Deset dní se v italském Antholzi rodili noví mistři světa. Byli z Norska, Itálie, Francie a Ruska. Cenné kovy putují do dalších pěti zemí včetně Česka. Vládkyní 51. Mistrovství světa v biatlonu se stala Norka Marte Olsbuová Røiselandová, biatlonové dějiny přepisovali i jiné. Co všechno přinesl vrchol letošní sezóny?
Norsko opět vládlo
- Nejvíce medailí – jedenáct – si z Itálie odváží Norové. Následují je Francouzi, kteří slavili osmkrát
- Obhájit loňské zlato se v individuálním závodě nepodařilo nikomu. Norská reprezentace znovu získala tři zlata z týmových soutěží. Pouze mužská štafeta se musela spokojit s druhým místem a obhajoba jí tak unikla.
- Po sedmi letech se na zlatém stupínku neobjevila v žádném závodě německá vlajka. V Östersundu celkově druzí Němci byli v Antholzi se čtyřmi stříbry a bronzem pátí.
- Česko neodjelo z Mistrovství světa v Antholzi bez medaile potřetí v řadě. Mezi národy skončilo se dvěma bronzy sedmé.
- Čtyři individuální závody ovládli čtyři muži a dvě ženy.
- Pouze dva biatlonisté dokázali narušit norsko-francouzskou přetahovanou o nejvyšší stupínek – Italka Dorothea Wiererová a premiérově Rus Alexander Loginov.
- S výjimkou Rakušana Dominika Landertingera nepřevzal medaili žádný muž mimo desítku celkového hodnocení Světového poháru.
- Mezi ženami se to podařilo Američance Susan Dunkleeové, Lucii Charvátové a Vanesse Hinzové z Německa.
Olsbuová Røiselandová přepsala historii
- Byl to šampionát devětadvacetileté Marte Olsbuové Røiselandové. Po osmi letech, kdy se pohybuje ve Světovém poháru, se radovala z úplně prvních individuálních medailí z mistrovství světa.
- Z jedenácti norských cenných kovů si na krk pověsila sedm – dvě zlata a dva bronzy v závodech individuálních, na třech vítězstvích se podílela v závodech týmových.
- Stala se tak co do počtu umístění na pódiu na jednom šampionátu nejúspěšnějším biatlonistou historie. Víc medailí najednou získat nelze. Pouze vylepšit jejich lesk.
- Jediným dalším Norem s individuálním cenným kovem byl Johannes Thingnes Bø – v masáku zlatý a dvakrát stříbrný.
- Dvě zlata a stříbro přidal ve štafetách a byl tak nejúspěšnějším mužem šampionátu.
První domácí šampionka
- Více než zdatnou konkurentkou stejně staré Olsbuové Røiselandové byla domácí Dorothea Wiererová. Loni získala Itálii historické zlato, letos první ze šampionátu na domácí půdě.
- Italka je první šampiónkou (a dokonce dvojnásobnou) z místa, kde se narodila a vyrůstala. Vedle zlatých medailí přidala do sbírky stříbro z masáku a ze smíšených štafet. A vzala si zpět do svého držení žlutý trikot, vede hodnocení se 100bodovým náskokem.
- Stříbrná smíšená štafeta štafeta Italům zajistila první cenný kov ze světových šampionátů pořádaných na domácí půdě. Bylo jich šest a to první před 45 lety.
Fourcade dostihl Bjørndalena
- Martin Fourcade zlatem z vytrvalostního závodu dostihl legendárního Oleho Einara Bjørndalena, který na 11 individuálních medailí zlaté barvy dosáhl během své čtvrtstoletí dlouhé kariéry. Francouz je v pohárovém kolotoči 12 let.
- Vedoucí muž Světového poháru se také dočkal vytoužené trofeje, která mu ve sbírce chyběla – zlata ze štafety. Francie slavila titul po 19 letech.
- K historické dvacítce Bjørndalenových vítězství včetně týmových startů Fourcadovi chybí ještě sedm zlatých kovů.
- V očekávaném boji o vedení ve Světovém poháru s Johannesem Bøm ztratil 21 bodů, rozdíl nyní činí 98.
- Nejúspěšnějším Francouzem se ale v Antholzi stal Émilien Jacquelin se dvěma zlaty a bronzy. Na nejvyšší stupínek se postavil poprvé v kariéře.
Češi dvakrát na pódiu a pětkrát v desítce
- Češi se po loňském medailovém půstu radovali z cenného kovu hned první den.
- Ziskem bronzu ze smíšených štafet se stal Ondřej Moravec nejúspěšnějším českým sběratelem cenných kovů z vrcholných akcích.
- Na první medaili z MS dosáhli Eva Kristejn Puskarčíková, Markéta Davidová i Michal Krčmář. S historickým střeleckým zápisem dvou ran mimo terč.
- Největším překvapením byl bronz ze sprintu Lucie Charvátové. Šlo o její první stupně vítězů ve Světovém poháru.
- Vedle dosažených medailí bylo nejlepším českým individuálním umístěním 8. a 10. místo Markéty Davidové a Evy Kristejn Puskarčíkové ve vytrvalostním závodě.
- Díky nim se poprvé v historii do hromadného startu kvalifikovaly tři Češky. Skončily ve třetí desítce.
- Ve štafetě dosáhly Češky stejně jako před třemi roky na krásné, leč nepopulární čtvrté místo. K její obhajobě naopak scházelo mužům devět míst.
- Na nejlepší individuální umístění českých mužů dosáhl Ondřej Moravec. V hromadném startu jako nejstarší účastník vybojoval 11. místo.
- Michal Šlesingr se rozloučil s mistrovstvím světa 13. místem ve štafetě.
Hlavní foto: Marte Olsbuová Røiselandová (Autor: Petr Slavík)