Slovinský biatlon v létě budil zájem médií. Nejdůležitější událostí byl bezesporu přechod Anamariji Lampičové od běžeckého lyžování k biatlonu. Slovinsko také získalo nového zahraničního trenéra. Všechny fanoušky pak potěšil Jakov Fak svým rozhodnutím o pokračování v kariéře.
BiatlonMag se před startem sezóny 2022/2023 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Slovinsko.
Slovinsko v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 50. Jakov Fak, 80. Miha Dovžan, 86. Klemen Bauer, 93. Rok Tršan
- Pohár národů mužů: 11. místo (kvóta: 4)
- Pořadí SP žen: 99. Polona Klemenčičová
- Pohár národů žen: 20. místo (kvóta: 3)
Na startu
- Slovinští muži v uplynulém ročníku ve Světovém poháru zaostávali, nejlépe na tom byl až 50. Jakov Fak. V Poháru národů si tedy pohoršili a ztratili kvótu pěti startujících biatlonistů. Letos budou do závodů nastupovat ve čtyřech. Ženy obsadily 20. pozici a Světový pohár tak budou objíždět ve třech.
- S biatlonem se v březnu rozloučil Klemen Bauer. Kariérním maximem 36letého Slovince je čtvrté místo ze Zimních olympijských her ve Vancouveru.
- Slovinci v minulé sezóně nezískali v žádném závodě Světového poháru placku. To teď chtějí změnit a pomoci by jim k tomu měl i nový realizační tým.
- Novým hlavním trenérem Slovinců se stal Němec Ricco Groß, který už má za sebou angažmá v Rakousku a Rusku. Slovinský tým povede až do olympiády v roce 2026. Janež Marič bude nově asistentem společně s Boštjanem Klažarem.
- O senzaci se postarala hvězda běžeckého lyžování Anamarija Lampičová, když ve 27 letech oznámila přechod k biatlonu a hned se stala součástí slovinského áčka.
- Slovinský A tým tvoří devět biatlonistů: Jakov Fak, Miha Dovžan, Rok Tršan, Alex Cisar, Lovro Planko, Anton Vidmar, Polona Klemenčičová, Živa Klemenčičová a Anamarija Lampičová.
- Medaile pro slovinský biatlon opět sbírala v mládežnických kategoriích Lena Repincová. Dvě stříbra si odvezla ze světového šampionátu v Soldier Hollow, druhá skončila i v létě v Ruhpoldingu.
- Slovinský šampionát suverénně ovládli Lena Repincová a Jakov Fak, když oba získali zlato ve sprintu i ve stíhačce.
Čtyři položky
1) Faka biatlon pořád baví. Ani ve svých 35 letech neztrácí Jakov Fak chuť závodit. Jeho výkony v posledním ročníku, kdy obsadil až celkovou 50. příčku, byly z velké části ovlivněny vleklými zdravotními problémy. Letos si Fak přípravu pochvaluje a těší se na novou sezónu. Koketuje i s myšlenkou zúčastnit se světového šampionátu v klasickém lyžování, který se v této sezóně koná ve slovinské Planici. K tomu by si ale musel najet potřebné kvalifikační body v seriálu FIS. Jestli si Fak tento sen splní, bude z velké části záviset na jeho zdraví. To bude rozhodujícím faktorem i v tom, jak dlouho bude ještě v kariéře pokračovat. On sám nevylučuje ani účast na příští olympiádě.
2) Uslyšíme o Lampičové? Anamarija Lampičová se připojila po bok Denise Herrmannové-Wickové a Stiny Nilssonové a přestoupila od klasického lyžování k biatlonu. Specialitou Lampičové byly sprinty, v roce 2021 vybojovala v této disciplíně křišťálový glóbus. Ve stejném roce získala bronz na světovém šampionátu, medaile má i z týmových soutěží. Vynikala především v klasickém stylu, po přechodu k biatlonu tak pracuje na volné technice. Ještě více práce ji samozřejmě čeká na střelnici. Slovinský šampionát ukázal, že kamenem úrazu bude především stojka. Z 15 terčů jich totiž Lampičová sestřelila jen 10. Sezónu Lampičová zahájí v IBU Cupu, podle Große je však možné, že ji ve Světovém poháru uvidíme již ve štafetě v Kontiolahti. U Herrmannové-Wickové i Nilssonové jsme viděli, že první sezóny nejsou pro přeběhlíky snadné. Obě ale po dvou letech v biatlonu pronikly mezi nejlepší.
3) Slovinsko jako další působiště Ricca Große. Novým hlavním koučem slovinského týmu se stal úspěšný německý biatlonista Ricco Groß, který podepsal smlouvu na nadcházející olympijský cyklus. V tom předcházejícím vedl rakouské muže, předtím působil v Rusku. Spolupráci se slovinským týmem si Groß pochvaluje, líbí se mu disciplinovanost všech sportovců, složení mužstva, naplno si užívá i poznávání Slovinska. Ve svém novém angažmá si Němec stanovil jasné cíle. Muži by měli ve štafetách obsazovat příčky v první desítce a znovu získat kvótu pěti startujících závodníků, u žen je pak prioritou rozvoj nadějných juniorek a Lampičové.
4) Velké cíle a přání do budoucna. Slovinci se mohou pyšnit velkým výběrem mladých talentů, který by jim mohly závidět i některé biatlonové velmoci. Od toho se odvíjí i velké ambice závodníků a slovinského lyžařského svazu. Ten už teď pomýšlí na olympiádu v roce 2026, na které očekává od svých svěřenců hned dva cenné kovy, z té letošní nepřivezli žádný. Cíl to nemusí být nereálný, vždyť Lena Repincová sbírá na dorosteneckých šampionátech jednu medaili za druhou, nadějně se jeví i Živa Klemenčičová, která již sbírá zkušenosti mezi elitou a v březnu se na závěr sezóny dokázala poprvé v kariéře kvalifikovat do stíhačky. Velký pokrok pak očekává trenér Groß od trojice Alex Cisar, Lovro Planko a Anton Vidmar. Zda jsou Slovinci na správné cestě ke svým cílům, napoví už tato sezóna.
Očekávané složení štafet
Muži
1. Miha Dovžan
2. Jakov Fak
3. Alex Cisar
4. Rok Tršan
Ženy
1. Nika Vindišarová
2. Anamarija Lampičová (nemá vyjeté kvalifikační body IBU)
3. Živa Klemenčičová
4. Polona Klemenčičová
Cílová rovinka
Slovinci se i nadále mohou opřít o svou stálici, Jakova Faka, který doufá především v pevné zdraví. K tomu přibývají další zajímavá jména, která bychom měli ve slovinském týmu sledovat. Pozornost bude směřována k progresu Anamarije Lampičové a mladých vycházejících slovinských hvězd.