonnata. Francouz bojoval o dobré umístění, slibně rozjetý závod mu ale pokazila třetí položka. Guigonnat střílel podruhé vleže, když se vedle něj na podložku postavil jeden z dobrovolníků. Guigonnat byl z jeho přítomnosti viditelně nervózní a minul tři terče. Důvod této návštěvy? Dobrovolník přišel Guigonnatovi dát náhradní zásobník, který však francouzský biatlonista nepotřeboval a ani o něj nežádal. Sám Guigonnat na tento incident upozornil na svém instagramu a připsal, že něco takového by se stávat nemělo.
Ve šlépějích Gabriely Soukalové
Nepříjemnost zažili během prvního závodního víkendu i dva Češi Jonáš Mareček a Mikuláš Karlík. Mareček totiž do závodu omylem odstartoval se zbraní svého kolegy Karlíka. Následoval tak kolotoč výměn. Před svou první střelbou odevzdal Mareček na střelnici Karlíkovu zbraň a svou ležku odstřílel rezervní zbraní. Poté přijel Karlík, který na střelnici nechal Marečkovu zbraň a převzal si svou vlastní. Při svém druhém příjezdu na střelnici si už i Mareček mohl vzít svou malorážku a odstřílet zbytek závodu se svou vlastní zbraní. Nevídané předávky zbraní přišli zkontrolovat i velitel střelnice, ředitelka závodu a šéf kontroly vybavení. Vzhledem k tomu, že Mareček si i tak 28. místem vylepšil osobák, mohou se nad tím oba aktéři zasmát.
Další patálie s malorážkou
Starosti se svou zbraní během individuálního závodu řešila i Švýcarka Lea Meierová. Tu v polovině druhého kola zradily nosné popruhy a její malorážka držela pouze na gumě ve spodní části zbraně. Musela tedy vzít malorážku do ruky a držet ji až na střelnici, kde ji odevzdala a odstřílela z rezervní zbraně. I díky pomoci otce sester Öbergových byla na dvě závěrečné střelby její zbraň připravená a Meierová tak střílela ze své. Tato lapálie ji ovšem stála spoustu času nejen při výměně zbraní, ale i na trati.
Radosti Quentina Fillona Mailleta
O vtipný moment se postaral i Quentin Fillon Maillet, kterému zřejmě největší radost za celý víkend udělal zisk pěkného prize money za vítězství ve smíšené štafetě. Daný okamžik mezi ním a norským kvartetem zastihly i kamery. Během medailového ceremoniálu si vítězní Francouzi gratulovali s druhými Nory. Fillon Maillet ale místo gratulací směrem k norskému týmu pronesl větu „Díky za peníze“, čímž pobavil i své konkurenty. Dle slov Vetleho Christiansena si teď biatlonisté z Fillona Mailleta ve velkém utahují v jejich soukromé skupině na sociálních sítích.
Němec ve žlutém
Za poslední kuriozitu z uplynulého víkendu se dá považovat i jméno vedoucího závodníka Světového poháru. Roman Rees je totiž od roku 2008 prvním Němcem, který se dostal do čela celkového pořadí. Jak dlouho se budou moci němečtí fanoušci radovat, ukáže už následující víkend, kdy bude Rees hájit žlutý trikot ve sprintu a stíhačce.
Zdroje: NRK, irozhlas, Fondo Italia, Nordicmag
Pěkný článek, ale proč už nemáte výsledky závodů a startovní listiny? Dnes se jede stíhačka a bylo fajn vidět startovní listinu i s časovými rozestupy.
Dobrý večer,
Mohu se zeptat, jestli budou opět vydávány POTREFENÉ ŽEBŘÍKY z každé zastávky?