Švédský tým si už několik let dělá zálusk na zisk velkého křišťálového glóbu. Soudě dle výkonů z minulé sezóny se jim ale tento sen spíš vzdaluje. Přijde letos zlepšení?
BiatlonMag se před startem sezóny 2024/2025 podívá na 22 nejlepších týmů. Dnes je to Švédsko.
Minulá sezóna
- Pořadí SP mužů: 9. Sebastian Samuelsson, 10. Martin Ponsiluoma, 23. Jesper Nelin, 62. Viktor Brandt, 73. Emil Nykvist, 81. Peppe Femling
- Pohár národů mužů: 4. místo (kvóta: 6)
- Pořadí SP žen: 7. Elvira Öbergová, 12. Hanna Öbergová, 14. Mona Brorssonová, 15. Anna Magnussonová, 21. Linn Gestblomová, 49. Sara Anderssonová, 65. Anna-Karin Heijdenbergová, 76. Stina Nilssonová, 77. Tilda Johanssonová
- Pohár národů žen: 3. místo (kvóta: 6)
Na startu nové sezóny
Švédský A tým prošel letos na jaře značnou obměnou. Svou biatlonovou kariéru ukončila Stina Nilssonová, která se nově zaměří na dálkové běhy. Konec kariéry ohlásili i dva olympijští vítězové Peppe Femling a Mona Brorssonová. Čtyřiatřicetiletá Brorssonová se s biatlonem loučí na vrcholu, minulá sezóna byla její nejlepší. V celkovém hodnocení skončila na 14. příčce, druhým místem v Ruhpoldingu si pak vylepšila osobák. Mimo švédský tým se zase připravuje Tilda Johanssonová.
Novými tvářemi v A týmu jsou Anna-Karin Heijdenbergová, Ella Halvarssonová, Anton Ivarsson a Viktor Brandt. Všichni čtyři již mají na svém kontě zajímavé výsledky. Heijdenbergová skončila v závěru minulé sezóny 15. ve sprintu v Canmore a 25. v individuálu v Oslu. Halvarssonová a Ivarsson vystoupali na stupně vítězů v IBU Cupu, Brandt je členem zlaté mužské štafety z Nového Města na Moravě. S novým jménem jde do sezóny Linn Personnová, která se v létě vdala a budeme ji vídat pod jménem Gestblomová.
Právě zlato z mužské štafety v Novém Městě na Moravě zůstává největším švédským úspěchem z uplynulého ročníku. Jinak švédský biatlon zažil mírný pokles. Poprvé od sezóny 2017/18 neměli Švédové svého zástupce v první pětce Světového poháru. V průběhu celé sezóny získali „jen“ dvě individuální vítězství. První měl na domácí trati na svědomí Sebastian Samuelsson, to druhé zařídila o týden později v Hochfilzenu Elvira Öbergová. Poprvé od roku 2017 pak odjížděli Švédové z vrcholné akce bez individuální medaile.
Švédské hvězdy dlouhodobě sráží především nevyrovnaná střelba. Švédští biatlonisté tak v přípravě věnovali více času než dříve suché střelbě. Trenéři Johannes Lukas a Jean-Marc Chabloz si od této změny slibují vyšší stabilitu na střelnici.
Seveřany letos v přípravě ve velkém trápily zdravotní problémy. Linn Gestblomová předčasně ukončila sezónu a opět musela podstoupit operaci ramene. Problémy s ramenem stále nemá zcela vyřešené a nad jejím zdravotním stavem visí otazník. Martin Ponsiluoma se na jaře pro změnu zotavoval po operaci třísel. Jesperu Nelinovi jedna z dopingových kontrol způsobila otravu krve. Hanna Öbergová se kvůli nemoci nezúčastnila předsezónních závodů v Idre.
Očekávané složení štafet
Muži
- Viktor Brandt
- Jesper Nelin
- Martin Ponsiluoma
- Sebastian Samuelsson
Ženy
- Anna Magnussonová
- Linn Gestblomová
- Hanna Öbergová
- Elvira Öbergová
Prognóza
Sebastian Samuelsson se opět vrátí do těch nejvyšších pater. Na jaře se mu narodila dcera, což mu dodalo potřebný nadhled a klid na střelnici. Na střelbě zapracovala i Elvira Öbergová, která se vrátí do první pětky celkového hodnocení a konečně se dočká první individuální medaile z mistrovství světa. Na vrchol se bude chtít vrátit i Hanna Öbergová. Starší ze sesterského dua byla v minulé sezóně jen jednou na pódiu, když dojela třetí v hromadném startu v Lenzerheide. Bude ale muset zlepšit své střelecké výkony ve sprintech. Právě odtud pramení její výsledkové tápání. Loni totiž pět z osmi sprintů zastřílela se dvěma a více chybami a do stíhaček vstupovala s výraznou ztrátou. Závěr sezóny v Canmore ukázal, že při přesné střelbě patří mezi absolutní špičku.
Coby úřadující mistři budou Švédové chtít stabilizovat své výkony v mužské štafetě a především se vyvarovat trestným kolům. Kromě zlata z Vysočiny arény neskončila švédská mužská štafeta v minulém ročníku ani jednou na bedně a vždy musela minimálně na jedno trestné kolo. Medailové ambice má i ženská štafeta, která naopak ani v jednom ze šesti závodů neskončila bez medaile. Zároveň však ani jednou nevyhrála. A vzhledem ke konci kariéry Brorssonové a otazníku visícím nad kondicí Gestblomové nevyhraje ani letos.
Podívejte se i na preview dalších týmů