Švýcarské Lenzerheide hostilo minulý týden otevřené mistrovství Evropy, které je už tradičně součástí druholigového IBU Cupu. I tak se ale na šampionátu představilo několik zajímavých jmen ze Světového poháru. V rychlosti se ohlédneme také za skončeným Evropským olympijským festivalem mládeže.
Norové vládnou všude
Vytrvalostní závod vyhrál s dvouminutovým náskokem Endre Strømsheim. Ve sprintu byl zase nejlepší zkušený Erlend Bjøntegaard, který si pak ve stíhačce prohodil první a druhou pozici s Vebjørnem Sørumem.
Kdybychom brali ve stíhacím závodě čisté časy, tak prvních šest míst zabrali norští muži. Ani jeden z nich se ale nepodívá na mistrovství světa. Jediný Bjøntegaard dostal v této sezóně alespoň šanci ve Světovém poháru.
Ženy, které ještě bojují o jednu vstupenku do Oberhofu, tak úspěšné nebyly. Nejlépe si vedla sedmá a devátá Karoline Erdalová. Podobně na tom ale byla devatenáctiletá Maren Kirkeeideová, u které by trenéři mohli vidět větší potenciál než u pětadvacetileté Erdalové.
Obě byly součástí zlaté smíšené štafety. Triumfovala i norská dvojice, celkově tak seveřani získali v Lenzerheide 5 z 8 zlatých medailí.
Ukázaly se mladé Němky
i vinou zdravotních problémů vypadla Vanessa Hinzová z německého áčka. V Lenzerheide byla jednou třetí a dvakrát čtvrtá, ale stejně ji trošku zastínily mladší krajanky.
Teprve osmnáctiletá Selina Grotianová vybojovala bronz ve vytrvalostním závodě a pak ovládla stíhací závod. Zářila především na trati, ve sprintu měla dokonce nejrychlejší běžecký čas.
Běžecky jí konkurovala pětadvacetiletá Hanna Kebingerová, které se sice příliš nedařilo na střelnici, ale už dříve si získala důvěru trenérů pro domácí mistrovství světa.
Dvaadvacetiletá Lisa Maria Sparková v běhu za svými krajankami trochu zaostávala, ale čtyři nuly ve vytrvalostním závodě jí přinesly zlato.
Mezi muži ukázal vynikající běžeckou a trochu horší střeleckou formu Philipp Nawrath. Ve sprintu mu i střelba za dva stačila k bronzu. Zřejmě to bude on, kdo vyplní poslední volné místo v německém týmu pro MS.
Ukrajina se zvedá
Třetí nejúspěšnější zemí na evropském šampionátu byla trochu překvapivě Ukrajina. Biatlonisté z válkou sužované země měli horší vstup do sezóny, jejich forma ale před světovým šampionátem roste.
Ve vytrvalostním závodě stříbrní Julija Džimová a Anton Dudčenko potvrdili, že jim tato disciplína jako dobrým střelcům sedí. Anastasiji Merkušynovou zase dovedla ke zlatu ve sprintu přesná a tradičně velmi rychlá střelba.
Václavík a Voborníková v Top 10
České trenéry musely potěšit výkony Adama Václavíka a Terezy Voborníkové.
Václavík v Lenzerheide potvrdil rostoucí formu a odstřílel nejlepší vytrvalostní závod v kariéře (0+0+1+1). Stačilo to na 9. místo. Ve sprintu si ještě o příčku polepšil. Střelbu 1+1 podpořil čtvrtým běžeckým časem. Nakonec ani bilance 0+2+1+2 a 15. místo ve stíhacím závodě nebylo propadákem.
Zkušený český reprezentant si tak zřejmě zajistil nominaci na mistrovství světa. Jeho soupeř Vítězslav Hornig byl na evropském šampionátu nejlépe 21. v individuálu.
Sprint si Tereza Voborníková odpálila trojkou vestoje, stíhačka ji ale velmi dobře naladila na světový šampionát. Udělala v ní jedinou chybu a s číslem 25 se posunula až na 10. příčku. V pořadí čistých časů byla druhá nejlepší, k tomu přidala čtvrtý běžák.
Naopak spíše zklamaly Eliška Václavíková a Tereza Vinklárková. O nominaci na mistrovství světa spolu bojovaly až ve čtvrté a páté desítce, čímž trenéry asi příliš nepřesvědčily.
Fair play v podání Italů
Michela Carraraová neprožívá nejšťastnější sezónu. Nepovedly se jí úvodní závody Světového poháru a trenéři ji odveleli do IBU Cupu.
Teď si mohla spravit chuť titulem mistryně Evropy. Ve výsledkové listině vytrvalostního závodu svítilo její jméno na prvním místě, ale…
Na první stojce spadly Carraraové všechny terče, dva však s přispěním vedle stojící Američanky Jaquelyn Garsové, která se dopustila křižné střelby.
To samozřejmě neuniklo italskému trenérovi Edoardovi Mezzarovi, který rozhodčím chyby své svěřenkyně férově přiznal. Carraraová tím spadla z prvního na jedenácté místo.
Pár zajímavých jmen
Evropský šampionát byl dosavadním vrcholem kariéry pro Tildu Johanssonovou. Třiadvacetiletá Švédka skončila druhá ve sprintu i ve stíhačce. Je třeba zmínit, že ve sprintu s jednou chybou porazila stejně střílející krajanku Stinu Nilssonovou.
O šanci ve Světovém poháru si 12. a 10. místem řekl i třiadvacetiletý Anton Ivarsson. Především 11. běžecký čas ve sprintu je dobrým příslibem do dalších let.
Vysoko v běžeckých statistikách (12. a 14. čas) bylo i jedno neznámé jméno. Američanka Margaret Freedová si řekla, že už ji nudí domácí závody v běhu na lyžích, a tak zkusí biatlon. Nečekaně se kvalifikovala na otevřené mistrovství Evropy, kde ovšem trefila jen 12 ze 30 terčů.
Evropský olympijský festival mládeže ve zkratce
Současně s evropským šampionátem se konal i Evropský olympijský festival mládeže v italském Forni Avoltri. Co závody pro sportovce do 18 let ukázaly?
Jako generační talent se jeví sedmnáctiletý Slovinec Pavel Trojer, který přesvědčivě zvítězil v obou individuálních závodech.
Podobně dobré vyhlídky má i osmnáctiletá Ukrajinka Olexandra Merkušynová. Po vítězství ve sprintu brala bronz ve vytrvalostním závodě, i když v něm minula čtyři terče. Letos už si dokonce vyzkoušela Světový pohár a ve sprintu v Antholzi s čistou střelbou jen těsně nedosáhla na body.
Vynikajícími běžeckými výkony se prezentoval Chorvat Matija Legovič. V individuálu stříbrný Michal Adamov dává Slovensku naději, že bude mít za pár let opět konkurenceschopný (nebo aspoň nějaký) mužský tým.
Tradičně úspěšní byli i čeští mládežníci. Teprve šestnáctiletá Ilona Plecháčová se radovala ve sprintu z bronzové medaile, se smíšenou štafetou pak obsadila čtvrté místo.