Na Světových pohárech v Oberhofu a Ruhpoldingu vyvrcholí olympijská kvalifikace biatlonistů. Některé země už mají své jisté, jiní ještě musí zabojovat. Český tým patří do druhé skupiny.
O co půjde v Oberhofu a Ruhpoldingu?
- V olympijské kvalifikaci se počítá 12 nejlepších výsledků (6 sprintů, 3 štafety, 1 vytrvalostní závod, 1 smíšená štafeta, 1 smíšené dvojice) ze sezóny 2020/21 a z části sezóny 2021/22 (do 15. ledna).
- V první polovině ledna se mohou jednotlivé týmy zlepšit ještě ve dvou sprintech. Ve štafetě a mixech už budou mít jen jednu šanci.
A jak si momentálně jednotlivé týmy stojí?
Kvalifikace mužů
Norové a Francouzi už mají jisté, že poletí do Číny v šesti. O třetí místo, které jako poslední zaručuje 6 olympioniků, se bude ještě bojovat.
Třetí Švédové mají na čtvrté Němce náskok pouhých 19 bodů. Domácím biatlonistům by v Oberhofu pomohlo pódium ve smíšených štafetách či dvojicích. Nebo pak druhé místo ve štafetě v Ruhpoldingu.
V případě hodně dobrých výsledků by mohli na třetí místo zaútočit i Rusové, kteří ztrácí 165 bodů. Bavíme se třeba o kombinaci výhry ve štafetě, dvou povedených sprintů a druhého místa v singl mixu.
Zajímavý může být i souboj o 10. místo. To drží zatím Češi, kteří by tak jako poslední jeli na olympiádu v pěti. Slovinci sice ztrácí 76 bodů, ale třeba jen 6. místem ve štafetě by mohli umazat 40 bodů. Dvanáctí Kanaďani jsou dokonce o 173 bodů zpátky, ale v aktuální sezóně mají lepší formu než Češi a Slovinci a pokud by se jim hodně povedla štafeta, mohli by ještě do boje o 10. místo promluvit.
Čtyři závodníky potřebné pro sestavení štafety získá jen 20 nejlepších týmů. Právě na 20. příčku se posunuli Japonci. Na 21. Estonce mají solidní náskok 171 bodů, naopak už se sami přiblížili na 22 bodů 19. Slovákům. Ze hry už jsou Lotyši, kteří před sezónou drželi 20. příčku, ale po suspendaci Andrejse Rastorgujevse postupně klesají.
Právě Rastorgujevs zatím zajišťuje Lotyšsku jedno místo na základě svých kvalifikačních bodů. Takto by nyní získalo dvě místa Moldavsko a Estonsko, po jednom Jižní Korea, Nový Zéland, Polsko, Kazachstán a Rumunsko. Dvě místa jsou vyhrazeny pro domácí Číňany, kteří by jinak kvótu nezískali.
Kvalifikace žen
Švédky sice vystřídaly na čele žebříčku olympijské kvalifikace Norky, ale tahle změna je spíš kosmetická. Oba týmy si totiž zajistí šest startujících. Třetí Francouzky ještě jistotu nemají.
Čtvrté Němky sice ztrácí 125 bodů, ale tři hodně povedené závody na domácí půdě by mohly ještě současnou situaci zvrátit.
Na 10. a 11. místě došlo pro nás k příjemné výměně českých a švýcarských biatlonistek. Svěřenkyně Egila Gjellanda ale ještě budou muset o pět olympijských místenek zabojovat, na Švýcarky mají náskok jen 47 bodů.
Pro Češky hovoří lepší forma i fakt, že oproti Švýcarkám můžou nahnat dost bodů v případě lehce nadprůměrných výsledků v mixech. To se ostatně týká i českých mužů. Český tým totiž v tuto chvíli počítá jen 105 bodů za 11. místo ve smíšené štafetě a 80 bodů za 16. místo ve smíšených dvojicích. Například 8. příčka znamená 125 bodů, 6. už 145. Švýcarsku se bude současné 6. a 7. místo vylepšovat hůř.
Čínské biatlonistky ještě můžou pořádně zdramatizovat bitvu o důležité 20. místo. V Oberhofu a Ruhpoldingu budou přepisovat pět nulových bodových zisků z minulé sezóny, kterou vynechaly, a klidně by se mohly dostat na úroveň 18. Slovenek. Za nimi jsou o 14 bodů Bulharky a o 52 bodů Kazašky. Jeden z týmů bude mít smůlu.
Čína má stejně jako u mužů jistotu dvou míst. Ty by nyní na základě kvalifikačních bodů získaly i Moldavanky, Slovinky a Korejky. Jedno místo drží Lotyšsko, Belgie, Grónsko (na olympiádě pod dánskou vlajkou) a Litva.