Home > Uncategorized > Preview Rusko: Rusové chtějí očistit své jméno a vrátit se zpět na vrchol

Preview Rusko: Rusové chtějí očistit své jméno a vrátit se zpět na vrchol

Anton Šipulin

Ruský biatlon zažil během loňského ročníku ústup ze slávy. Mohou za to dva faktory: dopingová aféra a značný výsledkový pokles. Rusové se tak v nové sezóně budou chtít vrátit do pozic, na které byli v minulosti zvyklí. Pomoci jim k tomu má i obměněný realizační tým.

Rusko v minulé sezóně

  • Pořadí SP mužů: 3. Anton Šipulin, 22. Maxim Cvetkov, 23. Alexander Loginov, 25. Anton Babikov, 31. Jevgenij Garaničev, 38. Matvej Jelisejev, 50. Dmitrij Malyško, 67. Alexej Volkov, 84. Petr Paščenko
  • Pohár národů mužů: 4. místo
  • Pořadí SP žen: 13. Jekatěrina Jurlovová-Perchtová, 36. Darja Virolajnenová, 39. Taťjána Akimovová, 48. Uľjana Kajševová, 57. Irina Usluginová, 58. Světlana Mironovová, 71. Viktorija Slivková, 87. Olga Podčufarovová
  • Pohár národů žen: 4. místo

Loňská sezóna se rozhodně neřadí mezi ty, na které by ruský tým rád vzpomínal. Kvůli dopingové kauze dostali povolení startovat na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchchangu pouze čtyři biatlonisté: Taťjána Akimovová, Uľjana Kajševová, Anton Babikov a Matvej Jelisejev.

Ti navíc na olympiádě nepředváděli moc výrazné výkony. Nejlepším výsledkem v individuálních závodech bylo 15. místo Taťjány Akimovové z vytrvalostního závodu na 15 km. Ve smíšených štafetách pak Rusové brali až deváté místo, což určitě neuspokojí tým, který na posledním Mistrovství světa v Hochfilzenu získal v této disciplíně bronz.

Taťjána AkimovováFoto: Taťjána Akimovová (Autor: Petr Zbranek)

Ani v rámci Světového poháru nebyl loňský ročník z ruského pohledu nějak oslnivý. A to především u žen, kterým se za celou sezónu nepodařilo ani jednou vystoupat na pódium. To v minulosti rozhodně nebylo zvykem.

Muži zažili přece jen o něco úspěšnější sezónu. Anton Šipulin dokázal vyhrát sprint v Kontiolahti, v dalších třech závodech byl na třetím místě. Na této pozici figuroval také v celkovém hodnocení, i když na lyžích ve srovnání s loňskými ročníky o něco zpomalil.

Skvělý závěr sezóny pak zažil Maxim Cvetkov, když dokázal vyhrát poslední závod s hromadným startem před domácími fanoušky. Ruští muži také dosáhli na dvě pódiová umístění ve štafetách.

Anton ŠipulinFoto: Anton Šipulin (Autor: Petr Zbranek)

Co se událo před novou sezónou?

Ruský biatlonový tým vstupuje do nového olympijského cyklu s výraznými změnami. Na jaře byl zvolen novým prezidentem Ruské biatlonové unie bývalý závodník Vladimir Dračev. Hned na úvod měl za úkol vybrat nový trenérský tým. U ruské reprezantace totiž skončil šéftrenér Alexandr Kasperovič, trenér mužů Ricco Groß i trenér žen Sergej Konovalov. Pozici hlavního kouče obsadil zkušený trenér Anatolij Chovancev, který v minulosti již s ruským biatlonem spolupracoval.

Chovancev bude mít na starosti také mužský tým, u kterého mu budou asistovat Sergej Idinov a Artěm Istomin. Trenérem žen se nakonec po dlouhých spekulacích a výměnách názorů stal Vitalij Noricyn, v ženském týmu ho dále doplní Sergej Baškirov a Leonid Gurev. Nově složený tým se bude snažit vrátit ruskému biatlonu dobrou pověst.

Zdravotní komplikace postihly během přípravy Antona Šipulina. Ten dlouhou dobu přemýšlel, zda bude vůbec v biatlonu dále pokračovat. Nakonec se rozhodl v tomto sportu ještě nějaký čas vytrvat, i když zatím není jasné, kdy ho budeme moc vidět ve Světovém poháru.

