Markéta Davidová a Michal Krčmář si vylepšili svá maxima v celkovém hodnocení Světového poháru, Tereza Voborníková a Jakub Štvrtecký zase poprvé pronikli v jednotlivých závodech do elitní desítky. Český tým má i další „zbraně“, které by chtěl ukázat v únoru na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě.
BiatlonMag se před startem sezóny 2023/2024 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Česko.
Česko v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 13. Michal Krčmář, 44. Jakub Štvrtecký, 52. Tomáš Mikyska, 77. Jonáš Mareček, 90. Adam Václavík
- Pohár národů mužů: 6. místo (kvóta: 5)
- Pořadí SP žen: 9. Markéta Davidová, 36. Jessica Jislová, 43. Tereza Voborníková, 75. Lucie Charvátová, 86. Eliška Václavíková
- Pohár národů žen: 8. místo (kvóta: 5)
Co je nového?
Příprava českého týmu měla k ideálu daleko. Začalo to v červenci u Adama Václavíka, který si při fotbale zlomil kost v zápěstí a musel na operaci. Následně Michala Krčmáře na dlouhé týdny vyřadila z tréninku infekce cytomegalovirem, se kterou se v minulosti potýkal i Ondřej Moravec. Na letním MS v Osrblí českou jedničku skvěle zastoupil Tomáš Mikyska. Ukazoval nejlepší běžeckou formu ze všech, získal stříbro v supersprintu a na další medaili chtěl útočit v hromadném startu. Jenže si hned v jeho úvodu obnovil zranění kolene. Také on podstoupil operaci a minimálně do konce roku ho ve Světovém poháru neuvidíme. Trenér Michael Málek věří, že by se Mikyska mohl k týmu připojit po Vánocích na soustředění v Novém Městě na Moravě.
A co něco pozitivnějšího? Nečekaný bronz vybojovala na letním letního MS ve sprintu Tereza Vinklárková. Očekávanější už byla zlatá medaile Markéty Davidové v hromadném startu. A velmi dobré výsledky v létě zajížděla i Lucie Charvátová, která byla po neúspěšné sezóně 2022/23 přeřazena do B týmu. Nově závodí na novoměstských lyžích Kästle, které by si tak za pár dní měly odbýt premiéru ve Světovém poháru.
Tříčlenný A tým žen povede už do šesté sezóny Nor Egil Gjelland. Jeho dosavadní asistent Jiří Holubec se přesunul k B týmu žen. Přípravu s českými ženami zahájil jako nový běžecký trenér Martin Bajčičák, ale spolupráce nezafungovala, a tak se obě strany v létě rozešly. U pětičlenného A týmu mužů zůstávají hlavní trenér Michael Málek a střelecký trenér Matt Emmons, béčko má na starosti Aleš Ligaun.
Scénář úspěšné sezóny
Český biatlon se radoval v minulé sezóně ze dvou medailí. Obě zařídila Markéta Davidová, která zrychlila na střelnici a zároveň vytáhla úspěšnost na 87 %. Ke konci zimy nacházela i běžeckou formu, se kterou by mohla v nadcházející sezóně pomýšlet na víc než dvě medaile. Stupně vítězů budou metou i pro Michala Krčmáře. V minulé sezóně mu těsně unikly, ale měl nejlepší běžecká čísla v kariéře a 13. příčkou si vylepšil maximum v celkovém hodnocení. Zopakovat proniknutí do Top 10 budou chtít Jessica Jislová, Tereza Voborníková a Jakub Štvrtecký. Jislovou v zimě provázely zdravotní komplikace, ale v předsezónních závodech naznačila slušnou formu. Ve štafetách bude chtít český tým zaútočit na medailové příčky, které letos nebyly daleko. Sezóna se ale bude do značné míry hodnotit podle toho, jestli čeští biatlonisté potěší fanoušky na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě cenným kovem.
Koho sledovat?
