Vedení litevského biatlonu má velký cíl – stát se ve své zemi strategickým sportem. K tomu by měl výrazně pomoct Vytautas Strolja.
BiatlonMag se před startem sezóny 2022/2023 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Litva.
Litva v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 25. Vytautas Strolja
- Pohár národů mužů: 16. místo (kvóta: 4)
- Pořadí SP žen: 81. Gabrielė Leščinskaitėová
- Pohár národů žen: 28. místo (kvóta: 0)
Na startu
- Muži v Poháru národů uhájili 16. místo, takže budou opět objíždět Světový pohár ve čtyřech. Ženy klesly na 28. místo a ztratily kvótu. Dvojice Gabrielė Leščinskaitėová a Natalija Kočerginová ale díky divokým kartám začne sezónu mezi elitou.
- Arūnas Daugirdas byl znovuzvolen prezidentem Litevské biatlonové federaci. Ve funkci je už od roku 2004.
- Cílem pro nadcházející olympijský cyklus je dostat biatlon mezi strategické sporty v Litvě. K tomu je potřeba umístění v TOP 8 na olympiádě, v TOP 6 na mistrovství světa nebo v TOP 3 na mistrovství Evropy.
- Druhým cílem je minimálně zopakovat účast pěti biatlonistů na zimních olympijských hrách. Co do počtu olympioniků je v Litvě úspěšnější jen atletika, veslování, plavání a cyklistika.
- Litevcům vyšlo letní mistrovství světa v Ruhpoldingu. Maxim Fomin ovládl juniorský supersprint, Karol Dombrovski zase bral v nabité mužské kategorii 13., 14. a 18. místo.
- Dombrovski se pak zúčastnil i Martin Fourcade Nordic Festivalu, na kterém obsadil 8. příčku. Vytautas Strolja dojel v Annecy šestý.
Čtyři položky
1) Čeho se ještě dočkáme od Vytautase Strolji? Letos obsadil v celkovém hodnocení Světového poháru 25. příčku a dokonce předčil o dva roky staršího Michala Krčmáře. Jde o nenápadného a taky trochu nevyrovnaného závodníka. Podobně jako Krčmář dokáže produkovat běžecké časy kolem 20. místa, které můžou za jistých okolností vést až k medailovým příčkám. Ve sprintu v Ruhpoldingu chyběla Stroljovi k bronzu jen sekunda a půl. Chce to ještě trochu častěji střílet nuly a jedničky.
2) Mladíci vyhlíží body. Nebo aspoň stíhačku. Ve Světovém poháru zatím dostával víc příležitostí čtyřiadvacetiletý Linas Banys, nejlépe 61. ve sprintu v Östersundu. Teď se ale zdá, že má navrch dvaadvacetiletý Maxim Fomin. Na letním MS v Ruhpoldingu nebyl běžecky až tak daleko od českých juniorů, kteří už by měli více promlouvat do výsledkových listin závodů Světového poháru.
3) Import z Ruska. Buďme k Lidiji Žurauskaitėové fér, má díky pradědečkovi alespoň litevské kořeny a také příjmení. Zároveň nečekejme od biatlonistky z Murmansku zázraky, měla by být litevskou trojkou. Místo ve Světovém poháru si tedy bude muset zřejmě vybojovat v IBU Cupu. To jí ale příliš nevadí, ve 23 letech se dívá především k příští olympiádě.
4) Sestaví litevské ženy štafetu? Pokud ano, stane se tak poprvé od prosince 2018. Tehdy u toho byly i Gabrielė Leščinskaitėová (letos 90% úspěšnost střelby, senzačně devatenáctá v individuálu v Antholzi) a Natalija Kočerginová. K nim by se teď měla přidat již zmíněná Žurauskaitėová a čtvrté místo by měla zabrat některá z juniorek. Ty bohužel zatím nedosahují kvalit litevských juniorů.
Očekávané složení štafet
Muži
1. Tomas Kaukėnas
2. Vytautas Strolja
3. Karol Dombrovski
4. Maxim Fomin
Ženy
1. Gabrielė Leščinskaitėová
2. Natalija Kočerginová
3. Lidija Žurauskaitėová (nemá vyjeté kvalifikační body IBU)
4. Maryja Kresiková (nemá vyjeté kvalifikační body IBU)
Cílová rovinka
Minulou sezónu hodnotili Litevci jako nejúspěšnější v historii a ta nadcházející by neměla být horší. Naopak se dá očekávat, že lídra Strolju víc podpoří jeho talentovaní krajani. Mužská štafeta by možná mohla atakovat i první desítku.
Podívejte se i na preview dalších týmů
Zdroj: biathlonltu.com