Home > Doporučujeme > PREVIEW: Americké legendy Burke a Bailey věří spojení veteránů a nových tváří

PREVIEW: Americké legendy Burke a Bailey věří spojení veteránů a nových tváří

O největší úspěch Spojených států se v uplynulé sezoně postarala Susan Dunkleeová, která na Mistrovství světa v Antholzi vybojovala titul vicemistryně světa. Kromě známých tváří Američané letos sázejí i nováčky. Objevuje se mezi nimi i české jméno.

BiatlonMag se před startem sezóny 2020/2021 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes jsou to USA.

USA v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: 50. Sean Doherty, 55. Leif Nordgren,
 • Pohár národů mužů: 13. místo (kvóta: 4)
 • Pořadí SP žen: 39. Susan Dunkleeová 42. Clare Eganová 81. Joanne Reidová
 • Pohár národů žen: 13. místo (kvóta: 4)

Stalo se před sezónou

 • Řadu končících biatlonistů rozšířila po loňské sezoně i Emily Dreissigackerová. Jednatřicetiletá americká reprezentantka byla ve Světovém poháru platnou členkou ženské štafety, v individuálních závodech se ale neprosadila. Jejím nejlepším výsledkem je 47. místo.
 • Uvolněné místo v ženském národním A týmu zaplnila Deedra Irwinová. Rodačka z Wisconsinu si vstupenku mezi elitu vysloužila stabilními výkony v IBU Cupu.
 • Do A týmu mužů postoupil Paul Schommer, kterému se loni kromě druhého místa v IBU Cupu povedlo kvalifikovat i na šampionát v Antholzi.
 • Na tradiční exhibici City Biathlon v německém Wiesbadenu se Clare Eganová po čtvrtém místě z kvalifikace probojovala k bronzové medaili. Po bezchybné a suverénní Julii Simonové byla druhou nejlépe střílející biatlonistkou, z pětadvaceti terčů minula jen dva.
 • Americký tým v listopadu absolvuje závěrečné soustředění, které rozhodne o složení nominace pro úvodní zastávku Světového poháru. Kromě kompletních A týmů a dvou členů B týmu se soustředění účastní také Vašek Červenka, junior s českými kořeny. Finální nominaci pro závody v Kontiolahti zveřejní americký tým v druhé polovině listopadu.

Čtyři položky

1) Jak dopadne spojení veteránů a nováčků? K zavedeným jménům jako je Susan Dunkleeová, Clare Eganová nebo Sean Doherty se do A týmu premiérově připojují Deedra Irwinová a Paul Schommer. Podle sportovního ředitele Lowella Baileyho jde o zajímavý mix zkušených a mladých závodníků, který by mohl přinést dobré výsledky. Podobně se vyjádřil i Tim Burke, šéf rozvoje sportovců: „Skupina je vynikající směsicí sportovců a bude zajímavé sledovat, jak se od sebe během tréninku učí. Je dobrým znamením vidět mladé sportovce, kteří splňují náročná kritéria a kvalifikují se do elitního týmu.“

2) Naváže Dunkleeová na stříbrný úspěch? V celkovém pořadí Světového poháru má Susan Dunkleeová od roku 2016 sestupnou tendenci. Loni si opět pohoršila na 39. místo. Nejzkušenější americká závodnice ale zabrala v ten nejvhodnější moment, na Mistrovství světa v Antholzi, kde po sestřelení všech terčů skončila druhá. Dunkleeová nepatří mezi nejrychlejší biatlonistky, k solidním výsledkům tak potřebuje právě přesnou střelbu. I na té ale pro nadcházející sezónu musí zapracovat, vestoje loni dosáhla jen na 69 %. Na zlepšení určitě myslí i Clare Eganová, která z 18. příčky klesla na 42.

Foto: Susan Dunkleeová (Autor: Petr Slavík)

3) Nadějní junioři. V juniorském týmu se rozhodně vyplatí sledovat několik jmen. Tím prvním je Maxime Germain. Devatenáctiletý biatlonista získal na loňském šampionátu bronz ve sprintu dorostenců. Pro Spojené státy tak vybojoval první medaili v této kategorii od roku 2016. Další z juniorů, Václav Červenka, se zase blýskl druhým místem v IBU Cupu, kde ve sprintu patřil mezi pouhých šest biatlonistů z celkem devadesáti tří, kteří sestřelili všechny terče. Stal se americkým juniorským biatlonistou roku. Není vyloučeno, že ho brzy uvidíme i mezi elitou.

Vasek Cervenka
Foto: Vašek Červenka (Autor: Jiří Zaňát)

4) Nástupce Burka a Baileyho v nedohlednu. Američtí muži od odchodu dvou nejúspěšnějších závodníků na výrazný úspěch stále čekají. Naděje vkládané do Seana Dohertyho se loni nenaplnily, jeho maximem bylo 21. místo. O něco lépe na tom byl Leif Nordgren, který si dojel pro životní osmé místo, rovnou na Mistrovství světa. Od medailových úspěchů někdejší dvojice jsou američtí biatlonisté ale stále daleko.

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Leif Nordgren
 2. Sean Doherty
 3. Paul Schommer
 4. Jake Brown

Ženy

 1. Susan Dunkleeová
 2. Clare Eganová
 3. Deedra Irwinová
 4. Joanne Reidová

Cílová rovinka

Spojené státy vkládají pro nadcházející sezónu největší naděje opět do Susan Dunkleeové a Clare Eganové. Zároveň se nebojí dát příležitost neokoukaným tvářím a doufají, že právě toto spojení zkušeností s dravostí přinese úspěch celému týmu.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Hlavní foto: Susan Dunkleeová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *