Home > Téma > Obávaný Antholz se stal zatím nejúspěšnější českou zastávkou

Obávaný Antholz se stal zatím nejúspěšnější českou zastávkou

Markéta Davidová

To nejlepší si Češi nechali až na poslední štaci druhého trimestru. Vysoko položené slunné středisko v italských Dolomitech český tým nebývale okysličilo. Po téměř 20 letech na krku Čecha (tedy Češky) zářila zlatá medaile a po více než 10 letech odvážejí naši reprezentanti medaile dvě. Antholz, nebo chcete-li italsky Anterselva, se stal svědkem objetí dvou jejích pokořitelů – Zdeněk Vítek, vítěz vytrvalostního závodu v roce 2000, blahopřál své loňské svěřenkyni Markétě Davidové. Výkony nejmladší členky týmu byly bombastické, ale překvapili – a potěšili – i jiní.

Antholz = Davidová

Po nulovém přídělu v Ruhpoldingu byl Antholz k českým ženám bodově štědřejší – kromě italské hrdinky Markéty Davidové přidala na své konto 4 body i Lucie Charvátová. Zlato ze sprintu Markéty Davidové a umístění Veroniky Vítkové (41.), Lucie Charvátové (45.) a Evy Puskarčíkové (49.) zajistily Češkám slušný příděl bodů do hodnocení národů a opětovný posun na osmé místo.

Do stíhacího závodu se nekvalifikovala jen stále se běžecky velmi trápící Jessika Jislová (89.). Kromě oživlé Lucie Charvátové (37.) a pětkrát chybující Evy Puskarčíková (44.) si v něm všechny pohoršily. Svorně objely čtyři trestná kolečka (Puskarčíková pět).

Ani poslední závod trimestru neznamenal bodový příděl pro běžecky stále zamrzlou Veroniku Vítkovou (42.), která zůstává na 69 bodech z konce minulého roku. Výsledkově se vrátila ke svým biatlonovým počátkům. Zámořské destinace jí ale v minulosti seděly, i nynější přestávka může olympijskou medailistku znovu „nahodit“.

Postavení na startu a 10. běžecký čas stačily i přes střelecké omyly na nejlepší umístění Markéty Davidové ve stíhacím závodě v kariéře ve Světovém poháru (14.). Mimochodem, dosud v něm bodovala jen jednou – loni, hádejte kde? V Itálii. Oba nadprůměrné výsledky jí zajistily místo v hromadném start, pro Češky v sezóně poprvé. A hned z toho bylo po jediné chybě a třetím nejrychlejším běhu stříbro.

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík

Markéta Davidová zajela v Itálii snově. Její drobný somatotyp je do vyšších výšek výhodou a dalo se tušit, že rychlost tady neztratí. Ale že se jí tak povede na střelnici, to asi přepokládal málokdo. Poprvé ve Světové poháru ve sprintu ani jednou nechybovala a brala první zlatou, poprvé se ve Světovém poháru představila v masáku a získala první stříbro. Poprvé je mezi 25 nejlepšími (24.) v celkovém hodnocení, což by jí zaručilo start v hromadném startu. Střelecká úspěšnost se vyšplhala na 77 %. Přejme si, aby jí dvoutýdenní přestávka nejen přinesla úspěšné složení zkoušek na vysoké škole, ale aby také nic neztratila ze své běžecké a střelecké formy, zůstala zdravá a zámořské destinace jí sedly. Český biatlon to potřebuje jako sůl.

Do zámoří odletí vedle 24. ženy v bodování SP Davidové (posun od Ruhpoldingu o 18 míst) i 41. Puskarčíková (propad o 3), 50. Vítková (propad o 3), 65. Charvátová (propad o 1) a 81. Jislová (propad o 4).

Ani muži nezklamali, překvapil Krupčík

Běžecké obrození se povedlo v Antholzi Michalu Krčmářovi, s jedním omylem a 16. během ve sprintu skončil na 13. místě, ve stíhacím závodě minul třikrát, ale opět rychle běžel a doběhl si pro sezónní „stíhačkové“ maximum – 12. místo. V hromadném závodě už si s během nepotykal a skončil se dvěma chybami až 23. Je nejlépe postaveným Čechem, čtrnáctým mužem celkového pořadí, od Ruhpoldingu poskočil o 4 místa. S výjimkou stíhačky v Oberhofu bodoval v každém závodě.

Ondřej Moravec má v italském středisku historicky problém s výškou i ve své top formě, a to se projevilo i letos. I s perfektní střelbou doběhl ve sprintu až 32., stíhací závod vynechal. Ani den odpočinku mu v hromadném startu nepomohl, na střelnici se mýlil dvakrát a do cíle se dostal na 25. místě. V hodnocení klesl oproti Ruhpoldingu o jednu příčku na 19. místo. Opřít se může o střelbu, 92% úspěšnost ho řadí mezi absolutní top střelce ve Světovém poháru.

Michal Krčmář a Ondřej MoravecFoto: Michal Krčmář a Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)

Na italskou zastávku se těšil Tomáš Krupčík a měl proč. Ve sprintu byl 23., ve stíhacím závodě velmi rychle běžel (i střílel) a i přes 4 omyly dosáhl na své životní 18. místo ve Světovém poháru. Stal se třetím bodujícím mužem v sezóně a je v hodnocení 51. Součet výsledků mu přinesl premiérovou nominaci do závodu s hromadným startem. Jak chutná klání pro třicet nejlepších ale nezjistil kvůli nočním žaludečním patáliím.

Tomáš KrupčíkFoto: Tomáš Krupčík (Autor: Petr Slavík)

K týmu se navrátivší Adam Václavík ve sprintu po bezchybné ležce sestřelil na stojce jen jeden terč a skončil 79. Víkendové závody se ho taky netýkaly.

Muži na 8. místě hodnocení národů utekli Švýcarům, na sedmé Italy ztrácí 23 bodů.

Hlavní foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *