Asi největší novinkou (a to doslova) u norského týmu je nový kamion. Prostor v médiích si ale uzmul i Johannes Thingnes Bø lehkým výpadem proti norským lyžařům. Co dalšího se v posledních dnech u Norů událo?
Ten největší kamion
Když se Švédové před rokem pochlubili nejmodernějším a největším kamionem, bylo jasné, že Norové nemůžou zůstat pozadu. Teď představili kamion (resp. návěs), který je ještě o dva metry čtvereční větší než ten švédský. Oproti původnímu kamionu můžou norští servismani pracovat na třikrát až čtyřikrát větším prostoru.
„Je to jako zvětšení penisu,“ zavtipkoval Johannes Thingnes Bø. Podle něj je navíc žluto-červená kombinace hezčí než žluto-modrá. Zbarvení odpovídá síti samoobslužných čerpacích stanic Uno-X, která je partnerem norského biatlonu.
Johannes vs. lyžaři
Zůstaňme ještě u Johannese Thingnese Bøho. Ten si po sérii několika mediálních kauz Norské lyžařské federace neodpustil malé rýpnutí. „V naší biatlonové federaci máme také výměny názorů, ale necháváme si je pro sebe. Nesnižujeme se na tuhle úroveň,“ řekl TV2 norský biatlonista.
S reakcí pak přišel elitní norský běžec na lyžích Simen Krüger. „Asi je to tím, že zájem o běžecké lyžování je u lidí větší než zájem o biatlon, takže bychom to měli brát jako dobré znamení. Ale je důležité, abychom si tyhle věci vyřešili, než se postavíme na lyže.“
Tarjei a jeho sen porazit Johannese
A do třetice Johannes. Nebo spíš Tarjei? Kariéra staršího z bratrského dua se blíží ke konci, ale motivace je stále velká.
„Mám sen porazit mladšího bratra Johannese. Je to poslední věc, které chci dosáhnout. Chci, aby si Johannesovy děti myslely, že jejich strýc je nejlepší v biatlonu,“ prozradil dobře naladěný Tarjei Bø štábu TV2.
Otevřenější norský tým
Minulou sezónu bylo v Norsku docela dusno, když Endre Strømsheim po několika výhrách v IBU Cupu nedostal příležitost ve Světovém poháru. Kvůli podobným případům teď norská federace upravila nominační kritéria.
Předsezónní závody v Sjusjøenu budou mít při nominaci větší váhu, ale biatlonisté z TOP 15 Světového poháru budou stále upřednostňováni. V praxi to znamená, že jistotu startu v Östersundu má pět mužů ze šesti. U žen je to jinak, tam je přednominovaná jen Ingrid Tandrevoldová.
„I když se upravila formulace, tak nevěřím ve velké změny. Trenéři mají stále právo vzít sportovce podle vlastního uvážení. Proto nevidím velkou změnu proti tomu, jak to bylo v minulosti,“ myslí si expert TV2 Ole Einar Bjørndalen.
Otevřenější cesta bude snad jen do IBU Cupu, ze kterého vždycky vypadne ten nejhorší závodník. K setrvání ve Světovém poháru pak bude důležité umístění do 6. místa. Konkrétně Endre Strømsheim si ale jako celkový vítěz IBU Cupu vybojoval osobní místenku na úvodní Světový pohár.
Bakken zpátky v tréninku
Do nominačních bojů se zatím nezapojí Sivert Bakken. Dobrou zprávou ale je, že se po roce a půl vrátil do tréninkového procesu. Pětadvacetiletý Bakken na konci sezóny 2021/22 vyhrál hromadný start na Holmenkollenu, ale pak jeho organismus zřejmě špatně zareagoval na očkování proti covidu-19.
„Už je to mnohem lepší. Zaprvé, a to je nejdůležitější, jsem se zbavil bolesti a nepohodlí v každodenním životě. Zadruhé, pocity a kondice jsou dostatečně dobré na to, abych začal s tréninkem,“ svěřil se Bakken listu VG. Zatím trénuje jen v nízké intenzitě a většinou ne déle než hodinu. V zimě by se mohl objevit alespoň v domácích závodech.
TV expertka Tiril
Na Světových pohárech naopak uvidíme Tiril Eckhoffovou. Kývla totiž na nabídku stát se expertkou komerční televize TV2, která se od loňska dělí o vysílání biatlonu s veřejnoprávní NRK.
„Uvědomila jsem si, že chci být stále součástí tohoto prostředí, takže rozhodnutí bylo docela snadné,“ přiznala Eckhoffová. Zařadila se tak po bok zmíněného Oleho Einara Bjørndalena a Pettera Northuga.