Že to bez Darji Domračevové nepůjde? Dzinara Alimbekavová a Hanna Solová v minulé sezóně ukázaly pravý opak a v té nadcházející už je musíme řadit mezi velké favoritky. Navíc to u běloruského týmu nemusí být jen o nich.
BiatlonMag se před startem sezóny 2021/2022 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Bělorusko.
Bělorusko v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 26. Anton Smolski, 34. Sergej Bočarnikov, 56. Raman Jaljotnau, 58. Maxim Varabej, 77. Mikita Labastau
- Pohár národů mužů: 9. místo (kvóta: 5)
- Pořadí SP žen: 7. Dzinara Alimbekavová, 23. Hanna Solová, 30. Jelena Kručinkinová, 45. Iryna Leščanková
- Pohár národů žen: 5. místo (kvóta: 6)
Na startu
- Po úspěšné sezóně pokračuje u mužů jako hlavní trenér Rus Andrej Padin spolu s Romanem Siničenkem. Jako hlavní trenér žen je vedený zkušený Oleg Ryženkov, ten ale úzce spolupracuje s Rakušanem Reinhardem Gösweinerem.
- K běloruským ženám se často na soustředěních připojovala Finka Mari Ederová, která se připravuje individuálně pod vedením Gösweinera.
- Právě Ederová vyhrála na zářijovém mistrovství Běloruska v Raubiči sprint. Ve stíhačce ji porážku vrátila Dzinara Alimbekavová.
- Do Raubiči se měl v nadcházející sezóně po 32 letech vrátit i Světový pohár, kvůli momentální situaci v Bělorusku ale IBU závody přesunula do Kontiolahti.
- Hanna Solová se vdala za cyklistu Stanislava Božkova, ale ponechává si své příjmení. Naopak Iryna Krjuková převzala příjmení běloruského servismana Arťoma Leščanky, kterého si vzala už před třemi lety.
- Všichni běloruští biatlonisté by měli být naočkovaní vakcínou Sputnik V.
- Ženy odcestovaly na závěrečnou přípravu do zahraničí 9. října a až do konce sezóny se neplánují vrátit domů. Muži jsou na tom podobně, jenom pobyli doma o týden déle.
- Bělorusky poskočily v Poháru národů meziročně z 12. místa na 5., čímž rozšířily kvótu ze 4 startujících na 6. Vzhledem k úzké základně ovšem plánují objíždět Světový pohár v pěti.
Čtyři položky
1) Olympijské medaile i bez Domračevové? Na olympiádě v Pchjongčchangu získal běloruský biatlon dva cenné kovy. Ten první zařídila v hromadném startu stříbrná Darja Domračevová. Nejlepší běloruská biatlonistka v historii se výrazně podepsala i pod nečekané zlato ve štafetě. Tehdy ji Dzinara Alimbekavová poslala na poslední úsek ze čtvrté příčky. A právě Alimbekavová by měla být jednou z největších nadějí v Pekingu. Minulá sezóna pro ni byla průlomová. Poprvé v kariéře vyhrála závod Světového poháru, celkově skončila sedmá a získala modrý trikot pro nejlepší biatlonistku do 25 let. Hanna Solová tak vysoko ve Světovém poháru nebyla (celkově 23.), ale dokázala se skvěle připravit na vrchol sezóny a na mistrovství světa vybojovala bronz ve sprintu. Obě pětadvacetileté biatlonistky navíc byly během sezóny součástí dvakrát stříbrné štafety. Nadcházející olympiáda může být z běloruského pohledu minimálně tak úspěšná jako ta předešlá.
2) Super rychlé Bělorusky. Hanna Solová se v minulé sezóně šestkrát vešla se svým běžeckým časem do TOP 3, dvakrát byla absolutně nejrychlejší. Svůj obrovský potenciál zatím nenaplnila kvůli nízké střelecké úspěšnosti (70,3 %). V tom má navrch Dzinara Alimbekavová. Možná je malinko pomalejší než Solová, ale svou střelbu ustálila na 83,8 %. Zhruba na pomezí je se 77,2% úspěšností Jelena Kručinkinová, která měla nejrychlejší běžák ve sprintu v Oberhofu. Šestadvacetiletá rodačka z Ruska na velký výsledkový průlom zatím čeká, nejlépe byla ve Světovém poháru sedmá. Trenér Oleg Ryženkov před startem olympijské sezóny potěšil běloruské fanoušky těmito slovy: „Celý tým vypadá minimálně stejně dobře jako loni. To znamená, že můžeme počítat se stejnými výsledky, jaké přinesla sezóna 2020/21. Ale přál bych si, aby se naše výsledky ještě víc ustálily.“
3) Přidají se i muži? Do pozice mužské jedničky se profiluje čtyřiadvacetiletý Anton Smolski. V minulé sezóně podával stabilní výkony, které mu v celkovém pořadí Světového poháru vynesly 26. příčku. Paradoxně ale nedokázal překonat své maximum (14. místo) z předešlého ročníku a tentokrát byl nejlépe 17. Jeho běžecké časy se pohybovaly na úrovni 20. až 30. místa, vylepšit by potřeboval 80,6% střelbu. Podobně dobré běžecké výkony podával i osmadvacetiletý Raman Jaljotnau, který si zajel maximum v podobě 10. místa ve sprintu v Oberhofu. Tam nechyboval, jinak ale průměrně trefoval jen 7 terčů z 10.
4) Malá základna. Běloruské ženy by sice mohly v nadcházející sezóně objíždět Světový pohár v šesti, ale nemají koho nasadit. V druholigovém IBU Cupu v minulé sezóně bodovala jen Irina Kručinkinová, která by se měla připojit ke svému dvojčeti Jeleně a objíždět pravidelně elitní seriál. Pak by se nabízela jedenadvacetiletá Darja Kudajevová, která letos brala na mistrovství světa juniorů devátou a desátou příčku. Podle trenérů má ale ještě čas. Mužů sice v áčku šest je, ti ale můžou jezdit jen v pěti a vylepšení kvóty trenéři nevidí v nejbližší době jako reálné.
Očekávané složení štafet
Muži
1. Mikita Labastau
2. Sergej Bočarnikov
3. Maxim Varabej
4. Anton Smolski
Ženy
1. Iryna Leščanková
2. Dzinara Alimbekavová
3. Hanna Solová
4. Jelena Kručinkinová
Cílová rovinka
Běloruské ženy patřily v minulé sezóně k těm nejrychlejším, což svědčí o dobře nastavené přípravě celého týmu. Proto bychom měli Dzinaru Alimbekavovou, Hannu Solovou nebo i Jelenu Kručinkinovou opět očekávat hodně vysoko. Muži asi medailové cíle mít nebudou, ale i oni patří k rychlejším běžcům a v případě střeleckého zlepšení můžou atakovat elitní desítku.
Podívejte se i na preview dalších týmů
Zdroje: Sputnik.by, presball.by (2), IBU