Ruská jednička chybí v nominaci pro úvodní tři kola Světového poháru a podle slov samotného Šipulina se k závodění vrátí nejdříve v poslední předvánoční etapě IBU Cupu v rakouském Obertilliachu. Nejasná se zdála být také situace kolem Alexeje Slepova, který část přípravy absolvoval společně s moldavským týmem. Po zvážení si však tento přestup rozmyslel a vrátil se k ruské reprezentaci.

Známé závodnice budou chybět i v ženském týmu. Svou biatlonovou kariéru ukončily Irina Usluginová a Olga Podčufarovová, vítězka jednoho závodu Světového poháru. Kvůli těhotenství sezónu vynecháva Taťjána Akimovová, které se v minulosti podařilo rovněž vyhrát jeden závod.

Olga PodčufarovováFoto: Olga Podčufarovová (Autor: Petr Slavík)

Klíčové otázky

Kdy se vrátí Šipulin?

Absence Antona Šipulina v prvním trimestru Světového poháru znamená pro ruský biatlon rozhodně velkou ztrátu. Právě on totiž v posledních letech platil za jasnou ruskou jedničku a strůjce většiny ruských úspěchů. Prozatím je jasné, že se na tratích určitě neobjeví do Vánoc, což ho prakticky vyřazuje z boje o velký křišťálový glóbus, na který by Šipulin ve své kariéře rád dosáhnul.

Rus nyní dohání tréninkové manko, rád by si stihl zazávodit ještě před Vánocemi v IBU Cupu. Až později se tedy dozvíme, zda se dostane do nominace alespoň pro lednové závody. Prozatím by tak měl roli ruské jedničky převzít Dmitrij Malyško, který minulý týden vyhrál oba kontrolní závody v Kontiolahti.

Dmitrij MalyškoFoto: Dmitrij Malyško (Autor: Jiří Zaňát)

Dostanou se Babikov se Cvetkovem zpět do formy?

V ruské nominaci se pro úvod sezóny poněkud překvapivě neobjevila jména Antona Babikova a Maxima Cvetkova. Právě tito dva byli v minulosti považování za velké naděje ruského biatlonu a možné nástupce Antona Šipulina.

Babikov měl především skvělý start do sezóny 2016/2017, tehdy zvítězil ve stíhacím závodě v Östersundu, další pódium si připsal třetím místem v závodě s hromadným startem v Novém Městě na Moravě.

Cvetkov má na svém kontě zatím dvě druhá místa, v posledním závodě loňského ročníku se stal překvapivým vítězem závodu s hromadným startem a zaznamenal tak své premiérové vítězství ve Světovém poháru. Oba dva jsou také mistry světa ze štafety mužů v Hochfilzenu.

Jejich výkony v posledních týdnech však ruského trenéra nepřesvědčily o tom, aby je nominoval do Světového poháru. Anton Babikov tak sezónu začne v IBU Cupu, Maxim Cvetkov bude dokonce muset objíždět Ruský národní pohár. Tito závodníci tedy musí předvést výkonnostní vzestup, aby mohli opět závodit s těmi nejlepšími ve Světovém poháru.

Anton BabikovFoto: Anton Babikov (Autor: Jiří Zaňát)

Podaří se nově sestavenému týmu vrátit ruskému biatlonu dobrou pověst?

Časté dopingové a korupční skandály vyvolaly ve světě nedůvěru v ruský biatlon. Ruské biatlonové unii bylo odepřeno právoplatné členství v IBU, nyní tak působí pouze jako provizorní člen. Dále bylo rozhodnuto o sebrání hostitelství Světového šampionátu Ťumeni pro rok 2021. Je také jasné, že v Rusku se minimálně do roku 2022 neodjede žádný závod Světového poháru.

S pomocí nového prezidenta a trenérů tak budou chtít Rusové nechat zapomenout na všechny kauzy a podezření z minulých let a zároveň dokázat, že ruský biatlon stále ještě má na to, aby více závodníků patřilo k užší světové špičce.

Nepřehlédněte: Přehled všech preview před sezónou 2018/19

Hlavní foto: Anton Šipulin (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *