Změn bylo až až. Čeští biatlonisté se po olympijské sezóně rozloučili se šéftrenérem Ondřejem Rybářem, byť ne tak úplně. Na druhou stranu přišly trenérské posily z Norska a s nimi i trochu jiný způsob přípravy. Povede to k úspěchům, jak naznačilo léto?
Česká republika v minulé sezóně:
- Pořadí SP mužů: 27. Ondřej Moravec, 29. Michal Krčmář, 47. Michal Šlesingr, 80. Jaroslav Soukup, 87. Tomáš Krupčík, 91. Adam Václavík
- Pohár národů mužů: 10. místo
- Pořadí SP žen Pořadí: 8. Veronika Vítková, 35. Eva Puskarčíková, 59. Jessica Jislová, 88. Veronika Zvařičová, 91. Markéta Davidová
- Pohár národů žen: 10. místo
Česká reprezentace může být s loňskou sezónou spokojená, byť její začátek nebyl zrovna ideální. Přes komplikace s lýtky u Gabriely Koukalové až k počátečním neuspokojivým výsledkům se českým biatlonistům po Novém roce podařilo obrátit karty.
Zejména na ZOH v Pchjongčchangu se našim závodníkům velice dařilo. Stříbrný medailista ze sprintu Michal Krčmář a ve stejné disciplíně bronzová Veronika Vítková zajistili českému biatlonu kvalitní medailovou nadílku.
Právě Vítková byla týmovou jedničkou a nebýt bojkotu závěrečných závodů Světového poháru v Ťumeni, tak se zapojila do boje o malý křišťálový glóbus za sprint. Ze SP si odvezla tři třetí místa a několik umístění v elitní desítce. V celkovém hodnocení jí do držení spadla osmá příčka.
Eva Puskarčíková se až na výjimky sezónou protrápila, a to zejména střelecky. Nicméně ani běh nebyl takový, jako v uplynulých sezónách. Vliv na to měly hlavně problémy s ramenem, které ji před sezónou a během ní doprovázely. Nejlepším výsledkem pro ni bylo sedmé místo z individuálního závodu z Östersundu.
Foto: Eva Puskarčíková (Autor: Petr Slavík)
Velké zlepšení zaznamenala Jessica Jislová, když překvapila 15. místem ze sprintu z Antholze. Do kolotoče SP se rovněž podívala Markéta Davidová, sbírající především cenné zkušenosti. Dokázala se prosadit i na ZOH, kde zazářila a ve sprintu dojela patnáctá. Poprvé se tak kvalifikovala do závodu s hromadným startem.
V Ruhpoldingu si pro body v jediném závodě zajela i Veronika Zvařičová. Vůbec nejhůř se vedlo Lucii Charvátové, ta nedokázala ani jednou bodovat a pendlovala mezi áčkem a béčkem. V celkovém hodnocení Češky spadly na desáté místo a ztratily jednu kvótu.
Foto: Veronika Zvařičová (Autor: Petr Slavík)
Mužům, podobně jako ženám, se úvod SP nevydařil. Nejlepší z Čechů, Ondřej Moravec, byl na stupních vítězů jednou, a to ve vytrvalostním závodu v Ruhpoldingu, kde bral stříbro. Na ZOH bylo jeho nejlepším výsledkem 12. místo ze stejné disciplíny. Dobrou sezónu podpořenou medailí z olympiády měl Michal Krčmář, ve SP dojel nejlépe čtvrtý. Vyhrál také anketu Biatlonista roku.
Foto: Michal Krčmář (Autor: Petr Zbranek)
Zdravotní potíže bránily Michalu Šlesingrovi dostat se na lepší než na osmé místo v závodě s hromadným startem. Adam Václavík, mladý nadějný závodník, zachránil českou reprezentaci v poslední štafetě mužů v norském Oslu. Mocným finišem udolal italského a ukrajinského soupeře, čímž zajistil Čechům pět startovních míst ve SP. Několikrát během sezóny ukázal, že by mohl v budoucnu putovat výše.
Bodoval i Jaroslav Soukup a jednou se v prestižním seriálu ukázal Jakub Štvrtecký, juniorský talent, který poprvé okusil závod v elitní společnosti.
Foto: Michal Krčmář a Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)
Co se událo před novou sezónou?