Patří k nejrychlejším běžcům ve Světovém poháru. Konkrétně byl Jakub Štvrtecký v uplynulé sezóně 13. nejrychlejší a v posledním závodě na Holmenkollenu poprvé ovládl běžecké pořadí. Ve sprintu v Hochfilzenu se rovněž poprvé podíval do elitní desítky a na mistrovství světa držel českou mužskou štafetu po třetím úseku ve vedení. Má obrovský potenciál, který je zatím kvůli 74,3% úspěšnosti střelby nenaplněný. V prosinci oslaví 25 let a už se od něj očekává víc než občasné body.
Očekávané složení štafet
Muži
1. Michal Krčmář
2. Adam Václavík
3. Jakub Štvrtecký
4. Jonáš Mareček
Ženy
1. Jessica Jislová
2. Tereza Voborníková
3. Markéta Davidová
4. Lucie Charvátová
Odvážná prognóza
Do 11 let a do dne. Mistrovství světa v Novém Městě na Moravě opět začne českou medailí ve smíšené štafetě. A bude u toho i Tomáš Mikyska, který tak oslaví pohádkový návrat po nepříjemném zranění.
Podívejte se i na preview dalších týmů
Zdroje: biatlon.cz
Hezké a vcelku objektivní povídání. Mně však hooodně překvapily zprávy z prvních závodů nové sezony při kterých domácí Norové doslova “smázli” zbytek světa údajně dík mazání a “lyžím”???? Máza a kvalitní lyže byly vždy alfou a omegou pro vítězství, či úspěch. Pochopil jsem, že jsou nová pravidla, ale proč je využívá pouze jeden národní svaz?? Ti ostatní nemají možnost? To aby to závodníky nepřestalo brzy bavit za takových podmínek. Proto si dovolím požádat, zda byste k tomu mohli podat nějaké vysvětlení??
Máte pravděpodobně špatné informace… Opravdu platí nová pravidla, přesněji absolutní zákaz fluorů, bez ohledu na to, zda se jedná o zcela či částečně fluorizované skluzné vosky, bez ohledu na délku řetězce (C8/C6/C10/C12), bez ohledu na to, zda je fluor obsažen ve skluzných voscích či skluznici. Prostě absolutní zákaz fluoru! Důvod, proč Norové “smázli” zbytek světa díky mazání a lyžím, nespočívá v novém “zázračném” vosku, i když se na to mnohé národní týmy vymlouvají, aby k tomu alespoň něco říkali, který by měly k dispozici pouze Norové, nýbrž v tom, že se po zákazu fluoru lépe ukázal rozdíl mezi norským či obecně skandinávským servisem lyží a servisem lyží ostatních zemí, naši nebohou českou kotlinu nevyjímaje. Norové se kvalitě servisu věnují desítky let, řeší každý detail, servis lyží nezačíná v servisní kabině, jak se naše vedení českého biatlonu stále mylně domnívá, servis zahrnuje lyži jako celek (např. vliv tuhosti lyže na míru tření dle váhové kategorie závodníka, vliv pozice vázání v závislosti na hmotnosti závodníka a na sněhových podmínkách (zvláště transformovaných a netrasnformovaných), vliv distribuce hmotnosti závodníky do tvz. kontaktních oken skluznice), skluznici jako celek (např. materiálové složení, tvrdost, schopnost vést teplo a statickou elektřinu, schopnost přijímat a vázat skluzné vosky, objemovou hmotnost, délku molekulárních řetězců) a servisní opatření jako celek (např. mechanické, chemické, smíšené). Dle odborných studií je podíl servisu na výsledku cca 8 procent a každá tisícina zlepšení COF znamená cca 2 vteřiny na jednom km… Moc rád se budu mýlit, ale řekl bych, že vedení českého biatlonu tuto problematiku žalostně podcenilo a důsledkem bude težko vyrovnatelný handicap českého biatlonu v důsledku zoufalého servisu! Ale třeba budou sněhové podmínky vůči našim závodníkům vlídné a rozdíl snad nebude – alespoň někdy – tak markantní (každý sníh klada na kvalitu servisu jiné nároky)!