Obhajoba křišťálového glóbu skončila pro Dorotheu Wiererovou v minulé sezóně úspěšně. Nyní bude útočit na třetí triumf v řadě. V cestě ji ale bude stát celá řada konkurentek v čele s Norkami, Francouzkami a Němkami.
Dorothea Wiererová
Asi nejskloňovanější jméno mezi kandidátkami na zisk velkého křišťálového glóbu. Z původního plánu na ukončení kariéry po domácím světovém šampionátu sešlo, nyní je na řadě pokoření rekordu. Wiererová se pokusí získat třetí glóbus v řadě, čímž by se zařadila za legendární Magdalenu Forsbergovou. Ta vede historický žebříček s celkem šesti glóby. Výhodou pro Wiererovou může být také možnost zazávodit si na domácím stadionu v italské Antholzi.
Tiril Eckhoffová
Poslední sezona pro ni byla jako z říše snů. Dobrých i špatných. V prvním sprintu v Östersundu skončila čtyřicátá a moc si nepolepšila ani ve vytrvalostním závodě. Prvotní neúspěchy dokázala hodit za hlavu a v následujících čtyřech podnicích vyhrát téměř vše, co bylo možné. Pak ale přišlo Mistrovství světa a výsledkový propad. Závěr sezony opět patřil k povedenějším, až na poslední stíhací závod, kde si na čtvrté položce třemi minelami odstřelila velký křišťálový globus. Nyní o rok zkušenější se bude snažit vyvarovat zbytečným chybám a pojistit si zisk celkového vítězství ještě před závěrečným kolem SP.
Marte Olsbuová Røiselandová
Komu se naopak mistrovství světa náramně vydařilo, je Olsbuová Roiselandová. Z Itálie si odvezla celkem pět zlatých a dvě bronzové medaile, přičemž na pódiu nechyběla ani v jednom ze závodů. Předsezonní testování v Sjusjøenu v nabité norské konkurenci žen ovládla a motivace do prvních startů v Kontiolahti jí tak zaručeně nechybí.
Denise Herrmannová
K zisku velkého křišťálového glóbu jí scházelo 48 bodů a už tradičně přesnější střelba. Na druhou stranu se opírá o rychlý běh, který jí pomáhá vymazat ztráty ze střelnice. Že patří na trati k nejrychlejším biatlonistkám, potvrdila ziskem prvního křišťálového glóbu za sprint. Pomohly jí k němu dvě vítězství v závěru sezony – bezchybný závod v Novém Městě na Moravě a sprint s jedním trestným kolem v Kontiolahti. Na letním německém šampionátu nenašla konkurenci a zvedla si tak sebevědomí před závěrečnou přípravou.
Hanna Öbergová
I švédská jednička má za sebou poněkud rozpačitou sezonu. Po velkém úspěchu na olympijských hrách byla stejně jako její fanoušci plná očekávání, která částečně naplnila. Standardně se držela na předních příčkách výsledkové listiny. Po třech bramborových umístěních vybojovala v závěrečném závodě světového šampionátu bronzovou medaili. A v celkovém hodnocení skončila na čtvrtém místě. Výsledky mohly být ale ještě lepší, pokud by si nepohoršila ve střelbě. Za celou sezonu se jí navíc podařil jen jediný čistý závod, což bude chtít v nadcházející sezoně napravit.
Julia Simonová
V současnosti nejlepší z francouzských biatlonistek ukončila sezonu 2019/20 na osmé příčce celkového hodnocení a byla vůbec nejmladší biatlonistkou první desítky. Na posledním podniku sezony v Kontiolahti dokázala získat svou vůbec první výhru ve SP. O pár měsíců dříve se radovala z premiérových pódiových umístění. Na zářijové biatlonové exhibici ve Wiesbadenu triumfovala a prokázala tak, že její forma stále trvá.
Lisa Vittozziová
Nad touto biatlonistkou ze severní Itálie visí velký otazník. Před rokem bojovala o zisk velkého křišťálového glóbu, letos o udržení se v TOP 10. Sezona pro ní nezačala nejlépe a v podobném duchu se vlekla po většinu jejího trvání. Vittozziová se zhoršila jak běžecky, tak ve střelbě. Z 88 % se její úspěšnost propadla na 80 %. Závěrečný podnik v Kontiolahti přinesl naději v podobě třetího místa ze stíhačky. Podaří se jí na něj navázat?
Ingrid Tandrevoldová
Norský trojlístek favoritek uzavírá čtyřiadvacetiletá biatlonistka, která obsadila sedmou příčku celkového pořadí. Zásluhu na tom mají tři pódiová umístění a další konzistentní výsledky. Očekávání pro nadcházející sezonu jsou velká, i když listopadové testy v Sjusjøenu tomu moc neodpovídaly. V norské konkurenci brala šesté a čtvrté místo. Výsledky jí pokazila střelba ve stoje, kde se v posledních dvou letech nemůže dostat přes hranici 73 %.
Franziska Preußová
Německá biatlonistka v posledních letech bohužel doplácí na různá zranění. V předchozí sezoně vynechala čtyři závody SP, i tak se dokázala umístit na šesté příčce celkového pořadí. Svůj výkon vylepšila o tři pozice oproti předchozímu roku. V závěru v Kontiolahti dvěma individuálními podii potvrdila, že pokud ji zdraví vydrží v průběhu celé sezony, může bojovat o nejvyšší příčky.
Justine Braisazová
Do okruhu favoritek se řadí i druhá Francouzska, čtyřiadvacetiletá Braisazová. Rodačka z Albertville vylétla v poslední sezoně v celkovém hodnocení o patnáct příček vzhůru a do své sbírky přidala dvě pódiová umístění. Klíčem k úspěchu pro sezonu 2020/21 bude stabilizace střelby s čímž by měl pomoci staronový střelecký kouč francouzských žen Jean-Paul Giachino.
Další favorité
Českou nadějí, která má mezi deset nejlepších nejblíže, je čtyřnásobná medailistka uplynulé sezony Markéta Davidová. Na výsluní by se chtěla vrátit Slovenka Paulína Fialková, která ale bude muset kvůli nákaze koronavirem v týmu vynechat první závody. Na předchozí úspěchy se pokusí navázat bývalá francouzská jednička Anaïs Chevalierová-Bouchetová, vracející se po mateřské pauze.
Hlavní foto: Dorothea Wiererová a Marte Olsbuová Røiselandová (Autor: Petr Slavík)
Forsbergová získala 6 velkých glóbů ale.
Máte pravdu, díky za upozornění.