Na pozici šéftrenéra skončil Ondřej Rybář a přesunul se na místo sportovního ředitele. V týmu žen se objevila na postu trenéra nová tvář, a to Nor Egil Gjelland. Ten se pokusí uplatnit v Česku cenné zkušenosti z norské školy. „Jeho tréninky mi sedí,“ uvedla v jednom z rozhovorů Veronika Vítková.
K mužům přešel dosavadní kouč žen Zdeněk Vítek. Pomocníkem, co se týká techniky běhu, se stal také Nor Anders Magnus Bratli. Střelbu mohlo muži několikrát konzultovat s Kateřinu Emmons, což je olympijská vítězka v puškových disciplínách.
Formu si čeští závodníci mohli otestovat na letním MS v Novém Městě na Moravě, kde získali celou řadu medailí. Příprava, až na mononukleózu Michala Šlesingra a pochroumaný kotník Veroniky Vítkové, proběhla bez větších zdravotních problémů.
Foto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)
Trochu se změnila podoba tréninků. Ty probíhaly hlavně zpočátku v menších intenzitách, ale zato ve větších objemech, což je typické pro norskou trenérskou školu. Hlavně ženy si „stěžovaly“, že oproti minulým létům nemají prakticky žádné volno, ale zato je celá řada tréninků volnějších.
Kariéru mimo jiné ukončili dlouholetí reprezentanti Veronika Zvařičová a Jaroslav Soukup. Gabriela Koukalová se v nadcházející sezóně také neobjeví a bohužel je pravděpodobné, že její kariéra také skončila.
Foto: Egil Gjelland (Autor: Petr Slavík)
Klíčové otázky
Stabilizují Češi své výkony?
Kromě Veroniky Vítkové se snad každý z českých reprezentantů potýkal se značnou nevyrovnaností. Přitom když si připomeneme jednotlivé nejlepší výsledky, tak se ukazuje, že Češi jsou schopní se poměrně pravidelně umísťovat minimálně v TOP 20.
Dobré výkony jim shazovala hlavně špatná střelba. Ale byly například i takové závody, kdy čeští muži ovládli hodnocení národů. Konkrétně šlo o vytrvalostní závod v Ruhpoldingu, kde si všichni reprezentanti zajeli své maximum.
Nejeden fanoušek věří, že letos se tým posune po všech stránkách. Pomůže našim závodníkům změna trenérů a způsobu tréninku? Přinesou prvn ovoce občasné střelecké konzultace s Kateřinou Emmons? Vrátí se biatlonisté zpátky do dob, kdy pravidelně stávali na stupních vítězů?
Foto: Michal Krčmář a Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)
Zvládne Markéta Davidová přechod do „velkého biatlonu“?
Markéta Davidová (21 let) už v minulém roce celkem pravidelně závodila ve Světovém poháru, byť věkem se řadila do juniorské kategorie. A po úpravě pravidel v ní ještě rok zůstane. Tato naděje českého biatlonu už by ale měla absolvovat celý kolotoč SP.
Svými dosavadními výsledky ukázala, že by přechod mezi dospělé nemusel být tak problematický. Opírá se především o výborný běh, nevyrovnanost ve střelbě dost souvisí s chybějícími zkušenostmi. Právě ty může tato juniorská mistryně světa sbírat v nadcházející sezóně. A kdo ví, pro ni bude tou průlomovou.
Foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)
Nastane výsledkové znovuzrození ve smíšených štafetách?
Kde Češi nebyli vidět, to byly štafety. Zvláště pak ty smíšené, ve kterých přitom slavili v minulosti tolik úspěchů. Vždyť v letech 2013/14 získali čeští biatlonisté i malý křišťálový glóbus právě z této disciplíny. Letos to bylo až 13. místo.
Samozřejmě, hodně se toho změnilo odchodem Gabriely Koukalové, to ale nemusí nutně znamenat takový ústup z čelních pozic. Trenéři mají kam sáhnout. K dispozici jsou hned tři medailisti ze ZOH, k tomu juniorská mistryně světa.
Podaří se letos vrátit zpět smíšenou štafetu na vyšší příčky, kam bezesporu patří? Změní se třeba taktika jednotlivých úseků? Jasněji bude už tuto neděli.
Hlavní foto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)
Češky sice ztratily 1 kvótu, ale stejně v uplynulých sezónách těch 6 míst skoro (až na vyjímky) nevyužívaly. Což je obrovská škoda a neváhám to nazvat hloupostí trenérů a funkcionářů; tak mohly i další dívky získávat potřebné zkušenosti. Zkrátka: kdo nevsadí, nevyhraje.